Dodaj produkty podając kody
Rośliny pnące wieloletnie szybko rosnące - wymagania i zastosowanie.
Rośliny pnące, mogą stanowić przepiękną dekorację ogrodu, tarasu, a nawet balkonu. Ich główną zaleta, jest doskonałe pokrycie mało atrakcyjnych miejsc, jak stare altanki, zniszczone ściany i mury, czy płot. Nadają miejscu oryginalnego, estetycznego wyglądu, a różnorodność kolorów i zapachów sprawia, że każdy może stworzyć wyjątkowe miejsce, idealne do spędzania czasu na świeżym powietrzu.
Wyjątkowe rośliny pnące, idealne do ogrodu.
Rośliny pnące do ogrodu, stanowią jego fantastyczne uzupełnienie. Można posadzić je przy płocie, altance, a nawet przy pergoli, które będzie stanowić idealną podporę, podczas wzrostu rośliny. Do najbardziej znanej, chętnie uprawianej rośliny pnącej do ogrodu, oraz rośliny pnącej do zalicza się bluszcz.
Ta piękna, intensywnie zielona roślina, charakteryzuje się szybkim wzrostem, Jest łatwa w uprawie, i bardzo tolerancyjna. Bluszcz, może rosnąć na stanowisku słonecznym, jak i zacienionym. Idealnie radzi sobie na niemal każdym stanowisku, a w przypadku, gdy ziemia jest idealnie zdrenowana, roślina szybciej rośnie, i jest silniejsza. Bluszcz, można zaliczyć również do rośliny pnące doniczkowe, gdyż można uprawiać go na tarasie, balkonie czy w domu, w specjalnych skrzyniach czy doniczkach.
Idealne rośliny na ogrodzenie. Te kwiaty, kusza nie tylko pięknym wyglądem, ale również zapachem.
Istnieje wiele gatunków roślin, które z powodzeniem można uprawiać w przydomowym ogrodzie. Jeśli ma być to roślina szybkorosnąca, kwitnąca, w dodatku mało wymagająca, to doskonałym wyborem okaże się wiciokrzew.
Bluszcz
Bluszcz pospolity (łac. Hedera helix) to wiecznie zielony krzew z rodziny araliowatych. Charakteryzuje się długą, osiągającą nawet 20 m łodygą, z której wyrastają liczne korzenie przybyszowe. Zapewniają one roślinie przyczepność, dzięki czemu może ona swobodnie piąć się po murach, budynkach czy drzewach, oplatając je w charakterystyczny sposób. Liście bluszczu są 3-5-klapowe, ciemnozielone i lśniące, a ich unerwienie bywa białawe. Stosowany jest głównie jako pnącze (na mury, płoty, ogrodzenia). Szczelnie pokrywa powierzchnię pni drzew o szorstkiej korze, skały (szczególnie wapienne) czy mury o chropowatym tynku. Pnącze to świetnie sprawdza się także jako roślina okrywowa, szczególnie tam gdzie inne rośliny nie poradzą sobie ze względu na niedobór światła, czyli w cieniu wielkich drzew czy budynków.
Wiciokrzew
Wiciokrzew, to przepiękna roślina, charakteryzująca się pięknymi, zielonymi liśćmi, różnobarwnymi kwiatami, oraz przyjemnym, intensywnym zapachem. W zależności od odmiany, wiciokrzew, może mieć białe, żółte, pomarańczowe, a nawet czerwone kwiaty. Szybko rośnie, nie wymaga specjalnego podłoża, i poradzi sobie niemal na każdym stanowisku. Wiciokrzewy, uznawane są za rośliny pnące wieloletnie. Nie wymagają cięć, chyba że kształtujące, ani okrycia na czas zimy, Jest odporny na niskie temperatury, oraz cechuje się długim kwitnieniem.
Wiciokrzew, doskonale nadaje się do posadzenia przy płocie lub pergoli. Szybko pnie się po przeszkodzie, a za pomocą niewielkich wąsów, zaczepia się, tworząc piękną dekorację.
Choć uprawa wiciokrzewu nie jest trudna, proces jej rozmnazania, wymaga wiedzy oraz pewnych czynności. Aby rozmnożyć wiciokrzew, należy zastosować poziome odkłady, które przysypuje się ziemia, w celu wypuszczenia systemu korzeniowego. Gdy młoda roślina rozwinie system korzeniowy, należą ją odciąć od rośliny, a następnie zaleca się pozostawienie jej w tym samym miejscu, jeszcze przez rok, w celu lepszego ukorzenienia się. Wiosna, gdy ziemia odtaje, należy wykopać roślinę, oraz przenieść na miejsce stałe. Po przesadzeniu, należy podlać roślinę.
Rośliny pnące do cienia, jakie rośliny wybrać by poradziły sobie w cieniu i półcieniu?
Większość roślin, uwielbia słoneczne stanowiska, co utrudnia aranżację ogrodu. Są jednak rośliny pnące do cienia, które doskonale wkomponują się w otoczenie, nadając mu niepowtarzalnego wyglądu, tak właśnie jest w przypadku rośliny okrywowej, oraz osłonowej, jaką jest akebia.
Akebia
Akebia znana jest jako czekoladowe pnącze. Cechuje się wyjątkowym zapachem, szybkim wzrostem, oraz niskim wymaganiami, również glebowymi. Doskonale pokrywa ściany, altanki, płot i pergole, tworząc naturalną dekorację. Prócz zielonych liści, ozdobą są drobne kolorowe kwiaty. Roślina, wymaga cięcia, by prawidłowo rosła, i intensywnie kwitła.
Zimą, gdy temperatury znacznie spadają, osłony wymagają tylko młode pędy, gdyż roślina jest w pełni mrozoodporna. Małe wymagania, odporność na mróz, oraz wyjątkowe, pięknie pachnące kwiaty sprawiły, że akebia uprawiana jest w przydomowych ogrodach, na tarasie i balkonach, w skrzyniach i donicach.
Jak prawidłowo rozmnożyć pnącza ?
Pnącza, to wyjątkowe rośliny, który rozmnaża się na dwa sposoby. Rośliny, które posiadają niezdrewniałe pędy, czyli miękkie, uginające się, rozmnaża się poprzez odkłady. Wystarczy położyć w linii prostej pęd, i co około 20 cm, usypać na nim ziemię. Następnie roślinę podlać, i poczekać, aż pojawią się pierwsze korzenie. Gdy system korzeniowy się rozwinie, wystarczy odciąć ukorzenione rośliny, oraz przesadzić na stanowisko docelowe.
Drugi sposób na rozmnażanie roślin pnących, to odcięcie zdrewniałych łodyg, oraz umieszczenie je pionowo w ziemi, w celu ukorzenienia się. Metoda ta, nie jest skuteczna, gdyż często roślina obumiera, dlatego zaleca się rozmnażanie za pomocą odkładów.
Jak sadzić rośliny pnące?
Rośliny pnące, najlepiej jest sadzić wczesną wiosną, kiedy to roślina ma idealne warunki do ukorzenienia się. Gleba, jest odpowiednia wilgotna, a mniejsze ryzyko wystąpienia przymrozków sprawia, że roślina nie przemarznie, co doprowadziłoby do jej uszkodzenia, a nawet obumarcia. W przypadku, gdy jesień jest łagodna, a roślina posiada dobry system korzeniowy, pnącze można posadzić w ogrodzie również w październiku, jednak zaleca się zastosowanie osłony na czas zimy.