Macierzanka piaskowa - sadzenie, uprawa, pielęgnacja, zastosowanie w leczeniu.

2022-02-22
Macierzanka piaskowa - sadzenie, uprawa, pielęgnacja, zastosowanie w leczeniu.

Macierzanka piaskowa to bylina znana już w starożytności i bardzo popularna w naszym kraju. W Polsce możemy ją spotkać w lasach sosnowych, ale coraz częściej jest sadzona również w przydomowych ogrodach. Z tego też powodu warto wiedzieć coś więcej o tej właśnie roślinie. To na pewno zachęci do zasadzenia jej w twoim ogrodzie.

Uprawa

Roślina ta nie ma zbyt wygórowanych wymagań jeśli chodzi o uprawę. Najlepsze dla niej stanowiska są ciepłe i słoneczne. Gleba powinna być możliwie przepuszczalną i najlepiej lekko kwaśna. Takie warunki gwarantują optymalny rozwój krzewinki.

Rozstawa

Ta ciekawa roślina to wieloletnia bylina. Świetnie wygląda sadzona w grupach i na rabatach. Warto jednak pamiętać, żeby sądzić poszczególne sadzonki w pewnej odległości, ponieważ roślina ta bardzo łatwo ukorzenia kolejne pędy i szybko może się rozrastać.

Kwitnienie

Roslina ta jest również ceniona ze względu na kwiaty. Czas kwitnienia trwa od czerwca do września tworząc wówczas jasnoróżowe kobierce. Jednak nie tylko kolor kwiatów jest ceniony w ogrodnictwie. Kwiaty te mają bardzo przyjemny zapach, który jest szczególnie intensywny w trakcie ciepłych i suchych dni. Jest to oczywiście związane z zawartością sporej ilości olejków eterycznych.

Zastosowanie

Ta wytrzymała bylina jako roślina ogrodowa doskonale sprawdza się w trudnych warunkach. Można ją wykorzystać do projektowania na przykład ogrodów skalnych.
Ze względu na dużą zawartość olejków eterycznych macierzanka piaskowa znalazła zastosowanie w przemyśle kosmetycznym oraz farmakologicznym. Jest polecana szczególnie osobom mającym problem z układem oddechowym oraz palaczom, ponieważ wspomaga odkrztuszanie oraz produkcję śluzu. Ma również działanie septyczne. Osoby z takimi właśnie problemami mogą skorzystać z naparów z tej właśnie rośliny.

Roślina ta znalazła zastosowanie w ziołolecznictwie i przemyśle perfumeryjnym ze względu na dużą zawartość olejków eterycznych. Jest szczególnie pomocna dla osób borykających się z problemami układu oddechowego. a działanie odkrztuśne oraz odkażające. Wspomaga produkcję służy oraz ruchy związane z oczyszczaniem układu oddechowego. Z tego względu jest również zalecana dla palaczy.
W ogrodnictwie sprawdza się na trudnych glebach czy ogrodach skalnych.

Właściwości

Macierzanka piaskowa, to roślina która poradzi sobie w praktycznie każdych warunkach. Jej pędy bardzo szybko się ukorzeniają, więc można próbować ją samodzielnie rozmnażać. Dodatkowo ze względu na dużą zawartość olejków eterycznych doskonale sprawdza się w ziołolecznictwie.

Wymagania

Jako roślina ma ona niewielkie wymagania. Poradzi sobie nawet w warunkach ekstremalnych. Warto ją wykorzystywać na stanowiskach słonecznych i dosyć suchych. Nie przeszkadza jej piaszczystą gleba. Z tego też powodu doskonale sprawdza się między innymi na skalniakach. Sprawdzi się również w pojemnikach czy w mało urodzajnej glebie. Dobrze znosi suszę. Jest jednak wrażliwa na zbyt dużą wilgotność.

Macierzanka piaskowa na balkonie

To wyjątkowo wytrzymała bylina, która dodatkowo wytrzymuje naprawdę ekstremalne warunki. Dlatego też można się zastanowić nad uprawa jej w pojemniku ustawionym na balkonie. Macierzanka lubi stanowiska słoneczne i dobrze znosi suszę. Warto jednak uważać, żeby jej nie przelać woda, ponieważ nie lubi zbyt wilgotnej gleby. Jeśli chcesz ją wykorzystać na swoim balkonie warto jej zapewnić nie tylko dobrze nasłonecznione stanowisko a także dobry drenaż.

 

 

Polecane

pixel