Jak zwalczyć ślimaki w ogrodzie? Liczne sposoby.

2020-08-24
Jak zwalczyć ślimaki w ogrodzie? Liczne sposoby.

Jak zwalczyć ślimaki w ogrodzie?

Ślimaki występują w wielu gatunkach. Najwięcej szkód wyrządzają ślimaki nagie: pomrowik plamisty i ślinik luzytański. Najmniej groźne są ślimaki oskorupione. W ogrodach często pojawiają się dlatego, że w pobliżu mają swoje naturalne siedliska (zarośla, tereny podmokłe). Ślimaki potrafią nieźle nabroić w naszych ogrodach. Popodgryzane warzywa to postrach dla każdego ogrodnika. Jak zatem skutecznie zwalczyć ślimaki w swoim ogrodzie? Przedstawiamy sposoby na walkę z tymi szkodnikami.

Sposoby na ślimaki w ogrodzie:

Naturalne sposoby na ślimaki w ogrodzie:

1. Stworzenie pułapki na ślimaki

Ślimaki nagie w dzień ukrywają się. Jeżeli chcemy wyłapywać je i niszczyć, musimy zwabiać je w jedno miejsce. Sposobem na te ślimaki jest: wyłożenie na mokrą glebę wilgotnych szmat, desek, papy, liści łopianu lub kapusty, pod którymi te lubiące wilgoć zwierzęta kryją się w ciągu dnia. Zwalczanie ślimaków to także wykładanie przynęt pokarmowych na ślimaki: pokrojoną marchew, jabłka, ziemniaki, plastry buraków. Jako roślinę-pułapkę można posadzić bieluń dziędzierzawę. Można też w ziemi umieścić plastikowe kubeczki lub inne naczynia wypełnione piwem, możemy lekko wkopać je w ziemię. Ślimaki, które bardzo lubią piwo, zwabione po prostu wpadają do tych pułapek, a później pozostaje nam już je tylko wyrzucić.

2. Umieszczenie przeszkód

Pojedyncze rośliny można chronić poprzez umieszczanie wokół nich przeszkód, przez które ślimaki nie będą umiały się przedostać. Można je obsypać np. trocinami, fusami z kawy, korą, igłami sosnowymi, utłuczonymi drobno skorupkami jaj, żwirem, popiołem, gruboziarnistym piaskiem.

3. Sadzenie roślin odstraszających

Ślimakom nie smakują bylica piołun, orlica pospolita, rumianek, ciemierniki, cząber ogrodowy, gorczyca, cebula, czosnek, szałwia, hyzop, tymianek, krokosmia, nachyłek, krwawnik, przywrotnik, mydlnica lekarska, macierzanka i majeranek . Jeśli posadzimy je na rabacie wśród innych gatunków i odmian, ślimaki stracą zainteresowanie całą kompozycją.

4. Chętne goszczenie w swym ogrodzie wrogów ślimaków

Naszymi sprzymierzeńcami są ropuchy i jeże, jaszczurki i ptaki, zwłaszcza kosy, rudziki, szpaki, gawrony, bażanty i kaczki. Aby mogły spełniać pożyteczną rolę w naszym ogrodzie, powinniśmy zaprzyjaźnić się z nimi.

5. Sól na ślimaki

Ślimaki posypane solą giną. Jest to dla nich substancja żrąca. Musimy jednak uważać, bo soli często nie lubią również nasze rośliny, dlatego nie możemy zasolić sobie gleby.

6. Soda na ślimaki

Soda działa na ślimaki podobnie jak wcześniej wymieniona sól, ale również dla roślin nie jest polecana.

7. Porządek w ogrodzie

Posprzątanie przestrzeni i wyeliminowanie zbędnych przedmiotów, również jest bardzo pomocne. Wtedy ślimaki nie będą miały się gdzie ukryć. Musimy usunąć gałęzie, mokre zagłębienia w których lubią przebywać ślimaki. Usuwać je np. z kompostowników, bo tam również lubią przebywać.

8. Stworzenie ogrodzenia

Skutecznym rozwiązaniem jest również otoczenie rabat czy warzywnika miedzianymi obrzeżami. Ten pierwiastek działa na ślimaki zniechęcająco i nie chcą się do niego zbliżać.

9. Ostrożnie z podlewaniem

Nie „przelewajmy” ogrodu czy trawnika, gdyż wtedy stwarzamy idealne warunki dla życia i rozmnażania się ślimaków. Najlepiej podlewać rośliny punktowo. Walkę ze ślimakami możemy rozpocząć również w upalny dzień. Najlepiej jeśli poprzedzało go deszczowe popołudnie. To wtedy ślimaki składają jaja. Wystarczy przesuszyć trawnik i często spulchniać ziemię, a młode osobniki się nie rozwiną.

jak zwalczyć ślimaki w ogrodzie jak usunąć sposoby na ślimaki

Chemiczne sposoby na ślimaki: 

1. Środki, oprysk na ślimaki w ogrodzie

Do zwalczania ślimaków możemy stosować wiele preperatów chemicznych dostępnych w sklepach. Dostępne są również środki bardziej biologiczne, nawozy zrobione na bazie roślin. Są one skuteczne i pomogą nam w walce ze ślimakami.

Jak widać mniej skutecznych, skutecznych i bardzo skutecznych środków na zwalczanie ślimaków jest bardzo dużo. Możemy wykorzystać różnego rodzaju pułapki, preperaty, opryski, a nawet naturalne sposoby, które pomogą nam pozbyć się ich z naszych ogrodów. Możemy również te sposoby łączyć, aby raz na zawsze pozbyć się z naszych ogrodów ślimaków.
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.80 / 5.00 225 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-21
Bardzo dobra jakość dostarczonego towaru
2024-06-19
Dobrej jakości sadzonki, wszystkie się przyjęły.
pixel