Projektowanie ogrodów - jak zrobić projekt ogrodu?

2020-12-16
Projektowanie ogrodów - jak zrobić projekt ogrodu?

Mając swój wymarzony dom, warto też pomyśleć o swoim wymarzonym ogrodzie. Aby taki zaprojektować najpierw dobrze jest w danym miejscu spędzić cały rok, i poświęcić go na obserwację pogody przez wszystkie pory roku. Dzięki temu będziesz wiedzieć, w których miejscach w Twoim ogrodzie będą idealne warunki do uprawy poszczególnych gatunków roślin, zaobserwujesz wszystkie pojawiające się w ogrodzie "mikroklimaty" i dzięki temu będziesz w stanie zaplanować go w odpowiedni dla danej przestrzeni sposób. W ciągu roku rób notatki i najlepiej też zdjęcia, aby później móc skonsultować się z projektantem, oraz żeby nie musieć polegać na własnej pamięci, która jest ulotna.

Jak zrobić projekt ogrodu przydomowego?

Ogrody przydomowe są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które nie mają dużej przestrzeni, a jednocześnie chciałyby cieszyć się zielenią i mieć dostęp do niewielkiej ilości własnych warzyw. Projektując taki ogród zwróć uwagę, gdzie w ciągu roku zbiera się woda. W ten sposób będziesz mógł zbudować skuteczny system gromadzenia wody, czyli tak zwanej retencji wodnej. Tego typu systemy mają dwie zasadnicze zalety, przede wszystkim stanowią niesamowitą oszczędność na dłuższy czas, a po drugie są po prostu ekologiczne.
Wykonując taki projekt pamiętaj aby uwzględnić swoje preferencje żywieniowe. Przykładowo nie będzie mieć sensu posadzenie pietruszki, jeśli w ogóle jej nie używasz w swojej kuchni. Kiedy będziesz już mieć listę ulubionych warzyw, wtedy dowiedz się jakich warunków one potrzebują i czy mogą rosnąć obok siebie. Dobrym połączeniem są tak zwane "trzy siostry", czyli fasola, kukurydza i cukinia (czasem zamiast cukinii może być dynia). Rośliny te wspierają się nawzajem, oznacza to, że jedna wydala związki, które są korzystne dla innej.


Jak wykonać projekt ogrodu na skarpie?

Jeśli Twój ogród ma być na skarpie, wtedy musisz uwzględnić kwestie nachylenia terenu. Również zbieranie wody będzie łatwiejsze przy większym nachyleniu, ponieważ spływająca w dół woda będzie mogła nawodnić cały Twój ogród. Nie wszystkie gatunki roślin lubią pochylenie terenu, dlatego dobrym wyborem będą bluszcze i krzewy, a także niektóre odmiany kwiatów. Ścieżki w swoim ogrodzie na skarpie zaprojektuj tak, aby były ergonomiczne. Dobrym rozwiązaniem może być zrobienie stopni z bali drewna, natomiast osobiście odradzam robienie betonowych schodów, ponieważ szybko ulegają erozji i się kruszą, co ma negatywny wpływ na ogród (a także nie wygląda zbyt estetycznie).

Kiedy stosować projekt ogrodu wiejskiego?

Jeśli jesteś nastawiony na większą produkcję żywności do własnego użytku, wtedy powinieneś rozważyć wykonanie projektu ogrodu wiejskiego. Ciekawym rozwiązaniem stosowanym w tego typu ogrodach jest permakultura. Jest to nic innego, jak ekologiczny sposób uprawy ogrodu, będący jednocześnie nastawionym na szeroką dywersyfikację gatunkową. Projektując w tym nurcie uwzględnia się potrzeby wszystkich organizmów żywych zamieszkujących ogród, tworząc w ten sposób mały, samowystarczalny ekosystem. Przykładowo jeśli w ogrodzie permakulturowym pojawią się ślimaki, wówczas nie można używać chemii ani ich topić w piwie (co jest popularną metodą), zamiast tego należy do ogrodu sprowadzić kaczki, które w naturalny sposób pozbędą się niechcianych ślimaków. Pamiętaj, że w każdym ogrodzie należy zadbać o tak zwanych "zapylaczy", czyli o owady, które zapylą Twoje kwiaty.
Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które dysponują naprawdę dużą przestrzenią. Jestem zdania, że aby mieć swój własny ekosystem potrzeba co najmniej 3 hektarów ziemi przeznaczonych tylko na ogród. Zatem jeśli dysponujesz tak dużym terenem wtedy zdecydowanie ogród wiejski urządzony w systemie permakulturowym będzie dla Ciebie ciekawym rozwiązaniem.

Wykorzystanie pór roku - projekt ogrodu zimowego.

Istnieją gatunki roślin, które rozkwitają zimą. Będą one idealnym rozwiązaniem dla osób chcących również w czasie tej mroźnej pory roku cieszyć się widokiem pięknego ogrodu. Oczar, przebiśniegi i krokusy to tylko niektóre z gatunków, które mogą ozdobić Twój ogród od stycznia do marca. Jest to nadal dość rzadkie rozwiązanie stosowane w Polsce, więc aby zaprojektować taki ogród będziesz musiał znaleźć projektanta specjalizującego się w ogrodach zimowych. Polecam skorzystać z osoby doświadczonej, ponieważ w innym wypadku ogród może po prostu się nie udać.

Jak wybrać projekt dla siebie?

Wszyscy niezdecydowani mogą skorzystać z ogólnodostępnych katalogów lub też zlecić wizualizację swojego ogrodu w danej aranżacji. Ogrody mogą być wykonane z altaną i tarasem, mogą zawierać dużo przestrzeni wypoczynkowej, a mogą także być nastawione na warzywnictwo i produkcję żywności. Wszystko zależy od Twoich indywidualnych preferencji, a także planów jakie masz na przyszłość. Przykładowo jeśli spodziewasz się dzieci, wtedy dobrze jest pomyśleć o większym trawniku (który jest najtrudniejszy w utrzymaniu) i jakiejś przestrzeni na ewentualną piaskownicę lub niewielką zjeżdżalnię. Jeśli ogród ma być wykonany tylko dla Ciebie, wówczas możesz śmiało zacząć planować rozstawienie leżaków i innych mebli ogrodowych służących do relaksu.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.67 / 5.00 46 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-25
Szybka realizacja zamówienia. Krzewy bardzo ładne
2024-03-25
wszystko w jak najlepszym porządku, polecam
pixel