Lawenda - uprawa lawendy, w ogrodzie, na balkonie i na tarasie.

2019-11-26
Lawenda - uprawa lawendy, w ogrodzie, na balkonie i na tarasie.lawenda uprawa właściwości przycinanie zastosowanie w ogrodzie na balkonie w doniczce 

Lawenda to roślina, która powszechnie występuje w Arabii, na obszarze Morza Śródziemnego, we wschodniej i północnej Afryce oraz Indiach. Lawenda coraz popularniejsza staje się także u nas. Idealna na kwitnące rabaty, a także jako tło dla innych roślin. Nie może jej zabraknąć również w doniczkach, na balkonie oraz w domu.
Roślina coraz częściej spotykana w sklepach, kwiaciarniach, giełdach kwiatowych. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na zabarwienie liści, przeważnie szarozielone, gęste, drobne włoski. Łodyga jest czterokanciasta. Lawenda kwitnie w przeróżnych kolorach, zaczynając od odcieni błękitu, poprzez fiolet oczywiście kończąc na bieli.

Lawenda odmiany 

W naszym otoczeniu nie może zabraknąć kilku podstawowych gatunków. Wśród nich wyróżniamy:
  • Lawenda wąskolistna, która charakteryzuje się niebieskofioletowymi kwiatami na długich kłosach, jest to najpopularniejsza odmiana w Polsce. Nie jest ona mrozoodporna, należy zadbać o dobre okrycie na zimę.
  • Lawenda pośrednia, nazywana jest także lawendyną. Zabarwienie liści jest zielone, natomiast kwiaty jasnofioletowe. Warto zwrócić uwagę, że roślina dorasta do metra wysokości.
  • Lawenda francuska, odmiana, która osiąga od 30 do 100 cm wysokości, kwiaty koloru ciemnofioletowego tworzą kłos, zakończony jest on kilkoma dużymi, w innym kolorze podsadkami. Okazałe kwiaty, lecz niestety roślina jest bardzo delikatna.
  • Lawenda wełnista, posiada bardzo charakterystyczne owłosione srebrzyste liście. Kwiaty rozwijają się w górnej części kłosa.
Spotykać możemy również wiele innych odmian, które także sprawdzą się doskonale w naszym klimacie.

lawenda uprawa zastosowanie lavender
lawenda odmiany gatunki lawendowe pole lavender lavandula

Uprawa lawendy

Lawenda to roślina, która uwielbia kąpać się w słońcu, idealne dla niej będą miejsca nasłonecznione, a nawet w pełnym słońcu. Podłoże piaszczyste o odczynie zasadowym. Dla miłośników tych okazów jest dobra wiadomość, gdyż roślina rośnie także na normalnych glebach w przydomowych ogrodach. Podczas sadzenia lawendy należy unikać miejsc wilgotnych, gdzie pojawiają się okresowe zastoje wody.

Pielęgnacja i przycinanie 

O każdą roślinę należy dbać, systematyczna opieka jest bardzo ważna. Nasza lawenda lubi regularne przycinanie. Zabieg ten pozwala zachować witalność oraz obfite kwitnienie. Okres kwitnienia przypada od czerwca do sierpnia. Zabieg przycinania najlepiej wykonać wiosną, zaraz po ostatnich przymrozkach, przycinamy na wysokości około 15 cm. Warto o roślinę zadbać zimą, gdyż nie jest zbyt odporna na wahania temperatur. Kilka zabiegów wystarczy, co pozwala stwierdzić, że pielęgnacja lawendy wcale nie jest trudna.

lawenda w doniczce na balkonie na tarasie
lawenda gatunki odmiany uprawa

Sadzenie i podlewanie  

Okres sadzenia przypada na koniec marca, aż do połowy maja. Warto zachować odstępu pomiędzy poszczególnymi sadzonkami od 40 do 60 cm. Zaraz po posadzeniu należy roślinę podlać, lecz należy pamiętać, by wody nie było zbyt dużo i by ona nie zalegała. Lawenda jednak nie jest rośliną posiadającą duże wymagania - za niewielką ilość pracy, roślina potrafi się odwdzięczyć obfitym kwitnieniem. Przed posadzeniem każdy amator ogrodnik, powinien zwrócić uwagę na przepuszczalność podłoża. W ogrodach często pojawia się glina, gdzie należy ją rozluźnić. Miłośnicy lawendy powinni pamiętać o odchwaszczaniu, a na jesień roślinę zasilić kompostem.

Zastosowanie lawendy

Ogród to nie jedyne miejsce, gdzie lawenda będzie potrafiła żyć. Doniczka powinna posiadać duże otwory, którymi będzie spływał nadmiar wody. Lawenda wymaga przepuszczalnego podłoża oraz warstwy drenującej. Czy balkon to dobre miejsce? Roślina jest bardzo przyjazna każdemu ogrodnikowi. Dzięki jej niewielkim rozmiarom można spokojnie wygospodarować dla niej miejsce na balkonie. Każdego dnia będziemy mogli cieszyć się jej widokiem, a wieczorami, gdy złapiemy wolną chwilę urzeknie nas woń lawendy.

lawenda uprawa lavender prowansja woreczki zapachowe jak zrobić
lawenda suszony bukiet zastosowanie

Lawenda - właściwości 

Miłośnicy tej przepięknej rośliny doskonale wiedzą, że lawenda zachwyca nie tylko wyglądem, posiada ona także liczne walory kosmetyczne oraz lecznicze. Nie powinno jej zabraknąć w naszym domu. Preparaty z tej rośliny warto mieć pod ręką w domowej apteczce. Zastosowanie lawendy jest bardzo powszechne. Ozdoba naszego domu, kwiaty pojawiają się od połowy czerwca do września. Nie tylko ich kolor, ale także zapach pobudza naszą wyobraźnię.
Właściwości lecznicze oraz kosmetyczne to kolejne bardzo ważne zastosowanie lawendy. Olejek lawendowy często stosowany jest na zmiany skórne, pomagają one wygładzić różnego rodzaju niedoskonałości naszej skóry. Niewiele osób zapewne wie, że związki zawarte w tej roślinie jak tanin pomaga w leczeniu oparzeń czy też różnych otarć. Osoby, które zastosują napar wspomogą walkę organizmu z krwiakami i siniakami. Nieestetyczne podrażnienia skóry znikną szybko, bez najmniejszego śladu. To nie wszystko. Ogromne właściwości lecznicze, warto sięgnąć po inhalację z tej rośliny. Lawenda pomocna jest w leczeniu przeziębień, zapaleń migdałków a także zapalenia oskrzeli. Pomocna broń, w infekcjach. Przyjemny zapach zachęca do skorzystania z wyrobów, które w swoim składzie posiadają cenny wyciąg ze wspaniałej rośliny.
Od wielu lat coraz popularniejsze staje się wykorzystywanie różnych ziół i roślin w kuchni. Przyprawy egzotyczne pojawiają się pod różną postacią, a my zapominamy o czymś co może rosnąć zaraz pod ręką, w naszym ogródku. Wbrew pozorom lawenda także powoli odnajduje swoje miejsce, posiada właściwości, które wspomagają trawienie. Z tego też powodu doskonale nadaje się do dań ciężkostrawnych, tłustych.

mydełko lawendowe lawenda jak zrobić diy
lawenda właściwości woreczki zapachowe do szafy diy

Lawenda - sposób na komary

Czy to już wszystkie możliwości zastosowania lawendy? Jest ich jeszcze więcej! Czy w letnie wieczory męczą Cię nieznośne komary? Przy grillu, podczas spotkania ze znajomymi ani na chwilę nie możesz zapomnieć o bzyczeniu i odganianiu się? Uciążliwi goście szybko odstraszą naszych przyjaciół, a my wrócimy do domu z mnóstwem jedzenia i złym humorem. Lawenda będzie doskonałym wyborem na te zmartwienia. Komary, a także i kleszcze i mrówki nie zbliżą się do Ciebie, a na pewno zmniejszy się ich ilość. Warto pamiętać, że jedna czy dwie rośliny nie pomogą, należy posadzić cały rządek, by zobaczyć pierwsze efekty. Wykorzystując zapach lawendy, możemy odstraszyć mole w naszej szafie

lawenda sposob na komary na mole w szafie woreczki
lawenda suszony bukiet jak zrobić diy

Jak widać lawenda to unikatowa roślina, która ma tak wszechstronne zastosowanie i właściwości, że każdy powinien mieć ją w swoim ogrodzie. Zachęcamy zatem do zakupu tych pięknych sadzonek w naszym sklepie: lawenda sklep cena
Pokaż więcej wpisów z Listopad 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 13 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-18
Sadzonki w bardzo dobrym stanie.
2024-03-14
Bezproblemowo
pixel