Dodaj produkty podając kody
Rośliny iglaste - jaki gatunek wybrać?
Piękny, zadbany i przede wszystkim stale zielony ogród, to marzenie wielu osób, które posiadają przydomowe ogrody. W zależności od wielkości ogrodu, rodzaju gleby oraz klimatu, niezawodną, żywą dekoracją ogrodów i tarasów są drzewa iglaste. Iglaki są mało wymagającymi roślinami, pasującymi niemal do każdego ogrodu. Dzięki wielu gatunkom, można stosować je jako pojedyncze drzewka dekoracyjne, lub stworzyć z nich naturalny, żywy płot, zapewniający nieco więcej intymności. Iglaków do wybpru mamy mnóstwo: sosny, świerki, ale i inne osobniki.
Czy każde iglaki nadają się do uprawy w ogrodzie? Jakie gatunki wybrać na mniejsze tarasy, by można było uprawiać je w donicach? Podpowiadamy, które gatunki drzew iglastych wybrać do mniejszego ogrodu.
Do uprawy iglaków na niewielkim terenie, doskonale nadają się małe odmiany tych zimozielonych roślin. Najczęściej spotykanymi iglakami są tuje.
Tuje to rośliny, które doskonale nadają się na żywopłot oraz do uprawy w donicach. Ze względu na występowanie aż 5 gatunków tych roślin, w zależności od potrzeby każdy wybierze coś odpowiedniego dla siebie. Odmiany karłowe tui, na przykład Mirjam, dorasta zaledwie do 0.5 metra wysokości w ciągu 10 lat, dlatego doskonale sprawdzi się jako roślina doniczkowa. Można uprawiać ją w domu, jako ozdoba stołu, na tarasie w donicach oraz ewentualnie w razie potrzeby, przesadzić na miejsce stałe.
Kolejnym gatunkiem iglaka, który świetnie nadaje się do uprawy w donicy jest jałowiec. W tym przypadku, do uprawy w donicach doskonale nadaje się jałowiec pospolity, płożący oraz sabiński.
Charakterystyczne dla jałowca są piękne, żywe zielone łodyżki, o niewielkiej wysokości, oraz duży system korzeniowy. Rośliny te, doskonale radzą sobie w skrzyniach, donicach oraz w ogrodach skalnych, gdzie zastosowany jest odpowiedni drenaż korzeni, uniemożliwiający ich gnicie. Podczas przesadzana jałowców na miejsce stałe, należy ostrożnie obchodzić się z systemem korzeniowym. W przypadku ich uszkodzenia, roślina jest bardzo podatna na choroby, a w niektórych przypadkach, może dość do obumarcia jałowca.
Prócz jałowców oraz tui, dużym zainteresowaniem cieszą się również choinki, zwłaszcza w okresie świąt Bożego Narodzenia. Aby nie dopuścić do niszczenia tych pięknych iglaków, warto wybrać choinkę w donicy, która może stać się zieloną ozdobą przydomowego ogrodu. Do najpopularniejszego gatunku choinki uprawianej w donicy i skrzyniach zalicza się jodłę kaukaską.
Jodła Kaukaska rośnie wolno. Uwielbia stanowisko słoneczne, dlatego doskonale nadaje się do nasłonecznionych ogrodów. Dobrze radzi sobie w przypadku uprawy w donicy, jak i w glebie, dlatego często spotkać można ją na tarasach czy w przydomowych ogrodach. Jest stożkowana, oraz posiada barwne igły. Od góry w kolorze żywej zieleni, od spodu delikatnie białe. Je dekoracyjne szyszki są podłużne i brązowe, dlatego roślinę sadzi się pojedynczo, jako oryginalną dekorację. Choinka w doniczce wymaga dużej przestrzeni, aby móc dobrze rozwinąć system korzeniowy. Jeśli pojemnik będzie zbyt mały, choinka zacznie gubić igły, a nawet usychać, co może doprowadzić do obumarcia rośliny. W takiej sytuacji należy jak najszybciej przesadzić roślinę do większego pojemnika lub przesadzić ją na miejsce stałe. Jak to zrobić by nie uszkodzić jodły?
Co zrobić, aby choinka w doniczce przyjęła się przesadzona do gruntu?
Jeśli roślina od samego początku uprawiana była w donicy, jej system korzeniowy jest delikatny i mało rozwinięty, a co za tym idzie, łatwo je uszkodzić. Podczas przesadzania rośliny na miejsce stałe, delikatnie zdejmij donice i otrzep korzenie z nadmiaru ziemi. Ponadto, przygotuj odpowiednie stanowisko, czyli wybierz miejsce nasłonecznione, jednak mało podatne na silne podmuchy wiatru. Pozwoli to uniknąć połamania gałązek oraz przemarznięcia rośliny w sezonie zimowym. Wybierz miejsce, w którym ziemia nie jest zanieczyszczona oraz jest przepuszczalna. Jeśli w miejscu posadzenia jodły, będzie stale wilgotne podłoże, roślina zostanie uszkodzona poprzez zgnicie korzeni lub atak szkodników. Jeśli chcesz, aby roślina była piękna i zdrowa, unikaj przycinania gałęzi w tym samym roku, w którym została ona przesadzona na miejsce stałe.
Jak wygląda przesadzenie choinki, która pełniła rolę drzewka świątecznego?
Przesadzanie choinki w okresie zimowym, jest bardzo trudnym zadaniem, a niezachowanie odpowiedniej ostrożności, spowoduje uszkodzenie rośliny. Aby drzewko przyjęło się po przesadzeniu musi być wcześniej zahartowane. W tym celu, przenieś je w chłodniejsze miejsce i pozostaw przez kilka dni. Ponadto, nie może mieć związanych nowych pędów, gdyż roślina szybko przemarznie i zrzuci igły. Warto również wymieszać ziemię ogrodową z dodatkiem specjalnej ziemi do iglaków. W ten sposób, zapewni się roślinie odpowiednie składniki mineralne, niezbędne do właściwego wzrostu.
Roślina iglasta przed domem, to świetna dekoracja na długie lata. Stale zimozielone igły, upiększą ogród, dodając mu charakteru. Jeśli posiadasz mały ogród lub taras, wybierz iglaki karłowe, które doskonale poradzą sobie w donicy, a w przypadku posadzenia ich na miejsce stałe, poradzą sobie z ukorzenieniem.