Podpory w ogrodzie - do krzewów owocowych, pnączy.

2020-12-15
Podpory w ogrodzie - do krzewów owocowych, pnączy.

 

Piękny i zadbany ogród, to marzenie wielu osób, dlatego coraz częściej, sięgamy po różnorodne nasiona i cebulki kwiatowe, które staną się wspaniałą dekoracją, zwłaszcza słonecznych rabat. Równie popularna jest uprawa ozdobnych krzewów oraz drzewek, które zarówno latem jak i zimą, stanowią wyjątkową ozdobę, a ponadto zapewniają cień, oraz  odrobinę prywatności. Choć bajeczne ogrody dają wiele korzyści, między innymi tworzą wyjątkowe miejsce, wprost idealne na relaks, wiele osób zmniejsza przestrzeń ozdobną, tworząc miejsce pod uprawę warzyw oraz owoców. Dlaczego? Chociażby ze względu na wyjątkowy smak, oraz jakość uprawianych warzyw i owoców.
W przydomowych ogrodach, nawet tych niewielkich, z powodzeniem można uprawiać wiele licznych gatunków warzyw oraz owoców. Do najpopularniejszych zaliczyć można marchew, sałatę, buraki, porzeczki czerwone, białe oraz czarne, agrest, maliny czy winogron. Odpowiednie ich ulokowanie, zapewni nie tylko dostęp do smacznych oraz zdrowych produktów, ale również korzystnie wpłynie na wygląd ogrodu, a nawet zapewni cień, na bardzo nasłonecznionym tarasie.

 

 

Jak uprawiać krzewy owocowe i pnącza w przydomowym ogrodzie? Co jest ważne w ich uprawie?

Każde rośliny, aby dorodnie owocowały potrzebują odpowiedniego stanowiska oraz bogatej w składniki odżywcze gleby. Jeśli chcemy uprawiać krzewy owocowe, na przykład agrest, maliny czy porzeczki, powinniśmy wybrać słoneczne stanowisko, najlepiej osłonięte przed wiatrem, choć nie jest to warunek konieczny, oraz żyzną glebę. Istotne jest również zastosowanie specjalnych podpór, które zapobiegną złamaniu się delikatnych pędów. Jakie podpory do malin wybrać, by krzewy nie łamały się, a na ich delikatnych pędach, pojawiły się smaczne owoce? Jakie podpory zastosować w pnących roślinach ozdobnych?

Najlepiej stabilne, metalowe lub drewniane drążki, które z łatwością można umieścić w ziemi, i przywiązać do nich delikatne pędy, które nie złamią się pod ciężarem owoców, oraz w skutek silnego wiatru. Choć propozycji jest wiele, a producentów tych przydatnych przedmiotów nie brakuje, największą popularnością cieszą się podpory diy, czyli wykonane własnoręcznie.

 

 


Jakie podpory do winorośli zastosować, by pnącze pięknie się oplotło i związało owoce?

Doskonałym rozwiązaniem są pergole. Mogą być to duże, lub małe, drewniane, lub metalowe pergole, a nawet wysokie kije lub pałąki, które umożliwią pnączu przyczepienie się wąsami, które oplatają się wokół przedmiotów. Tego typu pergole można kupić, lub wykonać je samodzielnie. W tym celu, wystarczą deski, wkręty, wkrętarka i kreatywność. To, jaki będzie miała ona kształt, zależy tylko od wykonawcy. Mogą więc to być pergole przypominające prostokąt, lub owal. Istotne jest, aby była ona stabilna, dość duża, szeroka oraz posiadała liczne deseczki, na których winorośl będzie mogła się oplatać. Tego typu przedmiot, zapobiegnie łamaniu, i zniekształcaniu się delikatnych pędów, oraz uszkodzenia kształtujących się owoców. Wyjątkowy kształt sprawi, że pergola będzie wyglądać zjawiskowo, tworząc niepowtarzalną dekorację każdego ogrodu. Jeśli macie wolną ścianę, która znajduje się na słonecznym stanowisku, koniecznie ją wykorzystajcie. Wystarczy rozciągnąć na niej plastikową kratkę lub plastikowe ogrodzenie, które umożliwi związywanie wąsów, co przełoży się na szybki wzrost rośliny. Ściana zyska zupełnie inny, oryginalny wygląd, zaś samo pnącze, będzie miało idealne warunki do wzrostu.
Pergole i podpory samodzielnie wykonane, doskonale sprawdzą się w przypadku uprawy krzewów owocowych, ozdobnych oraz warzyw. Roślinami tycznymi są między innymi pomidory, ogórki fasola, bób oraz groch. Aby mogły rosnąć, warto skorzystać z patyków, lub na drewnianej ramie, przymocować linki, umożliwiając roślinom wzrost. Przełoży się to na ilość warzyw. Wykonanie pergoli i podpór, do uprawy owoców i warzyw , nie jest trudne, dlatego zachęcamy do ich samodzielnego wykonania.  

Jak zrobić podpory do malin

Aby wykonać funkcjonalną podporę wystarczy kilka drewnianych kijów, które wkopiemy tuż przy krzaku, umożliwiając przywiązanie pędów do kija, za pomocą wstążek, czy specjalnych klipsów. Drugim sposobem, na samodzielnie wykonane podpory,  jest umieszczenie kilku patyków w ziemi,  i połączenie ich ze sobą, za pomocą linki, najlepiej stalowej, tworząc podporę dla wielu krzewów równocześnie. Rozwiązanie te, doskonale sprawdzi się w przypadku uprawy kilku krzewów obok siebie.
Drugim, chętnie uprawianym pnączem jest winorośl. To fascynujące pnącze, każdego roku zawiązuje smaczne oraz zdrowe owoce, które nie tylko dostarczają cennych witamin i składników odżywczych, ale również uprawiane jest jako roślina ozdobna. Dlaczego? Jeśli winorośl sadzona jest we właściwym miejscu, oraz zadba się o jego regularne przycinanie, oraz nawożenie, najlepiej naturalnymi nawozami, szybko rozrasta się, pnąc się po podporach. Mogą być to specjalne pergole, rozciągnięte linki czy nawet ściana altanki, tarasu lub domu. Winorośl, z racji szybkiego wzrostu oraz dużych liści, przebarwiających się w okresie jesiennym, tworzy wyjątkową, żywą dekorację. Doskonale oplata się na różnego rodzaju przedmiotach, dlatego zapewni nieco prywatności, oraz przybierze dowolny kształt. Aby jednak rósł, konieczne jest zastosowanie podpory, którą można wykonać samodzielnie.                                                   

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.75 / 5.00 102 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-23
Jedna z roślin dotarła połamana. Zamówienie złożone przez stronę było gorzej zabezpieczone, niż kiedy zamawiałam przez Allegro.
2024-04-16
bardzo udane zakupy
pixel