Wierzba japońska - jak o nią dbać?

2020-12-16
Wierzba japońska - jak o nią dbać?

Wierzba japońska to niewielki krzew lub drzewko, dorastające do 3 metrów wysokości. Może byc hodowany w glebie, lub w większych donicach na balkonach, tarasach. Jest on bardzo ozdobny ze względu na czerwono-brązowe pędy i pięknymi wielokolorowymi liśćmi. Jak sama nazwa wskazuje pochodzi z Japonii. W polskich ogrodach i parkach spotykamy ją w dwóch odmianach

Hakuro – nishiki, z przyrostami o ciekawej różowo-białej barwie
- Pendula, mająca długie, czerwone pędy, które tworzą parasolowatą koronę.

Wierzba japońska - wymagania

Wierzby japońskie nie są bardzo wymagającymi roślinami. To jednak nie oznacza, że posadzenie jej byle gdzie sprawi, że stworzy nam piękny krzew.
Najważniejsze dla wierzby japońskiej jest światło. Tu nie ma kompromisów – roślina ta przyjmie się tylko na stanowiskach nasłonecznionych, gdzie będzie miała dużo słońca. Jeśli na siłę będziemy próbować zasadzić ją na innym stanowisku może stać się podatna na choroby, jej liście uschną, albo się wybarwią.
Co do gleb teoretycznie przyjmie się wszędzie, jeśli odpowiednio o to zadbamy. Najbardziej odpowiadają jej stale wilgotne gleby, lekko próchnicze i żyzne. Jeśli jednak nie mamy takiej ziemi, a bardzo chcemy mieć wierzbę japońską to nie ma problemu. Wystarczy wtedy odpowiednie nawożenie i podlewanie.
Jaki nawóz dla wierzby japońskiej będzie najlepszy? Wystarczy jej zwykły kompost, jaki sami możemy przygotowywać z resztek roślin lub kupna mieszanka wieloskładnikowa.

Dlaczego wierzba japońska usycha?

Wierzba japońska usycha w momencie, gdy któreś z jej wymagań nie jest spełnione.
Jeśli zamiast w nasłonecznionym miejscu posadziłeś ją w półcieniu -uschnie.
Jeśli zamiast w glebie lekko wilgotnej podlewasz ją raz na tydzień, niemal zalewając jej system korzeniowy, a przez resztę tygodnia ma sucho- uschnie.
Jeśli zamiast nawozić ją kompostem lub nawozem wieloskładnikowym robisz to mieszanką azotową lub inną bardzo ubogą w różne składniki- uschnie.
Jeśli nie zabezpieczyłeś wierzby japońskiej rosnącej w donicy podczas zimy też może uschnąć lub przemarznąć.

Wierzba japońska - jak zabezpieczyć na zimę?

Musimy rozróżnić dwa stanowiska, w których wierzba rośnie. Glebę i donice.
Krzewy rosnące w glebie są bardziej odporne na mrozy. W większości przypadków sama, bez naszej ingerencji świetnie zimuje. Jednak jeśli bardzo boimy się o tą roślinę możemy ją delikatnie okryć przepuszczalnym materiałem, na przykład gałązkami świerkowymi.
Najlepiej jednak poświęcić czas wierzbom donicowym. One już bez naszej pomocy nie przezimują. Bezwzględnie pierwszą czynnością jaką musimy podjąć to osłonięcie donicy przed zimnem.Po drugie musimy patrzeć na niedobory wody oraz składników odżywczych.

Kiedy obcinać wierzbę japońską?


Cóż to zależy trochę od odmiany. Odmianę Hakuro należy często i bardzo mocno przycinać. Rośnie bowiem bardzo szybko. Jeśli chcemy zachować piękny zaokrąglony kształt jej korony takie przycinanie jest koniecznością.
Wierzbę japońską Pendula możemy przycinać tylko dwa razy do roku. Wczesną wiosną po pierwszym kwitnieniu i lekko przyciąć jesienią.

Jak przycinać wierzbę japońską?

Najlepszym narzędziem do wykonywania tego zabiegu jest ostry sekator. Cięcie powinno się robić zaraz ponad parą liści. Jeśli zrobimy inaczej z korony wierzby będą wystawać nieestetyczne, odstręczające, nagie fragmenty pędów. Ścięcie ponad parą liści da nam zaś pięknie przyciętą koronę pokrytą liśćmi.
Najmocniej krzew tniemy w pierwszym roku. Może dojść do nawet 20 centymetrowego ścięcia, ale tylko wiosną. Później przycinamy już delikatniej, a ostatnie cięcie pod koniec lata, na początku jesieni powinno być tylko na końcach, ponad pierwszą parą liści. Niektórym wydaje się to być zbyt mocne cięcie, ale dzięki temu wierzba gęstnieje nieco w środku i pomaga nam to stworzyć piękną koronę. W dodatku w następnych latach tniemy już delikatniej i uzależniamy to od wielkości korony, jaką chcemy uzyskać.
Nie możemy jednak przesadzić i zrobić jej zbyt dużej w stosunku do podstawy krzewu. Wtedy roślina mogłaby się złamać przez zbyt duży ciężar.

 

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 175 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-21
Zamówienie dotarło bardzo szybko, profesjonalnie zapakowane
2024-05-20
Zamówienie zgodne z opisem i kolorem. Piękne i spore sadzonki, mogłoby być jedynie trochę taniej.
pixel