Irga i barwinek - najlepsze rośliny na skarpy.

2020-12-15
Irga i barwinek - najlepsze rośliny na skarpy.

Ogród jest często wizytówką naszego domu. Warto więc zaaranżować go w ciekawy sposób. Jedną z możliwości jest zrobienie skarpy z roślinami. W tym artykule poznasz dwie rośliny, które idealnie pasują do tego elementu w ogrodzie. Dowiesz się, jakie są najpopularniejsze odmiany tych roślin, a także ich inne zastosowania.

Irga – odmiany, uprawa, pielęgnacja.

Irga (nazwa naukowa to Cotoneaster) jest krzewem należącym do rośliny różowatych. Gatunków irgi jest od 50 do nawet 400 w zależności od taksonomicznego ujęcia. Są to zarówno płożące się krzewy o niewielkim wzroście i cechach zadarniających, jak i wysokie krzewy. Do sadzenia na skarpach idealna jest ta pierwsza grupa. Irgi pochodzą z Europy, Azji i północnej Afryki.

Odmiany irgi, które można zasadzić na skarpie

Pierwszą odmianą jest irga drobnolistna. Roślina ta występuję w Azji w następujących krajach: Chiny, Bhutan, Indie, Nepal, Indochiny. Krzew ten ma szeroko rozpostarte, pełzające po ziemi pędy mające zdolność ukorzeniania się. Wysokość jest nie większa niż 10 cm. Liście są pojedyncze i drobne (o długości do 1 cm). Ich górna strona jest błyszcząca, natomiast dolna biało owłosiona. Kwiaty są drobne i białe i wyrastają pojedynczo z kątów liści. Owoce są drobne, szkarłatnoczerwone, a wewnątrz mączyste. Roślina ta jest mało odporna na mrozy. W czasie bezśnieżnych, a mroźnych zim może przemarznąć, więc zaleca się okryć ją przed zimą. Nie jest wymagająca (może rosnąć zarówno na stanowisku słonecznym, jak i w półcieniu i w cieniu, wystarcza jej przeciętna gleba ogrodowa, powinna jednak być stale wilgotna).                                                                                                                                                                        

Drugą odmianą jest irga pozioma. Występuje głównie w zachodnich Chinach. Roślina ta ma szeroko rozpostarte na boki gałęzie, czasem są one nawet poziomo. Całe rozgałęzienia kształtem przypominają rybi szkielet. Liście są błyszczące i małe (do 1,3 cm długości), o szerokoeliptycznym lub rzadziej okrągławym kształcie, koloru ciemnozielonego. Jesienią przeważnie są czerwone. Kwiaty są zebrane po 1 lub 2 kielichy w kwiatostanie, kielichy są owłosione na zewnątrz, posiadają po 10–15 pręcików. Owoce są pomarańczowo – czerwone, błyszczące o kształcie elipsoidalnym i średnicy do 6 mm. Najlepiej rośnie na glebie żyznej, próchniczej, przepuszczalnej i umiarkowanie wilgotnej, ale poradzi sobie także na każdej typowej glebie ogrodowej. Nie toleruje jedynie ciężkiego, zimnego i mokrego oraz całkowicie suchego i piaszczystego podłoża. Preferuje stanowisko słoneczne lub półcieniste oraz miejsce ciepłe i osłonięte od wiatru. Roślina znosi przejściowe susze, ale dopiero wtedy, gdy dobrze się ukorzeni (po posadzeniu wymaga podlewania i systematycznego odchwaszczania). Owoce irgi stanowią przysmak dla ptaków. Można również z owoców zrobić nalewkę. Irgi są również roślinami miododajnymi.

Barwinek – odmiany, uprawa, pielęgnacja.

Barwinek (nazwa naukowa – Vinca L.) to rodzaj rośliny z rodziny toinowatych. Jest 5 odmian tej rośliny. Występuje głównie w południowej Europie, północnej Afryce i zachodniej Azji. Rośliny te występują w lasach i zaroślach, na skałach wapiennych.

Odmiany barwinka, które można zasadzić na skarpie

Pierwszą odmianą jest barwinek pospolity. Występuje w zachodniej, wschodniej, południowej oraz środkowej Europie (w zasadzie nie ma go tylko na Skandynawii). Osiąga wysokość do 20 cm. Łodygi są na dole zdrewniałe, pokładają się i zakorzeniają. Ich długość jest nie większa niż 1 metr. Łodygi kwiatowe są wyprostowane i wzniesione. Liście rosną naprzeciwlegle i są skórzaste, eliptyczne, ciemnozielone i błyszczące i osiągają długość do 5 cm. Kwiaty są niebieskie lub jasnofioletowe o średnicy około 2,5 cm, wyrastają pojedynczo. Owoce to dwa cylindryczne mieszki. Roślina ta ma bardzo małe wymagania zarówno co do gleby, jak i oświetlenia.                                                                                                                                                                                       

Drugą odmianą jest barwinek większy. Występuje on w południowej Europie i północnej Afryce. Występują również w niższych pasmach Himalajów w Azji. Ma do 40 cm wysokości. Łodygi są pokładające, a ich długość waha się od 70 do 80 cm. Liście o długości od 3 do 9 cm rosną przeciwległe i są skórzaste i eliptyczne. Posiadają błyszczącą blaszkę i piękny, ciemnozielony kolor, który otacza żółta lub kremowa obwódka. Kwiaty są niebieskie o średnicy od 3 do nawet 5 cm. Lubi miejsca chłodne i wilgotne.
Barwinek doskonale sprawdza się jako roślina lecznicza: obniża ciśnienie krwi, stosuje się go w przypadkach krwawień, stanów zapalnych błon śluzowych. Jego napar stosuje się w zakrzepowym zapaleniu żył, stanach osłabienia oraz niedotlenienia serca i mózgu, zawrotach głowy, uporczywych migrenach, szumie w uszach, nerwicach wegetatywnych, padaczce, chorobach płuc, krwawieniach wewnętrznych i macicznych.

Po przeczytaniu tego artykułu już wiesz jakie rośliny można zasadzić na skarpie i znasz ich podstawowe zasady uprawy, a także ich wykorzystanie nie tylko jako rośliny ozdobnej. Z tą wiedzą możesz śmiało zacząć swoje pierwsze prace w ogrodzie, a wkrótce zachwycać się jego pięknem, zarówno latem, jak i zimą.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 100 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-19
Zamowi.enie dotarło dosyć szybko,sadzonki trochę małe,może urosną,polecam
2024-04-16
Daje pięć, piękne sadzonki starannie zapakowane, sprawna dostawa, czytelne informacje dotyczące dostawy
pixel