Świerk biały Conica - uprawa, pielęgnacja, choroby i porady.

2021-12-15
Świerk biały Conica - uprawa, pielęgnacja, choroby i porady.

Niektóre z uroczych, kolorowo opakowanych, małych drzewek doniczkowych, które można znaleźć w supermarketach podczas świątecznych przygotowań to karłowate świerki białe Conica. Wiele osób albo sadzi drzewo na podwórku po wakacjach, albo wyrzuca je, gdy umrze z braku należytej opieki. Chociaż drzewo dobrze rośnie w donicy ze względu na jego powolne tempo wzrostu, nie toleruje dobrze ciepła i woli rosnąć w chłodniejszym klimacie. Łatwo jest utrzymać przy życiu ten świerk na okres świąt, ale później jest to trochę trudniejsze. Podczas świąt trzymaj drzewo z dala od źródeł ciepła, takich jak otwory wentylacyjne grzejników, kominki, piekarniki i telewizory. Musisz ustawić świerk biały Conica w chłodnym miejscu, które również nie otrzymuje bezpośredniego światła słonecznego. Świąteczny świerk biały Conica trzymaj w pomieszczeniu nie dłużej niż tydzień, później możesz go z powodzeniem wystawić na dwór. A za chwilę dowiesz się, jak o niego dbać, żeby został z tobą na dłużej niż tylko na święta.

Świerk biały Conica najlepiej rośnie na wilgotnych, dobrze przepuszczalnych glebach w pełnym słońcu. Toleruje lekki cień. Najlepsza wydajność dla niego jest w zimnym klimacie zimowym z chłodnymi latami. Umieszczaj na obszarach o dobrej cyrkulacji powietrza, aby pomóc pozbyć się wilgoci z gęstych liści. Nieco nietolerancyjny na stresy miejskie, takie jak zanieczyszczenia powietrza i mgła solna. Rośliny będą borykać się z wysokimi temperaturami i wilgotnością w okresie letnim. Uprawiany ze względu na "liście" najlepiej radzi sobie w chłodnym otoczeniu. Mroźne zimy, chłodne lata i dobra cyrkulacja powietrza to optymalne ustawienie. Nie sprawdzi się najlepiej w obszarach o wysokiej temperaturze i wilgotności oraz nie toleruje zanieczyszczeń powietrza. Preferuje wilgotne gleby gliniaste lub aluwialne w pełnym słońcu. Jest odporny na wilgotne miejsca, wiatr, upał, zimno, suszę i półcień. Roślinę tę należy chronić przed silnymi wiatrami.

Utrzymując piękny, zgrabny stożkowy kształt, gdy rośnie, świerk biały Conica to gęsty, wiecznie zielony karłowaty świerk. Wysokość i rozmieszczenie roślin zależy od pory roku, dlatego w sklepach podają te wymiary według wielkości doniczki, a nie określonej wielkości rośliny. Wysokość i zasięg dostarczonej rośliny będzie się różnić w zależności od pory roku. Ten świerk należy uprawiać na wilgotnej, ale dobrze przepuszczalnej, kwaśnej glebie w pełnym słońcu. Wybierz miejsce osłonięte od zimnych, wysuszających wiatrów. Alternatywnie uprawiać w dużych pojemnikach, używając kompostu wrzosowatego (kwaśnego).

Świerk biały Conica - wymagania, pielęgnacja i uprawa

Picea glauca, powszechnie nazywana białym świerkiem Conica, jest niezwykle wytrzymałym, wiecznie zielonym drzewem iglastym, pochodzącym z obszarów wyżynnych i brzegów jezior/strumieni rozciągających się od Alaski przez las borealny Kanady po Nową Fundlandię, zanurzając się na południe do Montany, Minnesoty, Wisconsin, Michigan i Nowego Jorku . To drzewo zazwyczaj rośnie 18-24 metrów wysokości z koroną w kształcie stożka. Zmniejsza się do niskich, krzewiastych form w pobliżu linii drzew. Niebiesko-zielone igły na małych zdrewniałych kołkach mają ostre końcówki. Po zmiażdżeniu igły są mocno aromatyczne. Igły mają siny (biała, woskowa powłoka) nalot, stąd specyficzny epitet i nazwa zwyczajowa. Gałązki nie opadają. Cylindryczne bladobrązowe stożki mają elastyczne łuski. Nazwa rodzajowa pochodzi podobno od łacińskiego słowa pix, które oznacza smołę w odniesieniu do lepkiej żywicy zwykle występującej w korze świerkowej. Obydwa swoiste epitety nawiązują do faktu, że dojrzałe igły tego drzewa z wiekiem stają się sine (nabierają woskowo białego nalotu).

Świerk biały Conica to gęsty, stożkowaty, półkarłowaty lub karłowaty krzew o miękkim, jasnozielonym ulistnieniu. Dojrzewa przez kilka lat. Tempo wzrostu wynosi 5-10 cm rocznie. Szyszki są rzadko produkowane. Ostry, szpiczasty czubek będzie się poszerzał z wiekiem. Świerk biały Conica został odkryty przez J.G. Jacka i Alfreda Rehdera w Lake Laggan w Kanadzie w 1904 roku. Ten świerk nie ma poważnych problemów z owadami lub chorobami. Podatny na rdzę igieł i łodyg, zrakowacenia, zgniliznę pnia i korzeni. Na niektórych obszarach problemem są błoniaki świerkowe, chrząszcz świerkowy. Roztocza są powszechne, a powtarzające się infestacje mogą wyrządzić poważne szkody roślinie.

świerk biały conica odmiany uprawa sadzenie

Zastosowanie

Świerk biały Conica jest powszechnie sadzony (niektórzy twierdzą, że przesadzany) jako piramidalny wiecznie zielony krzew. Akcent krajobrazowy. Doskonała roślina doniczkowa, którą można kreatywnie przycinać w spirale, pompony lub inne wymyślne kształty. Stanowi również doskonałą choinkę. Można go również stosować w donicach parami przy wejściu na werandę, wzdłuż podjazdów lub skrzyżowań spacerowych oraz na środku zagonów. Ma charakterystyczną formę o stożkowatym kształcie i ma formalny wygląd. Rośnie powoli. Po sadzeniu bezpośrednio w ziemi lub donicy, w którym przepływ powietrza nie wysusza rośliny, mogą wystąpić powtarzające się inwazje roztoczy, które uszkodzą roślinę. Te powtarzające się infestacje doprowadzą do śmierci łodyg i igieł, sprawiając, że roślina będzie wyglądać nieestetycznie.

 

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021

Polecane

pixel