Aktinidia

( ilość produktów: 3 )

aktinidia drzewka owocowe i krzewy

Aktinidia to wyjątkowe pnącze, które nie tylko dostojnie i atrakcyjnie prezentuje się w ogrodzie, ale także daje jadalne owoce, które swym wyglądem przypominają kiwi. Ze względu na uderzające podobieństwo, zostały nazwane mini kiwi. Ich zaletą jest to, że z powodzeniem można je spożywać świeżo zerwane, bo choć swą prezentacją całkowicie przypominają kiwi, to ich skórka jest miękka, a miąższ słodki. Oprócz tego aktinidia wyróżnia się mocno egzotyczną powierzchownością. Najbardziej bajkowe są jej drobne, białe kwiaty, niewinnie i rozkosznie zerkające spośród dużych i ciemnych liści.

Aktinidia o pysznych owocach i ozdobnej prezentacji

Aktinidia pochodzi z terenów Chin i jest to kolejny, zdrowotny dar tego kraju. Największym powodzeniem cieszy się we Włoszech, Francji, Hiszpanii i Grecji, gdzie roślina pięknie kwitnie, a owoce dojrzewają w ciepłym słońcu. W Polsce natomiast pnącze nie jest jeszcze zbyt znane i powszechnie uprawiane, choć powoli zaczyna wkraczać do łask. Roślina jest atrakcyjną ozdobą ogrodu, która daje smaczne i zdrowe owoce, a przy okazji jej uprawa nie jest skomplikowana. Aktinidia w większości odmian nie jest wysokim pnączem, dorasta do wysokości 3 – 4 metrów. Każda z części rośliny posiada pewien urok, który buduje estetykę całej rośliny. Choć aktinidia nie należy do najwyższych pnączy, to jednak posiada bardzo długie, brunatne lub czerwonawe pędy. Jej pień jest brunatny i dość cienki. Rośliny, które posiadają taki wyróżniający kolor pnączy są wyjątkowo cenną ozdobą ogrodu, ponieważ wtedy barwa podkreśla intensywność liści i kwiatów. Tak jest w przypadku aktinidii, gdzie duże, jajowate, piłkowane na brzegach i ostro zakończone liście w ciemnozielonym kolorze, ciekawie współgrają z czerwono-brązowymi gałązkami. Pnącze zakwita w maju i wtedy obradza w liczne, filigranowe, czarujące kwiaty. Odznaczają się nieśmiałym, białym bądź kremowym ubarwieniem i zazwyczaj wyrastają w niedużych skupiskach, olśniewając cały ogród swą egzotyką. Owoce aktinidii dojrzewają pod koniec sierpnia. Swym wyglądem niemal nie różnią się od znanego wszystkim kiwi. Są jedynie dużo mniejsze, a ich skórka jest cienka i gładka, dzięki czemu można je jeść bez obierania. Mini kiwi, bo taką nazwą się je określa, posiadają odmienny kolor, który zależny jest od odmiany – ich miąższ występuje w zielonej, czerwonej lub fioletowej barwie. Smak owoców aktinidii jest słodki, dlatego najczęściej spożywa się je na surowo, wtedy też dostarczają do organizmu najwięcej witamin.

Egzotyczny urok aktinidii

Aktinidia nie jest niestety popularną w Polsce rośliną. Warto jednak zasilić nią swój ogród lub sad, ponieważ nie tylko genialnie dekoruje zieloną przestrzeń, ale także obradza w pyszne owoce. Jagody nie nadają się na eksport, ze względu na swoją delikatną skórkę, która łatwo ulega uszkodzeniom. To kolejna zachęta do uprawy pnącza, dzięki któremu będziemy mogli cieszyć się smakiem rzadkich owoców.

Uprawa i pielęgnacja

Ze względu na swoje dalekowschodnie pochodzenie, aktinidia potrzebuje słońca i ciepła, dzięki czemu najobficiej zakwitnie i wyda słodkie owoce. Pnącze wymaga żyznej i lekkiej gleby, której odczyn będzie lekko kwaśny. Przed zasadzeniem rośliny warto wzbogacić ziemię o kompost, po czym wyściółkować jej podłoże korą. Aktinidia wymaga również podpory, po której będzie mogła się wspinać, której wysokość powinna mieć przynajmniej 1,5 metra. Pnącze jest wrażliwe na suszę, dlatego nie można zapomnieć o regularnym podlewaniu. Począwszy od drugiego roku od posadzenia, roślinę należy nawozić trzykrotnie, w okresie od kwietnia do maja, niewielkimi ilościami nawozu bogatego w azot. Aktinidia owocuje na dwu i trzyletnich pędach, dlatego w lutym należy skrócić wszystkie gałęzie do długości 8 pączków, a uszkodzone i stare wyciąć.

Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 13 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-18
Sadzonki w bardzo dobrym stanie.
2024-03-14
Ocenę najwyższą obniżyła informacja o czasie wysyłki 10 dni (przyszła po 2 dniach). Dla mnie to minus, bo chciałem uniknąć przymrozków i wstrzelić się w dobrą pogodę (szybko nie zawsze znaczy dobrze). Wiciokrzewy OK widać rękę ogrodnika
pixel