Czereśnie - odmiany, właściwości zdrowotne, kalorie - jak dbać o czereśnie?

2020-08-06
Czereśnie - odmiany, właściwości zdrowotne, kalorie - jak dbać o czereśnie?Drzewko czereśniowe, to jedno z najstarszych drzew owocowych na świecie. Badania archeologiczne wskazują, że zajadali się już nimi nasi przodkowie żyjący w okresie paleolitu. Uprawiane są w Ameryce Północnej, Europie, Azji Zachodniej i na Kaukazie. W naszym kraju cieszą się sporą popularnością. Pień drzewa jest strzelisty a korona stożkowata, wąska albo rozrośniętą. Liście o eliptycznym kształcie, są zaostrzone i owłosione na spodniej części. Kwiaty na jednej szypułce występują w ilości od dwóch do sześciu. Czereśnia najczęściej kwitnie od kwietnia do maja. Owoce mają kulisty kształt o około 10 - 20 mm średnicy. Ich barwa jest zazwyczaj czerwono-bordowa, choć niektóre odmiany mają kolor żółty lub czarny. Skórka czereśni jest błyszcząca.

Czereśnie - właściwości zdrowotne

Czereśnie to aromatyczne i niskokaloryczne owoce, które pojawiają się z już końcem maja. Te apetycznie wyglądające i rewelacyjnie pachnące owoce są bardzo orzeźwiające i posiadają wiele właściwości zdrowotnych.
Czereśnie zawierają sporą ilość witamin takich jak: A, B1, B2, B3, B5, B6, B12, C, K, P. Ponadto są bogate w potas, który usuwa nadmiar soli z organizmu i korzystnie wpływa na nerki, serce oraz stawy. Witaminy z grupy B wspomagają leczenie artretyzmu, zaś witamina A i C działają na organizm oczyszczająco. Owoce te dostarczają również wapń, żelazo i jod, który wspomaga produkcję hormonów tarczycy i reguluje przemianę materii. Dodatkowo są pomocne w walce z chorobami układu moczowego. Idealnie sprawdzają się jako składnik diety. Owoce są niskokaloryczne, dlatego zaleca się je przy odchudzaniu. Doskonale działają również na cerę i skórę i warto robić z nich maseczki i okłady.

czereśnie właściwości zdrowotne kalorie sadzonki cena

Najlepsze odmiany czereśni

Czereśnie należą do drzew owocowych najczęściej sadzonych w przydomowych ogrodach. Aby uniknąć problemów w uprawie, warto poszukać odmian czereśni, które najlepiej sprawdzą się w przydomowym sadzie. Wśród najczęściej wybieranych drzewek wyróżnia się:

  • Czereśnia Kordia jest to jedna najsmaczniejszych odmian o umiarkowanie silnym wzroście i późnym owocowaniu. Na przełomie kwietnia i maja czereśnia obsypuje się drobnymi zebranymi w niewielkie grupy kwiatami, które intensywnie pachną. Drzewo to obficie owocuje po 3 – 4 latach od posadzenia. Czereśnia z dużymi owocami dojrzewa w połowie lipca. Ich kształt jest nieco sercowaty, a skórka ciemnoczerwona i gładka. Jej miąższ jest czerwony, soczysty i bardzo słodki. Owoce są trwałe i nie tracą na wartości przy dłuższym przechowywaniu. Czereśnie te są doskonałe do jedzenia na surowo, oraz nadają się na przetwory lub jako dodatek do deserów. Sadzenie drzewa najlepiej zaplanować na wczesną wiosną lub jesień. Kordia jest jednak słabo odporna na mrozy i młode drzewko wymaga okrywania na zimę.
  • Czereśnia Burlat charakteryzuje się dużymi i soczystymi owocami. Drzewo zakwita na przełomie kwietnia i maja, bardzo drobnymi kwiatuszkami, które zebrane są w niewielkie kwiatostany o kremowej, beżowej lub białej barwie. Drzewo zaczyna owocować zwykle po 3 latach od posadzenia. Czereśnie gotowe są do zbioru w czerwcu. Owoce są dość duże, o sercowatym kształcie w bordowym kolorze. Ich miąższ jest purpurowy, bardzo soczysty i słodki. Poza tym, że owoce są pyszne na surowo, można z nich też przyrządzać przetwory lub stosować jako dodatek do deserów i wypieków. Burlat wykazuje dużą mrozoodporność.
  • Czereśnia kolumnowa to niewysokie drzewko, które owocuje w sierpniu, dając ciemnoczerwone, sercowate, jędrne, obfite i słodkie plony. Owoce pojawiają pojawiają się co roku dość późno, ale w dużej ilości i są wykorzystywane głównie do deserów i spożywane na surowo. Drzewka wymagają sporadycznie cięcia oraz okrywania włókniną na zimę. Czereśnia ta lubi stanowiska słoneczne i jest mrozoodporna. Świetnie owocuje posadzona w żyznej glebie o umiarkowanej wilgotności i obojętnym odczynie. Nie zbyt dobrze znosi natomiast gleby ciężkie. Warto ją nawozić od wiosny aż do jesieni. Czereśnia kolumnowa doskonale sprawdza się w uprawie w donicach ustawionych na tarasach albo balkonach.
  • Czereśnia Vega jest silnie rosnącą, mrozoodporną odmianą. Okres kwitnienia wypada na miesiące kwiecień i maj. Jej malutkie kwiatki są bardzo liczne i zarazem dekoracyjne. Owoce dojrzewają na przełomie czerwca i lipca, nie są duże i mają kształt szeroko-sercowaty, żółty z pomarańczowo-czerwonym rumieńcem na całej powierzchni. Miąższ jest zwarty i słodko-winny, dlatego często przeznaczana jest na nalewkę, lub konfiturę. Odmiana ta wymaga gleb żyznych, umiarkowanie wilgotnych o odczynie obojętnym. Należy pamiętać o jej nawożeniu i posadzić ją w miejscu słonecznym. Vega polecana jest do uprawy w przydomowych ogrodach i na działkach.
  • Czereśnia Bladoróżowa, czyli Miodówka Jasna jest jedną z najstarszych odmian. Owocuje regularnie i obficie w połowie czerwca. Jej owoc jest mały, sercowaty, lekko wydłużony o barwie jasnożółtej z prześwitującym, jasnoróżowym rumieńcem. Miąższ ma kremowy, słodko-kwaśny a sok jest bezbarwny. Owoce są bardzo delikatne i nadają się przede wszystkim do bezpośredniego spożycia. Czereśnia wymaga gleb żyznych, średnio wilgotnych o odczynie obojętnym. Najlepszym miejscem do sadzenia są stanowiska słoneczne i osłonięte od wiatru. Polecana jest głównie do uprawy w przydomowych ogrodach, jak i na działkach. Drzewka najlepiej sadzić późnym latem, albo w okresie jesiennym.
  • Czereśnia Regina to odmiana odporna na mróz i choroby. Jej owoce są duże, błyszczące i ciemnoczerwone z lekkim brązowym odcieniem. Mają szeroko-stożkowy kształt, czasami sercowaty. Ich miąższ jest jasnoczerwony, chrząstkowy i słodki. Owoce zaczynają dojrzewać w połowie lipca i nadają się do spożycia na surowo i na przetwory. Regina wymaga gleb żyznych, bogatych w składniki odżywcze, które są umiarkowanie wilgotne i mają odczyn obojętny. Najlepszym miejscem do jej uprawy są słoneczne stanowiska w przydomowych ogrodach i na działkach. Młode drzewka najlepiej sadzić późnym latem, albo w okresie jesiennym, ewentualnie wczesną wiosną, przed pojawieniem się pierwszych pączków.
czereśnia najlepsze odmiany najlepsza odmiana

Jak dbać o czereśnie?

Czereśnie są drzewami, które potrzebują sporo składników pokarmowych. Pod ich uprawę doskonałe jest stanowisko z żyzną glebą. Najlepiej posadzić je w miejscu słonecznym i zacisznym. Ważnym zabiegiem w trakcie uprawy jest odpowiednie i regularne cięcie drzewek. Najlepszym terminem do cięcia jest lato, po zbiorze owoców. W ten sposób ogranicza się ryzyko infekcji i rozwoju chorób kory i drewna. Czereśnie są zazwyczaj drzewami silnie rosnącymi, dlatego też warto prowadzić je od początku tylko na jeden przewodnik. Odwiecznymi wrogami owoców czereśni są szczególnie uciążliwe gawrony, kawki i szpaki, które uwielbiają wyjadać owoce. Do ich odstraszania stosuje się przede wszystkim metody mechaniczne i fizyczne. Skuteczne są sprzęty złożone z odtwarzacza i głośników, oraz rozpięte nad drzewami siatki z tworzywa sztucznego o niewielkich oczkach.
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.81 / 5.00 220 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-19
Polecam szybka dostawa ,przesyłka w nienaruszonym,onym stanie.
2024-06-19
Wszystko ok
pixel