Dodaj produkty podając kody
Warzywa-jak rozplanować ogród? Allelopatia-dobre sąsiedztwo roślin.
Przydomowy ogródek, to coraz częstsze zjawisko w ogrodach, zarówno tych większych jak i mniejszych. Ekologiczna uprawa roślin, pozwala na zbiór smacznych, zdrowych i bogatych w wartości odżywcze warzyw, które doskonale nadają się dla zarówno dla dzieci, jak i osób, które cenią sobie jakość i smak warzyw.
Znając podstawowe informacje na temat uprawy poszczególnych warzyw, możemy w szybkim czasie, zebrać naprawdę duże i zdrowe plony.
Jak stworzyć taki przydomowy ogródek uprawny? Czy na jego potrzeby, trzeba zagospodarować większą część ogrodu?
Do właściwego wzrostu, warzywa potrzebują dobrej jakości ziemi, często wilgotnego podłoża, słonecznego, lub zacienionego stanowiska oraz odchwaszczania. Stosując się do powyższych rad, z pewnością plony będą duże i zdrowe.
Kolejnym, bardzo istotnym elementem podczas uprawy własnych warzyw, jest sadzenie ich w odpowiednim miejscu, czyli tak zwane sąsiedztwo roślin. Czym ono jest i na czym polega?
Sąsiedztwo roślin w ogrodzie, polega na posadzeniu koło siebie warzyw, które nie będą negatywnie na siebie oddziaływać. Jeśli posadzimy pietruszkę koło buraka, możemy mieć pewność, że plon będzie mały. lub rośliny wcale nie zwiążą bulwy. Spowodowane jest to zabieraniem sobie potrzebnych do wzrostu składników odżywczych, dlatego tak istotne jest korzystne sąsiedztwo roślin.
Kolejnym powodem, dla którego warto stosować sąsiedztwo roślin w ogrodzie jest ograniczenie miejsca, przeznaczonego na uprawę warzyw. Dzięki tej metodzie, możemy posadzić nawet dwa warzywa w tym samym miejscu. Doskonałym przykładem jest pietruszka. Pietruszka jest warzywem, które najszybciej można posadzić do gruntu, bez stosowania dodatkowej osłony. Jest odporna na przymrozki, jednak bardzo długo wschodzi, co może spowodować problem, z rozróżnieniem miejsca, w którym została ona posadzona. Aby nie zapomnieć, gdzie rośnie pietruszka, warto posadzić w to samo miejsce rzodkiewkę. Rzodkiewka jest rośliną lubiącą chłód. Szybko kiełkuje oraz związuje owoce. Choć tak samo jak pietruszka jest rośliną, która owoc związuje pod ziemią, nie wpływa negatywnie na rozwój korzeni pietruszki. Kiedy rzodkiewka zwiąże już owoc, nadający się do spożycia, pietruszka wypuści pierwsze listki, dzięki czemu z pewnością nie zapomnimy w którym miejscu została ona posadzona.
Z jakimi warzywami można jeszcze sadzić pietruszkę?
Pietruszka najlepiej rośnie w towarzystwie brokuła, kapusty pekińskiej, rzodkiewki, kopru oraz rzepy. Aby zbiory były obfite, należy unikać sadzenia jej w pobliżu buraka, dyni, cukinii, pomidorów oraz marchwi.
Drugim, bardzo popularnym warzywem, chętnie uprawianym w przydomowych ogrodach jest pomidor. To cenne warzywo, o bogatych właściwościach. Uprawa pomidorów nie jest trudna. Wystarczy zapewnić mu dostęp do słońca oraz regularnie podlewać i odchwaszczać miejsce, w którym rośnie., Tak samo jak w przypadku pietruszki, istotne jest dobre sąsiedztwo roślin.
Koło czego posadzić pomidora, by dobrze plonował?
Pomidory doskonale rosną w sąsiedztwie buraka ćwikłowego, czosnku, cukinii, jarmużu, kopru, papryki oraz selera. Należy unikać sadzenia go w pobliżu ziemniaka, ogórka, brukselki, bobu, fasoli oraz grochu. Warzywa te, mają negatywny wpływ na rozwój pomidorów. W efekcie, pomidor może związać o wiele mniej owoców, lub mogą wystąpić u niego choroby grzybicze, przez co roślina nie będzie nadawała się do spożycia. Ciekawostką, podczas stosowania sadzenia roślin w sąsiedztwie jest w tym przypadku czosnek. Tak cenna roślina, która uprawiana jest jako przyprawa, oraz naturalne lekarstwo na przeziębienie i stany zapalne, nie jest tolerowana przez larwy, żywiące się warzywami. Posadzenie jej w pobliżu pomidorów, skutecznie odstraszy robaki, ale również nornice i krety, które mogą doprowadzić do uszkodzenia roślin i zmniejszenia plonu.
O tym, jak istotne jest sadzenie roślin w odpowiednim miejscu z pewnością wie każdy, jednak skąd pozyskać informacje na temat warzyw, które mogą lub nie mogą rosnąć koło siebie?
W wielu sklepach ogrodniczych, można zakupić specjalny przewodnik uprawy roślin. najczęściej, znajduje się w nich specjalna tabela, która ułatwia zaplanowanie uprawy. Stosując sąsiedztwo roślin tabela umożliwi posadzenie większej ilości warzyw, korzystnie wpłynie na rozwój rośliny oraz jej plony oraz zapobiegnie rozwojowi groźnych chorób, które mogą doprowadzić do obumarcia rośliny.
Jeśli w Twojej okolicy nie znajduje się sklep ogrodniczy, z powodzeniem znaleźć możesz tabele w internecie. Wiele blogów i stron internetowych, poświęconych uprawie roślin, posiada swoje tabele, które udostępnia nieodpłatnie dla swoich czytelników. Można więc zajrzeć do niej w dowolnym momencie, lub pobrać i wydrukować, by przechowywać ją wraz z nasionami. Różnorodne wielkości, oraz prosty spis roślin sprawia, że nikt nie powinien mieć problemu z odczytaniem tych cennych informacji. Planując przydomową uprawę, koniecznie więc zaopatrz się w tabele i ciesz się zdrowymi i smacznymi warzywami z własnego ogrodu.