Przędziorki, wciornastki i mszyce w ogrodzie - zmory ogrodnika - jak się ich pozbyć?

2021-09-20
Przędziorki, wciornastki i mszyce w ogrodzie - zmory ogrodnika - jak się ich pozbyć?

Przędziorki, wciornastki i mszyce to zmora każdego ogrodnika. Niezależnie od tego czy posiadamy ogród, czy też same rośliny balkonowe, sezon wiosenno - jesienny to idealna pora na zaatakowanie kwiatów przez te insekty. Regularność oprysków oraz skrupulatne stosowanie środków, które są dostępne w naszym domu oraz sklepach ogrodniczych może pomóc w pozbyciu się ich z naszych zielonych terenów i parapetów. Jak zatem to zrobić by było bezpiecznie dla środowiska i dla nas?

Przędziorki - zwalczanie i zapobieganie. Jak pozbyć się ich z swoich roślin?

Ogród jest miejscem, w którym owady zapylające powinny być mile widziane. Dlatego oprysk silną chemią powinien być przez nas traktowany jako ostateczność, gdyż może zaszkodzić nieszkodliwym pszczołom lub trzmielom. Poniższe sposoby są całkowicie bezpieczne i mogą być używane nawet na większą skalę, jeśli zależy nam na ogrodnictwie ekologicznym:

- Mieszanka płynu do naczyń i olejku neem - jest to zadziwiająco prosta metoda, która pomoże zwalczyć przędziorka na pomidorach i innych roślinach ogrodowych. Możemy do tego wykorzystać najtańszy detergent kuchenny jaki mamy w chemii domowej. ½ szklanki płynu do naczyń, kilka kropel olejku neem i 1 litr wody powinny wystarczyć jako składniki do mieszanki, którą wykorzystamy w ogrodzie. Oprysk należy powtarzać co kilka tygodni.

- Intensywne prysznice z samą wodą - do tego się przede wszystkim końcówka, która ma wymienne tryby prysznicowe. W zależności od intensywności występowania przędziorka w ziemi i na roślinach, można przeznaczyć na takie podlewanie kilka dni w miesiącu. Tutaj jest ważna regularność, gdyż roztocza mogą wracać “z uporem maniaka” na upatrzone rośliny. Podlewać należy z samego rana lub po południu, gdy słońce zacznie zniżać się ku zachodowi. W ten sposób unikniemy poparzenia naszych roślin ogrodowych. Sposób ten można przenieść na rośliny w domu - wystarczy raz na jakiś czas zrobić im taką kąpiel prysznicową i odstawić z powrotem na miejsce na parapecie.

- Wywar z czosnku lub cebuli - Nie jest to dość przyjemny sposób, ale sama walka z nadmiarem insektów jest jeszcze gorsza. Dlatego jeśli mamy w domu na podorędziu czosnek lub ostrą cebulę, możemy przygotować wywar, który skutecznie wypędzi przędziorka z naszych roślin. Wystarczy pokroić czosnek lub cebulę na dość drobne kawałki (wystarczy kilka dużych ząbków lub ½ cebuli). Całość należy zalać zimną wodą i pozostawić na noc. Wywar należy zużyć od razu, nie przechowujemy go “na zapas”. Oprysk powinniśmy powtarzać nawet co kilka tygodni, jeśli zauważymy nawrót przędziorka.

Oczywiście w sklepach ogrodniczych dostępne są środki, które są dedykowane specjalnie do walki z nadmiarem przędziorka w ogrodzie. Jednak powinna być to dla nas ostateczność, gdy faktycznie przegrywamy w nierównej walce o nasz ogród z tym małym roztoczem. Środki opryskowe to zazwyczaj agresywna chemia, która posiada karencję (od kilku dni do nawet miesiąca), a którą trzeba stosować zgodnie z zaleceniami producenta. Dodatkiem, który możemy zastosować w ogrodzie na wielką skalę to drapieżne roztocza, czyli dobroczynek kalifornijski, który upodobał sobie przędziorka na główny przysmak.

 

przędziorki w ogrodzie na roślinach kwiaty doniczkowe

Wciornastki - jak pozbyć się ich z ogrodu?

Walka z wciornastkami nie należy do najprostszych. Od razu można przygotować się na długą batalię, która może oznaczać kilka tygodni walki z tymi szkodnikami. Są one wszędobylskie, szkodzą roślinom, a nawet młodym zalążkom owoców. Dlatego dobrze jest przygotować skuteczne, aczkolwiek bezpieczne środki, które przyniosą spodziewane skutki.

- Amblyseius swirskii - to kolejny gatunek roztocza, który lubuje się w pożeraniu naszych roślinnych nieprzyjaciół. Ta biologiczna metoda jest niezwykle skuteczna w każdym momencie, w którym zauważymy plagę wciornastków na roślinach. Dzięki swoim upodobaniom, te niezwykłe roztocza mogą sobie poradzić z obecnością tych insektów praktycznie na każdym możliwym stadium rozwoju wciornastkowej plagi. W sklepach ogrodniczych (online i stacjonarnych) można znaleźć saszetki o różnych gabarytach, gdzie znajduje się od kilkuset do kilku tysięcy przyjaznych roztoczy.

- Sukcesywne usuwanie zainfekowanych roślin - jest to niestety konieczne, gdy zauważymy wciornastka w ziemi i na naszych rabatach. Zainfekowane rośliny to doskonałe miejsce do namnażania się tego szkodnika, a tego właśnie chcemy uniknąć. Dzięki regularnym przeglądom powinniśmy po jakimś czasie zauważyć poprawę dobrostanu naszych zielonych piękności.

Pozostałe sposoby są podobne jak podczas walki z przędziorkiem. Wykorzystanie wody, mydła i olejku neem zadziała właściwie wielotorowo, a wywar z cebuli lub czosnku pomoże zwalczyć nadmiar wciornastków. Uniwersalność domowych sposobów jest niepodważalna i pozwala pozbyć się niepożądanych gości właściwie za jednym zamachem przy regularnym stosowaniu tych środków. Ponadto jako ostateczność można zastosować na wciornastki oprysk, który skutecznie poradzi sobie z plagą tych insektów.

 

wciornastki w ogrodzie na roślinach doniczkowych

Mszyce w ogrodzie - jak pozbyć się tych niewdzięcznych owadów?

Mszyce to kolejny insekt, który jest niezwykle trudny do wytępienia. Osłabia rośliny poprzez wysysanie soków, gromadzi się przy najmłodszych pędach, co uniemożliwia prawidłowy rozwój rośliny. Jednym z najbardziej niezawodnych i domowych sposobów, który można użyć na mszyce to oprysk naturalny. Wystarczy, jak w przypadku przędziorka i wciornastka, zużyć do tego kilka ząbków czosnku lub ½ cebuli i zalać zimną wodą na całą noc. Ponadto, jeśli zauważymy nadmiar mszyc w naszym ogrodzie, warto zastosować naturalnych wrogów tych insektów, czyli biedronki. Można je zwabić poprzez przywiązanie żółtej tasiemki na zainfekowanej mszycami roślinie.

 

mszyce w ogrodzie na roślinach doniczkowych


Dobrze jest posadzić w swoim ogrodzie rośliny, które w naturalny sposób odstraszają te owady. Lawenda, cząber lub nasturcja to takie gatunki, za którymi mszyce nie przepadają. Tak jak i w przypadku wciornastków i przędziorków, tak tutaj można również zastosować detergent w postaci płynu do mycia naczyń lub szare mydło. Rozrobione w ten sposób pomoże zwalczyć opryskiem nadmiar owadów, które zauważyliśmy w swoim ogrodzie.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021
pixel