Tuje na żywopłot - najlepsze odmiany, przycinanie, pielęgnacja. Jaki żywotnik na żywopłot?

2020-12-16
Tuje na żywopłot - najlepsze odmiany, przycinanie, pielęgnacja. Jaki żywotnik na żywopłot?

Tuje, a właściwie żywotnik to coraz bardziej popularne rośliny w naszych ogrodach. W tym artykule poznasz ich najlepsze odmiany, dowiesz się również gdzie i co ile je sadzić, kiedy przycinać – ogólnie jak wygląda ich pielęgnacja, a także jakie odmiany tui wybrać ze względu na to czy chcesz mieć wysoki, czy niski żywopłot.

Sadzenie tuji – wszystko, co powinieneś wiedzieć.

Tuje można sadzić od wczesnej wiosny, aż do późnej jesieni. Wybierając miejsce dla nich, trzeba pamiętać, że lubią one dużo światła, więc należy je posadzić w miejscu, gdzie słońce świeci najdłużej. Musi być to również miejsce osłonięte od wiatru, aby nie zmarzły zimą. Jeśli chodzi o ziemię, to te rośliny nie mają zbyt dużych wymagań glebowych, jedynie nie będą rosnąć na jałowych i suchych oraz gliniastymi glebach. Przed samym posadzeniem należy zanurzyć w wodzie tuje w doniczce i trzymać 10 minut. Jest to konieczne, aby bryła korzeniowa odpowiednio nasiąkła wodą. Należy wykopać dołek, który będzie minimum dwa razy głębszy niż wysokość bryły korzeniowej. Następnie trzeba wypełnić go żyzną ziemią z domieszką odkwaszonego torfu lub podłoża do iglaków. Nie warto sadzić tuj na trawniku, gdyż rosnąca trawa będzie konkurować z krzewem o wodę i składniki zawarte w glebie. W promieniu około 50 cm wokół tui nie powinno być trawy. Jeśli chodzi o odległość między tujami, to powinna ona wynosić ok. 60 cm. Taki sam odstęp powinien być między tujami, a ogrodzeniem. Tuż po posadzeniu tuje powinny być podlane, aby ziemia wokół roślin osiadła. Przez kilka tygodni po posadzeniu oraz podczas upałów należy je podlewać regularnie. Ważne jest, aby robić to albo rano, albo wieczorem. Wokół tuj można wysypać warstwę kory. Dzięki temu woda z ziemi nie będzie odparowywała, a także nie będą kiełkować chwasty.

Kiedy, jak i czym przycinać tuje?

Częstotliwość przycinania tych roślin zależy od odmiany i przeznaczenia. Tuje rosnące w żywopłocie przycinamy 2-3 razy w sezonie. Natomiast rośliny wolnorosnące nie wymagają tak częstego przycinania. Wykonujemy je dopiero wtedy, gdy urosną do zbyt dużych rozmiarów. Pierwsze cięcie wykonujemy na wiosnę, po roku od posadzenia, o ile nasze tuje przekroczyły już 1,5 metra. Tuje można przycinać od końca marca do sierpnia. Pierwszy raz przycinamy w drugiej połowie marca lub na początku kwietnia, usuwamy wtedy też martwe gałązki. Drugie przycinanie powinno nastąpić w czerwcu, gdy ciemnieją młode przyrosty. Ostatnie cięcie wykonujemy w sierpniu. W przypadku dwóch pierwszych cięć skracamy pędy od jednej trzeciej do jednej drugiej całej długości. Podczas trzeciego cięcia skracamy pędy od jednego do dwóch centymetrów, aby intensywniej się krzewiły. Jeśli chodzi o narzędzie do przycinania, to w przypadku niskich krzewów wykorzystujemy ręczny sekator, natomiast do wysokich używamy nożyc do gałęzi.

Tuje na niski żywopłot

Pierwszą odmianą tui na ten rodzaj żywopłotu jest tuja Szmaragd. Jest to najpopularniejsza odmiana żywotnika wybierana na żywopłot. Charakteryzuje się piękną barwą igieł oraz zielonymi łuskami, a jest w kształcie stożka. Ten rodzaj tui przyrasta nawet do 30 centymetrów rocznie. Maksymalna wysokość, jaką może osiągnąć ten krzew, wynosi trzy metry, o ile będziemy ją regularnie przycinać. Kolejną dość popularną odmianą jest tuja Holmstrup. Ma gęsto wyrastające gałązki z ciemnozielonym ulistnieniem i stożkowaty pokrój. Rośnie bardzo wolno, a po 10 latach osiąga około dwóch metrów wysokości. Ta odmiana jest bardzo odporna na mróz. Jako ostatnia zostanie przedstawiona tuja Janed Gold, która charakteryzuje się tym, że przez cały rok ma żółtozielone, a nawet złociste igły. Ma regularny, stożkowaty pokrój. Rośnie wolno, a po 10 latach osiąga około trzech metrów wysokości, natomiast jej maksymalna wysokość to pięć metrów.

Tuje na wysoki żywopłot

Zdecydowanym przedstawicielem wysokich żywotników jest tuja Brabant, która ma jasnozielone łuski oraz stożkowaty, gęsty pokrój. Nie ma ona dużych wymagań, toleruje suszę i upałów, a także może rosnąć na słabych glebach. Jej roczny przyrost to około 30 centymetrów, a rośnie nawet do dziesięciu metrów. Następną odmianą jest żywotnik zachodni Columna, który wyróżnia się łuszczącą korą na pniu i konarach o czerwonobrązowej barwie oraz kolumnowym pokrojem. Jest wytrzymała na niskie temperatury, natomiast źle znosi suszę. Ta trująca roślina rośnie bardzo szybko i może osiągnąć nawet osiem metrów wysokości. Ostatnim polecanym żywotnikiem na ten rodzaj żywopłotu jest żywotnik olbrzymi Martin o kształcie wąskiego stożka. Ma gęste, drobne łuski przylegające do gałązek oraz ciemnozielone liście, które zimą przebarwiają się na brązowo. Na początku przyrasta do nawet 40 centymetrów na rok, a jego docelowa wysokość wynosi 5 metrów.
Tuje są świetnym rozwiązaniem dla osób, które chcą mieć ładny ogród przy małym nakładzie pracy. Kupując i sadząc szybko rosnące żywotniki, możemy w miarę sprawnie osłonić się przed sąsiadami czy osobami przechodzącymi obok naszej posesji. Dzięki temu możemy chronić naszą prywatność.

 

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.76 / 5.00 103 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-18
Super zapakowane Rośliny zdrowe i ładne.
2024-04-16
Daje pięć, piękne sadzonki starannie zapakowane, sprawna dostawa, czytelne informacje dotyczące dostawy
pixel