Kalendarz ogrodnika - biodynamiczny, księżycowy - jak rozplanowywać prace ogrodowe?

2020-01-27
Kalendarz ogrodnika - biodynamiczny, księżycowy - jak rozplanowywać prace ogrodowe?Ogród to magiczne miejsce. Jest to zarówno duma miłośników natury, ale także miejsce wypoczynku. Wbrew pozorom prace przeprowadzane w ogrodzie do łatwych nie należą, ale sprawiają wiele przyjemności. Jednak jak każde prace, nasze tereny zieleni wymagają planowania. Na pomoc przychodzą kalendarz biodynamiczny oraz kalendarz księżycowy. Kalendarz księżycowy lub dynamiczny podpowiada najbardziej korzystne dni na siew, sadzenie, podlewanie i stosowanie nawozów, biorąc pod uwagę fazy księżyca i jego działanie na przyrodę.

Kalendarz ogrodnika – kiedy siać warzywa?

Nasiona warzyw, które są odporne na niskie temperatury, takie jak rzodkiewka, bób, koper, rukola oraz warzywa korzeniowe, można wysiewać już od marca. Warzywa te kiełkują nawet w temperaturze 0'C oraz dobrze znoszą przymrozki. Niektóre rośliny ozime można sadzić nawet w porze jesieni, na przełomie października i listopada. Połowa kwietnia jest odpowiednią porą na siew cebuli do produkcji dymki, a rzodkiewki i koper ogrodowy zaleca się do uprawy siewu bezpośredniego przez całą wiosnę, aż do lata.

Warzywa, które nie są odporne na niskie temperatury i potrzebują odpowiednich ilości światła słonecznego potrzebują szczególnych sposobów i terminów siewu. Kapusta pekińska wysiewa się z gruntu aż w lipcu. Warzywa dyniowate takie jak dynie, melony oraz ogórki można siać już w maju, gdy nie występuje zagrożenie przymrozków. Aby przyspieszyć rozwój warzyw wschodzących powoli, można przed siewem skiełkować. Termin siewu warzyw pod osłonami zależy przede wszystkim od gatunku oraz od terminu zbioru plonów. Kalafior oraz brokuły czy wczesną kapustę głowiastą można wysiewać w mini szklarni lub w mieszkaniu od ostatniej dekady stycznia aż do marca, a ich główki będzie można zbierać już w czerwcu. Na przełomie lutego i marca można zacząć rozsadę selera naciowego i korzeniowego, które mają długi okres wegetacji, a także sałatę masłową i zwyczajną cebulę. Aby wyprodukować rozsadę warzyw psiankowatych takich jak pomidor, papryka, najlepszym terminem jest marzec. Kwiecień jest idealnym miesiącem, aby zasiać późną sałatę i pora, a także ciepłolubne szklarniowe ogórki i dynie. Większość gatunków warzyw, sadzi się do gruntu po tak zwanej „ zimnej Zośce ”, czyli w drugiej połowie maja, kiedy już minie okres nadpływania zimnych mas powietrza ze strefy podbiegunowej, powodujących przymrozki.

Wczesną wiosną, na przełomie marca i kwietnia, najlepiej jest wysadzać rośliny wieloletnie, takie jak szczypior, szczaw oraz rabarbar i chrzan, które lepiej wysiewa się z sadzonek korzeniowych, które sadzi się i wiosną i jesienią.

kiedy siać warzywa ogórki czosnek kalendarz ogrodnika

Kalendarz ogrodnika – drzewa i krzewy, trawy i kwiaty.

Styczeń – najzimniejszy miesiąc w roku. Należy pamiętać, aby strącać nadmiary śniegu z gałęzi drzew. Dbając o trawnik, należy mieć na uwadze, aby nie chodzić po nim, gdyż pod nadmiarem śniegu i jego ciężarem narażony jest na osłabienie.
Luty – w tym miesiącu można zacząć przycinanie drzew i krzewów owocowych.
Marzec – połowa tego miesiąca jest idealna na pierwsze w roku strzyżenie żywopłotów cisu lub bukszpanu. To także miesiąc, w którym zaczynają się pracę porządkowe, takie jak grabienie liści, patyków oraz suchej trawy.
Kwiecień – może sadzić drzewa i krzewy, pod warunkiem, że nie wypuściły jeszcze korzeni. Po raz pierwszy raz w sezonie można kosić trawę.
Maj – w tym miesiącu trawa rośnie intensywnie, więc należy ją kosić co tydzień na wysokość około 4 cm. To także miesiąc w którym kwitną drzewa cytrusowe, pelargonie, aksamitki oraz fuksje i petunie.
Czerwiec – w drugiej połowie miesiąca zaleca się strzyżenie żywopłotów iglastych oraz liściastych. To także miesiąc, w którym należy usuwać muł, glony i zbyt bujnie rosnące rośliny w oczku wodnym.
Lipiec – odpowiedni miesiąc na nawożenie roślin i drzew.
Sierpień – miesiąc, w którym nadszedł czas na sadzenie drzew i krzewów iglastych oraz zimozielonych roślin liściastych. To czas na ostatnie strzyżenie drzew i krzewów oraz podlewanie w godzinach popołudniowych.
Wrzesień – to najlepszy czas za założenie nowego trawnika oraz na sadzenie drzew i krzewów, a także na przycinanie pielęgnacyjne chorych i obumarłych gałęzi.
Październik – w tym miesiącu należy po raz ostatni skosić trawnik i grabić wszystkie liście i patyki oraz wykonać zabieg aeracji. Trzeba pamiętać także, aby na oczko wodne założyć specjalną siatkę, które zatrzymywać będzie spadające liście.
Listopad – pomimo że drzewa i krzewy pozbyły się swoich liści, prac porządkowych wymagają inne kwestie w ogrodzie. Należy usunąć opadłe liście z trawnika, a także spuścić wodę z węży ogrodowych i rur, aby nie zamarzły w zimie.
Grudzień – najpiękniejszy zimowy miesiąc, w którym formują się korony drzew liściastych, ale wyjątkiem są klony i brzozy, które ze względu na uwalnianie ich soków po przycięciu, formuje się je bardziej od czerwca do września. To idealny miesiąc, aby przyciąć drzewa iglaste, np. świerk pospolity.

kiedy sadzić krzewy drzewa prace ogrodowe w ogrodzie

Dla każdego miłośnika ogrodów, nie ma nic piękniejszego niż dbanie o swoje tereny zieleni. To zarówno ciężka praca, ale nagrodą jest piękny wygląd i idealne miejsce do relaksu i odpoczynku.


Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020
pixel