Rabaty kwiatowe i małe grządki.

2020-12-16
Rabaty kwiatowe i małe grządki.

Nawet wtedy, gdy na grządce jest bardzo mało miejsca, kompozycja ozdobnych roślin może przyciągać wzrok i zachwycać barwami kwiatów. Powierzchnia grządki ma duże znaczenie przy planowaniu roślin do jej obsadzenia. Przy większych rozmiarach rabaty nietrudno jest rozmieścić rośliny ozdobne tak, aby kompozycja uwydatniała ich kształty i formy, piękno barw kwiatów. Kłopoty mogą pojawić się w wypadku grządek o bardzo ograniczonych rozmiarach, np. wąskiego kawałka ziemi wzdłuż ogrodowej ścieżki czy kącika przy altance. Najczęściej nie ma tu miejsca dla zbyt wielu gatunków kwiatów, jednak rabatka może być na tyle ozdobna, aby nie popsuć, lecz podkreślić ogólne wrażenie ogrodu.

Jednym z dobrych rozwiązań jest obsadzenie małej grządki bylinami lub kwiatami letnimi o bardzo długim okresie kwitnienia, jak również roślinami wyróżniającymi się interesującymi kształtami i formami.

Byliny długo kwitnące

Spośród wieloletnich roślin kwitnących godne polecenia są: ostrogowiec czerwony (Centranthus ruber), który od czerwca do jesieni tworzy wciąż nowe kwiatostany, składające się z wielu małych gwiaździstych kwiatów; ulubiony przez pszczoły cząber wielokwiatowy (Satureja grandiflora), a także niski, okrywowy dzwonek Poszarskiego (Campanula poscharskyana) z fiołkowymi kwiatami. Nadzwyczaj wdzięczną rośliną jest kocimiętka wielokwiatowa (Nepeta grandiflora) z gronami fioletowoniebieskich kwiatów, które rozwijają się niestrudzenie przez całe lato.
Również popularne dalie potrafią zmienić ogród w czarowny zakątek. Wystarczą dwie, trzy bulwy posadzone na powierzchni 0,5 m², aby rabatkę ozdobiły w lecie bujnie rozrośnięte pędy z pięknymi kwiatami.

Wiosenne rośliny cebulowe i byliny

Wiosną o harmonię kompozycji roślinnej zadbają rośliny cebulowe i byliny, np. narcyzy i tulipany, bergenie i omiegi. Dopełnieniem wiosennego wystroju rabaty mogą być delikatne kwiaty szafirków i cebulic.
Ograniczenie doboru roślin do kilku gatunków i odcieni jednego koloru jest sposobem na osiągnięcie wrażenia zwartości i jednorodności kompozycji na całej długości wąskiej rabatki. Podobne do niezapominajek brunnery i szafirki można posadzić w większych odstępach. Oglądane z dużej odległości, kwitnące na niebiesko kępy, utworzą malowniczą wstęgę.                                                                                                                                                  

Wielbicielom delikatnych kompozycji roślinnych z pewnością spodoba się pomysł posadzenia na małej grządce traw wieloletnich.

Rozplenica japońska (pennisetum copressum) jest kępiastą trawą o wąskich zielonych liściach. W pełni lata na pędach kwiatowych tworzą się szczecinki walcowatych kwiatostanów, przypominających szczotki do mycia butelek. Kłosy są bardzo trwałe i utrzymują się do zimy, stanowiąc dodatkową ozdobę rabatki.

Krzewy kolumnowe

Szczególnym, znaczącym elementem kompozycyjnym zbioru roślin, jest jego wysokość. Jeżeli zachowane są odpowiednie proporcje między wielkością powierzchni grządki a wysokością roślin, można dodatkowo posadzić na rabacie niewysokie kolumnowe odmiany krzewów, np. jałowca (Juniperus). Takie rośliny nie rozrastają się szeroko i potrzebują niedużo miejsca, a swoim kształtem z daleka przyciągają wzrok.

Bukszpany, pnące róże i powojniki

Krzewy zawsze zielone, np. bukszpan, cieszą się od dawna zasłużoną popularnością, gdyż nawet w zimie wyglądają malowniczo. Pożądanym akcentem na małej rabacie może być również niewysoka konstrukcja w kształcie obelisku, która posłuży jako oparcie dla wolno rosnącej odmiany róży pnącej lub powojnika.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 166 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-15
Profesjonalnie zapakowane kwiaty .
2024-05-14
Jestem zadowolony z obsługi i zamówionych produktów. Jedynie na co zwróciłem uwagę to rozbieżność dotyczącą kosztów przesyłki. Polecam firmę.
pixel