Wrzosy i wrzośce w domu, na balkonie i w ogrodzie - pielęgnacja, uprawa i zastosowanie.

2021-09-28
Wrzosy i wrzośce w domu, na balkonie i w ogrodzie - pielęgnacja, uprawa i zastosowanie.

Wrzosy kojarzą się nam z końcem lata i nadejściem jesieni, bo właśnie wtedy, gdy inne kwiaty w ogrodzie zaczynają przekwitać, one zaczynają kwitnąć. Nawet nazwa dziewiątego miesiąca roku jest związana z tą małą krzewinką o zimozielonych igiełkowatych liściach. Wrzesień bowiem to miesiąc wrzosów, które stanowią bardzo dekoracyjny element, toteż spotkać je można w wielu ogrodach. Ich drobne kwiaty zebrane w kłosy w kolorach fioletowych o różnych odcieniach, purpurowych, różowych i białych są wyjątkową ozdobą każdego ogrodu. Kompozycje tych roślin wykorzystuje się, tworząc małe ogrodowe wrzosowiska, stanowiące melanż kolorów i kształtów. Można tworzyć z nich różnobarwne kobierce nie tylko ze względu na odmienne kolory kwiatów, ale i liści, które występują w odmianach od zielonej do złotej.

Wrzosowisko w ogrodzie?

Wrzosy potrzebują stanowiska słonecznego i osłoniętego od wiatru ze względu na słaby system korzeniowy. Sadzimy je do gleby kwaśnej. Bardzo ważne, by nie wysadzać krzewinki do zwykłej ziemi ogrodowej, gdyż marnieją w niej i usychają. Najlepsza dla nich jest gleba uboga, bez dużej zawartości minerałów. Takim podłożem kwaśnym jest torf, toteż można dosypać go do podłoża. Uprawa nie jest trudna, pod warunkiem, że uwzględnimy potrzeby rośliny. Ziemia, do której sadzimy wrzosy nie powinna być zalewana czy podmokła, ponieważ są one wrażliwe na nadmierną wilgoć i w takim wypadku ich korzenie mogą gnić i marnieć. Najlepszym dla nich stanowiskiem będzie skarpa lub pochyły teren, który chroni roślinę przed wodą opadową lub topniejącym śniegiem, ponieważ mogłoby dojść do zalewania korzeni. Na pochyłym stanowisku woda spływa, chroniąc roślinę przed nadmierną wilgocią. Wysadzamy je do gruntu najlepiej na początku września, kiedy kwitną. Jeżeli wysadzamy rośliny z doniczek, powinniśmy zachować taką samą głębokość sadzenia, jaka była w pojemniku. Sadzimy w odległości od siebie na około 20-25 cm, aby mogły się swobodnie rozkrzewić. Dobrze będzie po posadzeniu obsypać roślinę zmieloną korą, która utrzyma wilgoć oraz ochroni korzenie zimą. Nasze wrzosowisko może być najefektowniejsze, gdy posadzimy różne kolory wrzosu obok siebie, tworząc kolorową mozaikę. Wrzosy świetnie nadają się nie tylko na skarpy, ale i na ogródki skalne. Najładniej wyglądają obok brzóz i jałowców, tworząc piękną kompozycję, po warunkiem, że posadzimy grupę 15 -20 sadzonek wrzosów obok siebie.

wrzosowisko w ogrodzie

Troskliwa pielęgnacja wrzosów

Po posadzeniu dbamy o krzewinkę odpowiednio do jej potrzeb. Gdy ją posadzimy do odpowiedniej gleby, podlewamy w taki sposób, aby nie moczyć gałązek i kwiatów, a jedynie korzenie. Jeżeli chodzi o dalsze podlewanie, stosujemy je co kilka dni rano, starając się nie moczyć naziemnych części rośliny. Po posadzeniu stosujemy ściółkowanie, czyli obsypujemy korą sosnową, która zapobiegnie zbytniemu wysuszaniu korzeni. Roślina bowiem jest wrażliwa na wilgoć, ale także na zbytnie upały, powodujące wysychanie korzeni. Można także zastosować specjalną szczepionkę do wrzosów, która zawiera grzybnię, chroniącą system korzeniowy, co ma zwiększać ich chłonność. Dzięki niej roślina będzie odporniejsza. Natomiast nie stosujemy zbytniego nawożenia, chyba że specjalnym nawozem dla tego typu roślin. Poza tym wrzosy muszą być przycinane regularnie co roku w marcu lub kwietniu, wtedy ich kwitnienie i wzrost będą znaczniejsze. Przycina się je poniżej kwiatów. Zimą, gdy pozostawimy wrzosy w ogrodzie, lepiej będzie okryć je, chociaż są mrozoodporne. Jednak w przypadku bezśnieżnej zimy okrycie z gałęzi drzew iglastych uchroni je prze przemarznięciem.

Wrzos w doniczce

Uprawa wrzosu w doniczce różni się od uprawy w gruncie, bowiem w warunkach domowych ma on większe wymagania i potrzebuje staranniejszej pielęgnacji. Najlepiej nadaje się do tego wrzos nieco wyższy i intensywniej kwitnący. Tak jak i w uprawie gruntowej, ziemia powinna być kwaśna, torfowa. Na szczęście można kupić specjalne podłoże. Trzeba tu również uważać, aby nie przesadzić z podlewaniem. Stojąca na podstawce woda może spowodować gnicie korzeni. Prostym sposobem na sprawdzenie częstotliwości podlewania jest badanie palcem wilgotności podłoża. Gdy ziemia będzie lekko przesuszona, można podlać roślinę. Doniczka powinna mieć rozmiar, w którym od jej brzegu do rośliny jest 15-20 cm. Jeżeli kwiat kupiony był w małej doniczce, należy przed jesienią przesadzić go do większej. Lepiej wtedy przetrwa zimę. Przycinanie spowoduje większe krzewienie się rośliny, lecz należy je wykonać dopiero wiosną. Uprawa wrzosu w doniczce wiąże się także z zapewnieniem roślinie dobrego oświetlenia, gdyż wrzos lubi słońce oraz świeże powietrze. Dlatego na parapecie będzie rósł najlepiej, daleko od grzejnika. W przeciwnym razie może uschnąć lub kwiaty będą bardzo mizerne. Niewłaściwa pielęgnacja lub przemarznięcie powoduje często zamieranie rośliny w warunkach domowych. Jeżeli wrzos na balkonie znajduje się w doniczce plastikowej, należy ją owinąć włókniną i postawić na styropianie, aby ochronić przed przemarzaniem. Przy silnych mrozach można nawet okryć pędy nadziemne. Wrzosy w warunkach domowych nie zawsze dobrze się czują i rosną gorzej niż w gruncie. Mimo tego można pokusić się o stworzenie na balkonie mini- wrzosowiska w wiaderku, koszu czy skrzynce, a balkon nabierze pewnej stylowej elegancji.

wrzos w doniczce

Jak uratować uschnięty wrzos?

Czasami, pomimo troskliwej pielęgnacji, coś może pójść nie tak, a roślinka może przyschnąć. Czy istnieje szansa na uratowanie uschniętego wrzosu? W takiej sytuacji warto spróbować poprzycinać uschnięte gałązki i obserwować, jak roślina się zachowuje. Jeśli wypuści nowe pędy, wówczas możliwe jest jej odratowanie, pod warunkiem, że nie będzie się go często podlewało i odżywi się go nawozem. 

Czy wrzosiec to też wrzos?

Odpowiedź brzmi: nie. Są to różne rośliny należące do innych rodzin, chociaż wygląd ich jest podobny, a nazwa sugerująca pokrewieństwo. Różnią się wyglądem kwiatów, bowiem kwiat wrzosu to zrośnięte płatki, tworzące kształt kielicha, a kwiat wrzośca to kształt maleńkich beczułek. Rodzina botaniczna wrzośca stanowi ponad 500 gatunków od krzewinek, dużych krzewów a nawet drzew o wysokości 5 metrów. Najbardziej znany jest wrzosiec purpurowy, który zakwita wcześnie i obficie. Zaczyna kwitnąć wcześniej niż wrzos, bo już w kwietniu i kwitnie od do października w kolorach: białym, różowym i fioletowym. Nie wymaga on tak kwaśnej gleby jak wrzos, dzięki temu jest łatwiejszy w uprawie. Roślina ta jako jedyna z wrzosowatych dobrze rośnie na glebach wapiennych, toteż może się dobrze czuć w każdym ogrodzie. Pozostałe gatunki wrzośców lubią również glebę o odczynie kwaśnym. Odmiennie niż wrzosy, wrzośce znoszą półcień. Jeżeli chodzi o podlewanie i ściółkowanie, należy trzymać się tu takich samych reguł jak przy uprawie wrzosów. Tak jak wrzosy, wrzośce potrzebują również przycinania co roku. U wrzośca purpurowego robimy to zaraz gdy przekwitnie, a przy pozostałych gatunkach dopiero wczesną wiosną.

 

wrzosiec czym się różni od wrzosa zastosowanie wymagania

Wrzosiec na balkonie

Wczesną wiosną możemy sadzić wrzośce na balkonie, gdy minie już okres mrozów. Stanowisko słoneczne będzie dla nich bardzo korzystne. Wrzośce tak jak i wrzosy to rośliny wieloletnie lecz wrażliwe na duże mrozy. Jeżeli zostawimy je na balkonie na czas zimy, dobrze będzie ochronić je przed mrozami tak samo jak wrzosy ,okrywając i owijając. Kiedy nastąpi odwilż, można zacząć je podlewać. Jeżeli mamy ogród, dobrze po przekwitnieniu przesadzić roślinę do gruntu, gdzie przetrwa zimę w komfortowych warunkach. Jeżeli okryjemy je gałązkami iglaków i obsypiemy dookoła korą, przetrwają nawet największe mrozy. Wrzosiec purpurowy na balkonie bardzo dobrze prezentuje się w regularnym nasadzeniu w skrzynkach otaczających całą poręcz.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 13 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-14
Bezproblemowo
2024-03-13
Super.
pixel