Uprawa kaktusów i innych sukulentów

2020-12-16
Uprawa kaktusów i innych sukulentów

Otaczanie się różnego rodzaju roślinami to dla wielu ludzi bardzo ważna kwestia. Rośliny sprawiają, że przestrzeń, zarówno w domu, jak i w ogrodzie przybiera swoistego, niepowtarzalnego charakteru. Rośliny to takie elementy przestrzeni, których nie można niczym zastąpić. Oprócz tego, że cieszą oko, ładnie pachną i sprawiają, że przestrzeń nabiera wspaniałej atmosfery, mogą dawać niemałą satysfakcję z ich uprawy i pielęgnowania. Obecnie dostępnych jest dużo możliwości wyboru roślin. Można wybierać zarówno wśród takich, które przeznaczone są do uprawy w ogrodzie, na balkonach, czy też rośliny do domu. Szczególnym rodzajem roślin, które hoduje się w domu, są kaktusy i inne sukulenty. To rośliny, które od dłuższego czasu cieszą się niesłabnącą popularnością. Ich wyjątkowy wygląd może nadać wnętrzu charakteru, wyrazu i sprawić, że stanie się ono ciekawsze. To taki rodzaj roślin, który pasuje do każdego rodzaju wnętrz- zarówno tych minimalistycznych, jak i tych z wieloma ozdobami. Rośliny te wymagają jednak specjalnego, odrębnego od innych roślin traktowania. Niewątpliwymi ich zaletami są na pewno egzotyczny wygląd, efektowne kwiaty i stosunkowo łatwa uprawa. Warto więc poznać podstawowe zasady, do których powinno się stosować, kiedy ma się w swoim domu kaktusy czy też inne sukulenty.


Czym charakteryzują się kaktusy i inne sukulenty?

Sukulent, który uznawany jest za jeden z popularniejszych, to kaktus. Kaktusowate należą do rodziny sukulentów łodygowych (zielnych, wieloletnich czy też częściowo zdrewniałych). Rośliny te pochodzą z Ameryki i właśnie tam najczęściej występują. Przyjmuje się, że rośliny te powstały na terenie dzisiejszej Kolumbii i Wenezueli. W ich rozprzestrzenianiu się po świecie główny udział miał człowiek. Są to rośliny przystosowane do warunków suchych, największe zróżnicowanie osiągają w warunkach półpustynnych i górskich, choć są także inne rodzaje tych roślin, które występują na przykład w lasach deszczowych. Kaktusy pełnią nie tylko funkcje ozdobne i kolekcjonerskie, ale także mają dużo praktycznych zastosowań, zwłaszcza wśród tubylczych amerykańskich ludów.
Główny podział sukulentów to podział ze względu na miejsce magazynowania wody. Pędowe gromadzą wodę w zgrubiałych łodygach, a ich liście zwykle przekształcone są w ciernie. Liściowe charakteryzują się grubą warstwą woskową na liściach, która chroni przed nadmiernym parowaniem. Woda może gromadzić się także w korzeniach. Ograniczanie utraty wody następuje również poprzez zwarte rozety, a także płytkie, ale rozległe systemy korzeniowe.

O czym należy pamiętać w szczególności przy uprawie tego typu roślin?

W uprawie i pielęgnacji roślin, zwłaszcza tych hodowanych w domu bardzo ważną kwestią jest podlewanie. Sukulenty dosyć mocno różnią się od większości roślin domowych, należy więc pamiętać o najważniejszych zasadach zwłaszcza w kwestii ich podlewania. Ponieważ sukulenty to rośliny, które posiadają zdolność do długiego zatrzymywania i magazynowania wody, nie trzeba, a wręcz nie wskazane jest częste ich podlewanie. Zasadą, o której warto pamiętać przy hodowaniu sukulentów jest to, że ich dno nie powinno pozostawać mokre. To właśnie nadmierne podlewanie sukulentów może zaszkodzić im w o wiele większym stopniu niż susza. Rośliny te wiosną i latem powinno podlewać się mniej więcej raz w tygodniu, natomiast w okresie wegetatywnym (czyli jesienią i zimą)- wystarczy tylko raz w miesiącu. Poza tym rośliny te, przystosowane do suchych i gorących terenów, lubią obszary nasłonecznione i dobrze nagrzane. Warto więc wystawiać je do słońca i przechowywać w cieple. Optymalna temperatura w okresie wzrostu to około 20-25 stopni Celsjusza.

Ważnym aspektem w hodowli tych roślin jest ziemia do sukulentów. Ważne jest przede wszystkim to, aby podłoże do sadzenia sukulentów było luźne, co pozwoli na prawidłowe odprowadzanie wody. Ziemia do tych roślin powinna być mocno przepuszczalna po to, aby w łatwy sposób umożliwiała przepuszczanie nadmiaru wody, co umożliwia ochronę korzeni rośliny przed gniciem. Sukulenty nie mają dużych wymagań co do pH gleby, jednak uznaje się, że najlepiej, aby było ono kwaśne.

Sukulent w doniczce to bardzo częsta forma hodowania tego typu roślin. Przesadzanie sukulentów powinno odbywać się co około 3-4 lata, wtedy, gdy dotychczasowa donica staje się za ciasna. Odpowiednio dobrany rozmiar donicy ma duże znaczenie, gdyż jej nieodpowiedni dobór może spowodować utratę liści u tej rośliny i jest częstym błędem w pielęgnacji. Oprócz donic, kaktusy i inne sukulenty mogą być przechowywane również w innych pojemnikach. Popularne są również na przykład sukulenty w szkle. Nierzadko spotkać można również sukulent w słoiku.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 177 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-21
Zamówione rośliny przyszły w bardzo dobrej kondycji i bardzo szybko. Jestem zadowolona z zakupu.
2024-05-20
Zamówienie zgodne z opisem i kolorem. Piękne i spore sadzonki, mogłoby być jedynie trochę taniej.
pixel