Najlepsze rośliny doniczkowe do domu.

2019-11-27
Najlepsze rośliny doniczkowe do domu.Jest kilka rzeczy, które mogą przenieść Twój dom na wyższy poziom i udowodnić, że jesteś prawdziwym dorosłym: półka na książki, barek z alkoholem, a także roślina doniczkowa. Ale bądźmy szczerzy - większość ludzi nie jest ekspertami od roślin i nie ma pojęcia, od czego zacząć (przyznanie się to pierwszy krok).  Jednak warto posiadać rośliny doniczkowe w domu. W jednym z badań z 2015 r. W Journal of Physiological Anthropology stwierdzono, że interakcja z roślinami domowymi może zmniejszyć zarówno stres fizjologiczny, jak i psychiczny. Ponadto rośliny świetnie oczyszczają powietrze w domu, odfiltrowując codzienne zanieczyszczenia.
Na początek zaleca się wybór rośliny w oparciu o warunki zapewniane przez przestrzeń. Tak więc jeśli szukasz rośliny do postawienia na parapecie, który przez cały dzień otrzymuje jasne, bezpośrednie słońce, wybierz taką, która kwitnie w tych suchych i słonecznych warunkach.

Oto kilka bardzo prostych w domowej uprawie roślin:
 • Sanseweria - roślina wężowa
Roślina bierze swoją nazwę od cienkich, pionowych liści z nieregularnymi zielonymi paskami, które wyglądają jak wężowa skóra. Poza tym, że wygląda bardzo dostojnie i jest mało wymagająca. Sansaweria znana jest z przetrwania susz, dzięki czemu jest idealna dla początkujących ogrodników.
 • Epipremnum złociste
Czasami nazywany „rośliną kabinową ”, pothos to świetny wybór, jeśli jesteś zupełnie zielony w uprawie kwiatów. I chociaż roślina ta zaczyna swój wzrost od małej sadzonki, jej winorośle mogą urosnąć do ponad 300 cm długości, nawet w pomieszczeniach, w których występuje słabsze światło i suche powietrze. Dodatkowo jest to zielony oczyszczacz powietrza.
 • Dracena
Jeśli żyjesz w ciągłym biegu, potrzebujesz łatwej w obsłudze, mało wymagającej rośliny, takiej jak Dracena. Jest świetna, ponieważ może łatwo dostosować się do różnych warunków oświetleniowych, ale najlepiej trzymać ją z dala od bezpośredniego słońca.
 • Kauczukowiec doniczkowy
Jeśli masz tendencję do zapominania o swoich roślinach lub jesteś nowicjuszem w stylu życia „roślinnego rodzica”, zdobądź tzw. gumowe drzewo. Drzewo egzotyczne kauczukowe potrzebuje jasnego światła (może pochłaniać częściowe światło słoneczne) i sporej przestrzeni wokół niego, aby być dobrze rosło i usuwało dwutlenek węgla z twojego domu.
 • Figowiec 
Ta roślina zapewnia świeży, nowoczesny akcent w wystroju domu, nawet w mniejszych przestrzeniach. Naturalne światło jest ważne, aby duże liście angażowały się w fotosyntezę, dlatego umieść je blisko okna od strony południowej lub wschodniej. Pozwól glebie wyschnąć między podlewaniami.
 • Fiołek afrykański
Chociaż określany jako pojedynczy okaz, rodzaj Saintpaulia obejmuje około 20 gatunków i wiele innych mieszańców.  Są to delikatne, kwitnące kwiaty do domu lub do biura. Uprawa nie jest ciężka. Użyj mieszanki bez gleby, aby zapewnić dobrą cyrkulację powietrza i podlewaj umiarkowanie na poziomie gleby, aby zapobiec plamom na liściach.
 • Bluszcz
Bluszcz jest idealną dekoracją do kuchni, łazienki lub wszędzie tam, gdzie masz jasne światło i trochę wilgoci. Jest bardzo prosty w uprawie,a przy tym efektownie wygląda.

kwiaty rosliny doniczkowe uprawa w domu

5 najlepszych wskazówek dotyczących pielęgnacji roślin

Dbanie o rośliny może w niektórych przypadkach być dość trudne. Musisz wziąć pod uwagę wiele zmiennych, takich jak oświetlenie i podlewanie. 
Sposób uprawy, sposób pielęgnacji, nawożenie, przesadzanie - może ciężko jest nam to wszystko ogarnąć. Przedstawiamy najlepsze wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin w domu:

- Miej umiar w podlewaniu.
- Rośliny potrzebują wody, światła i ciepła, aby przetrwać. Więc kiedy jesteś na wakacjach, nie zapomnij o swoich zielonych przyjaciołach.
- Warto co jakiś czas nawozić rośliny doniczkowe - nawozem uniwersalnym lub specjalizowanym do konkretnej odmiany. 
- Różnorodne rośliny (z liśćmi z białymi krawędziami lub białymi drobinkami) często potrzebują więcej światła niż ich zieleni kuzyni.
- Rośliny powoli aklimatyzują się do innego otoczenia, ogranicz ich przesadzanie/przenoszenie, kiedy jest to niepotrzebne.

Pamiętajmy jednak, że każda roślina ma swoje własne wymagania. Warto zatem po zakupie lub nawet przed zastanowić się, jak zapewnić jej dobre warunki życiowe.
rosliny doniczkowe sadzenie uprawa pielegnacjarosliny doniczkowe przesadzanie nawozenie przycinanie

Jak stworzyć ogród w szkle (słoiku)?

Ogrody w szkle ostatnio zawojowały światem. Są popularne. Nic dziwnego! Wyglądają świetnie i są mało wymagające z uwagi na to, że sadzi się w nich odporne rośliny. Podpowiadamy, jak zrobić taki ogród w szkle:

Umyj żwir, aby usunąć brud i kurz, a następnie umieść 5 cm warstwę na dnie czystego i suchego pojemnika szklanego.
Dodaj cienką warstwę umytego węgla drzewnego a następnie nałóż 5 cm warstwę mieszanki doniczkowej i uformuj ją w niewielkie wzgórza i doliny. Będziesz potrzebował 2-6 małych roślin, najlepiej wolno rosnących, które nie rosną zbyt duże.

jak stworzyc ogrod w szkle diy zrob to sam
ogrod w szkle diy jak zrobic rosliny do ogrodu w szkle

Rośliny do ogrodu w szkle

Przykładowe rośliny do zasadzenia w szkle:
- Rośliny mięsożerne: muchołówki, rosiczki,
- Skrytokwiat (Cryptanthus)
- Mchy
- Szczawik
- Pellionia
- Paproć niska (np. adiantum, orliczka)
- Bluszcz z małymi liśćmi
- Widliczka (Selaginella)
- Aloes (tylko do otwartych terrariów)
- Żywe kamienie
- Kalanchoe
- Kaktusy szczepione
- Opuncje
- Palczak (Cereus)
- Mammilaria
- Haworsja
- Miniaturowy skrzydłokwiat
- Stoczyk miniaturowy
- Fitonia
- Marant
- Fikus pnący
- Peperomia
- Eszeweria

rosliny do ogrodu w szkle rosliny do uprawy w szkle sloiku ogrod w szkle

Rośliny oczyszczające powietrze (zdrowotne)

Chcesz zredukować toksyny w swoim domu? Często najbardziej szkodliwe są zarazki i toksyny, ale te oczyszczające powietrze rośliny pomogą je usunąć i poprawić jakość powietrza.

1. Diabelski bluszcz

Nadaje natychmiastowy kolor każdemu pomieszczeniu dzięki kaskadowym wąsom i dobrze rośnie w wodzie, doniczkach i wiszących koszach. Mówi się również, że filodendron jest trudniejszy do zabicia niż utrzymania się przy życiu!
Usuwane toksyny: ksylen, benzen, formaldehyd i trichloroetylen.

2. Rapis wyniosły (Rhapis excelsa)

Rapis pięknie prezentuje się zarówno w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach w stylu skandynawskim, jak i wśród antycznych wnętrz.
Usuwane toksyny: amoniak

3. Skrzydłokwiat, tzw. lilia pokojowa (Spathiphyllum)

Ich błyszczące zielone liście stanowią idealny dodatek do każdego pomieszczenia, szczególnie w miejscach o słabym świetle.
Usuwane toksyny: benzen, tlenek węgla, formaldehyd, trichloroetylen, ksylen.

4. Filodendron

Filodendron z liśćmi w kształcie serca to wspaniały dodatek do wnętrz. Jest stosunkowo łatwy do uprawy, potrzebuje tylko umiarkowanej wody i dopływu jasnego, pośredniego światła słonecznego.
Usuwane toksyny: formaldehyd.

5. Fikus
Fikusy mogą rosnąć w małej doniczce lub być zachęcane do wyrastania na duże kryte drzewo w doniczkach lub prosto w ziemi.
Usuwane toksyny: ksylen, benzen, formaldehyd i trichloroetylen.

6. Paprotka (Nephrolepis exaltata)
Paprotka, a dokładniej nefrolepis wyniosły, to roślina, którą znajdziemy w wielu domach - piękna, efektowna i bardzo łatwo dostępna. Jednak nie jest do końca prosta w uprawie, ale dla wartości oczyszczających powietrze warto o nią zadbać.
Usuwane toksyny: formaldehyd.

7. Dracena 
Roślina ta potrafi wyrosnąć nawet do 2 metrów,ale odpowiednia pielęgnacja i zasadzenie w mniejszej doniczce, sprawi, że roślina nie będzie osiągała tak imponujących rozmiarów.
Usuwane toksyny: ksylen, trójchloroetylen i formaldehyd.

8. Epipremnum złociste (Epipremnum aureum)
Pięknie prezentuje się we wnętrzach i pozwala na wiele aranżacji - jego długie pnącza mogą piąć się po różnych powierzchniach czy zwisać z podwieszanych donic.
Usuwane toksyny: formaldehyd, benzen i tlenek węgla

9. Sansewieria (Sansevieria trifasciata)
Sansewieria jest jedną z najłatwiejszych w utrzymaniu roślin - nie wymaga częstego podlewania i nie straszne jej okresy długiej suszy.
Usuwane toksyny:  benzen i formaldehyd.

10. Areka / Złota Palma (Chrysalidocarpus lutescens)
Efektowny wygląd zawdzięcza trzcinowatym łodygom zakończonym zielonymi i pierzastymi liśćmi. Można stawiać ją w jasnych mieszkaniach i pomieszczeniach, ale nie w przeciągach.
Usuwane toksyny: ksylen, formaldehyd oraz toluen.

rosliny oczyszczajace powietrze doniczkowe popularne

Rośliny lecznicze

Oprócz właściwościom oczyszczającym i filtrującm, które posiadają niektóre rośliny są też takie które mają zdolności zdrowotne. Są to np.
 • Aloes
Aloes jest nie tylko przydatny ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne, naprawiające rany i pomagające w oparzeniach słonecznych, ale okazuje się, że jest także doskonałym oczyszczaczem powietrza.
Toksyny usuwane: formaldehyd.
 • Żyworódka
Żyworódka to bomba zdrowotna, a nie tylko roślina. Nie dość, że jest idealna dla morderców kwiatów, to jeszcze posiada zdrowotne właściwości. To roślina działająca kojąco na skórę. Pomaga przy większości chorób układu oddechowego, można robić z niej syropy, napary, nalewki. 
 • Lawenda
Lawenda to roślina kwitnąca o bardzo delikatnym i przyjemnym zapachu. Najbardziej znany ze zmniejszających stres korzyści psychicznych, zapach lawendy jest często stosowany w produktach spa, takich jak sole do kąpieli, kremy do pielęgnacji skóry, mydła i świece.
 • Rozmaryn
Rozmaryn to zioło stosowane od wieków w medycynie ludowej w celu poprawy koncentracji i pamięci.

wrzos w domu jak sadzic pielegnacja uprawa podlewanie
lawenda uprawa w domu przesadzanie podlewanie sadzenie

Ogrodnictwo to coś więcej niż hobby. Spędzanie czasu z uprawami przydomowymi jest doskonałym sposobem na zmniejszenie stresu. Uwielbiasz opiekować się roślinami i w okresie jesiennozimowym brakuje ci tego. Nic prostszego, obecnie rośliny, które kiedyś uprawiano tylko i wyłącznie w ogrodzie są sadzone także w domowych doniczkach. Przykładem może być bluszcz, paproć, bazylia, wrzosy czy lawenda. Wielu korzysta z tej możliwości jeśli nie dla hobby, to choćby dla upiększenia domowej przestrzeni. Wystarczy odrobina chęci, aby przygotować „grunt” pod nowych zielonych przyjaciół w mieszkaniu.
Pokaż więcej wpisów z Listopad 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 175 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-21
Zamówione rośliny przyszły w bardzo dobrej kondycji i bardzo szybko. Jestem zadowolona z zakupu.
2024-05-21
Wszystko dobrze, profesjonalna obsluga
pixel