Krzewuszka cudowna – uprawa, wymagania. Gdzie sadzić i jak pielęgnować krzewuszkę?

2021-12-14
Krzewuszka cudowna – uprawa, wymagania. Gdzie sadzić i jak pielęgnować krzewuszkę?

Jak uprawiać krzewuszkę cudowną?

Aby osiągnąć w ogrodzie romantyczny urok, niewiele roślin ozdobnych może konkurować z charakterem i pięknem krzewuszki cudownej. Ten staromodny krzew liściasty, który wiosną obficie zakwita, jest praktycznie beztroski, poza odrobiną przycinania i podlewania. Kwiaty w kształcie rurek, które występują w różnych odcieniach, są szczególnie atrakcyjne dla kolibrów i motyli. Dzięki szerokiej gamie kolorów liści — od kremowej wariacji do prawie czarnej — i szerokiej gamie rozmiarów, istnieje odpowiednia odmiana dla prawie wszystkich potrzeb krajobrazowych.

Przewodnik po uprawie krzewuszki cudownej

Krzewuszka cudowna lub inaczej zwana wajgela cudowna od łacińskiej nazwy weigela florida to krzaczasty, wytrzymały krzew liściasty pochodzący z krajów wschodniej Azji, takich jak Japonia i Korea Południowa.
Dokładna liczba gatunków w rodzaju Weigela jest przedmiotem debaty, ale istnieje co najmniej siedem akceptowanych gatunków z czterdziestu dwóch możliwych zapisów roślinnych. Inne często uprawiane gatunki Wiegela Bush obejmują W. grandiflora; W. japonica; i W. praecox. Jako członek rodziny Caprifoliaceae jest blisko spokrewniony z rodzajami roślin, takimi jak goryczyn, lejcesteria, wiciokrzew i śnieguliczka. Dawniej był klasyfikowany obok kozełka lekarskiego i kaliny. W ogrodzie krzewuszka cudowna jest zwykle uprawiana jako łatwa w utrzymaniu roślina żywopłotowa na obrzeżach ogrodu. Jest to gęsty, kulisty krzew, zwykle rozrastający się szerzej niż wyżej. Przyciąga kolibry, pszczoły i ćmy. Stara odmiana krzewuszki jest dość odporna na jelenie, a rośliny rzadko są całkowicie przez nie niszczone.

Jako popularna roślina ogrodowa dostępnych jest wiele odmian; obejmują one szeroki zakres rozmiarów od karłowatych do wysokich. Odmiany obejmują Midnight Wine (bordowe liście, różowe kwiaty, 60-90 cm, Foliis Purpureis (czerwone lub różowe kwiaty, 50-100 cm, Bristol Ruby (szkarłatne kwiaty, 150-250 cm), Looymansii Aurea (białe, różowe, czerwone lub żółte kwiaty 150-250 cm), Carnaval / Courtalor (ta roślina Weigela ma trzy różnokolorowe kwiaty (białe , czerwony i różowy, 120 cm), Menuet (forma karłowata osiągająca 75 cm) i Variegata (biało-kremowe obrzeża liści, dzięki czemu jest to dobra roślina do całorocznego zainteresowania, różowoczerwone kwiaty 150-200 cm), mniejsza odmiana – Variegata Nana jest podobna, ale jej wysokość waha się od 90 do 120 cm).

Krzewuszka cudowna – opis rośliny

Krzewuszka cudowna to krzew liściasty, który ma zaokrąglony kształt ze względu na szerszą rozpiętość niż wysokość. Dostępnych jest wiele odmian, ale typowa krzewuszka cudowna ma zakres wysokości od 180 cm do 300 cm i rozpiętość od 250 cm do 350 cm. Kora jest szarobrązowa. Gałęzie są oczywiście i mają zwyczaj wyginania się do ziemi.

Zielone liście są proste, naprzeciwległe, eliptyczne do jajowatych i mają około 11,5 cm długości. Liście występują od wiosny do jesieni / wczesnej zimy. Utrzymują swój kolor przez cały sezon wegetacyjny. Duża gama odmian doprowadziła do wielu innych kolorów liści, w tym burgunda (Midnight Wine), złota (Rubidor); i brzegi liści w kolorze białym i kremowym.

Krzewuszka cudowna kwitnie przez około dwa tygodnie od wiosny do początku lata efektownymi różowo-czerwonymi kwiatami. Pojawiają się one na niewielkich baldaczkach i mają około 2,5–3 cm długości i lejkowaty kształt. Po pierwszym lecie często występuje rzadsze kwitnienie. Po kwiatach pojawiają się gładkie, niepozorne owoce w torebkach o długości około 2,5 cm, które zawierają nieskrzydłe nasiona.

Poradnik uprawy i pielęgnacji krzewuszki cudownej:
• Dobrze rośnie w strefach 4 do 8 (odporna na strefę 5).
• Aby uzyskać najlepsze rezultaty, rozwijaj ją w pełnym słońcu. Może dobrze rosnąć na pstrokatych lub lekko zacienionych obszarach, ale kwiaty nie będą tak efektowne.
• Gleba może być średnio żyzna i dość wilgotna, ale wymagany jest dobry drenaż. Może rosnąć na glebach gliniastych.
• Zwykle i łatwo rozmnaża się z sadzonek łodyg (latem lub pod koniec jesieni i zimą. Nasiona odmian krzewuszki cudownej zwykle nie wykształcają się.
• Jeśli rośnie z nasion, wysiewać w tacach pod zimną ramą o każdej porze roku. Po wysianiu przykryj lekko piaskiem. Utrzymuj glebę w tacce wilgotną. Kiełkowanie wolno i sporadycznie.
• Rośliny krzewuszki cudownej osiągają nawet 250-350 cm wysokości.
• Osiągnięcie pełnej wysokości zajmie krzewuszce cudownej od dziesięciu do dwudziestu lat.
• Krzew krzewuszki cudownej wymaga corocznego przycinania. Wydłuży to żywotność rośliny, zachęci do bardziej energicznego wzrostu i utrzyma porządek. Przycinanie należy przeprowadzić natychmiast po kwitnieniu.
• Kwitnący wzrost należy przyciąć do poziomu mocniejszych, młodszych pędów. Co więcej, 20% starzejących się pędów powinno być corocznie przycinane blisko podstawy rośliny. Ponadto całkowicie odetnij uszkodzone i chore części; przerzedzić przepełnione pędy do poziomu gruntu; usuń słabe i zniekształcone pędy.
• Szkodniki i choroby zwykle nie stanowią większego problemu dla krzewuszki cudownej, ale mogą być dotknięte przez nicienie i miodożerce.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 173 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-21
Obsługa zamówienia bardzo profesjonalna, Produkt dobrze opakowany i zabezpieczony. Polecam
2024-05-17
Wszystko super, sprawnie i szybko. Piękne rośliny.
pixel