Jak zaplanować ogród mało wymagający? Popularne i mało wymagające rośliny ozdobne.

2019-12-23
Jak zaplanować ogród mało wymagający? Popularne i mało wymagające rośliny ozdobne.Posiadasz piękny ogród, jednak nie masz czasu się nim zająć. Koszenie trawnika, cięcie krzewów lub pielenie nie sprawia Ci przyjemności. W tej sytuacji możesz zlecić pielęgnację ogrodu odpowiedniej firmie. Niestety ceny oferowane za usługi takich firm są dosyć wysokie. Dlatego chcesz uprawiać w ogrodzie rośliny, których pielęgnacja jest mało wymagająca, jeśli mowa o czasie poświęconym.


Sadzenie roślin planujmy ostrożnie i z umiarem.

Wiele zależy od tego, ile roślin posadzimy. Im będzie ich więcej, tym więcej będzie zabiegów pielęgnacyjnych. Warto posadzić mniej roślin, lecz w większych odstępach od siebie. Zbyt duże zagęszczenie roślin może utrudnić ich rozwój. To odbije się negatywnie na urodzie roślin. Wtedy ważne jest przycinanie. Dlatego zaplanuj odpowiednie odległości roślin w sadzeniu ich. Istotna jest także szybkość ich rozrostu.

Dobierzmy rośliny odpowiednio do panujących warunków w ogrodzie.

Zdecydowana większość roślin rośnie tam, gdzie jest odpowiedni typ gleby oraz właściwe nasłonecznienie. Trzeba zadbać o odpowiedni dobór roślin do warunków w ogrodzie. Trzeba wziąć pod uwagę wilgotność powietrza, głębokość wód gruntowych, a także strefę klimatyczną. Dobór właściwych krzewów liściastych i iglastych oraz drzew jest możliwy w każdych warunkach.

jak zaplanować ogród mało wymagający

Co ładnie rośnie za ogrodzeniem?

Zrezygnuj z sadzenia roślin egzotycznych. Zamiast tego posadź rodzime, dla których naturalne warunki w ogrodzie, będą spełniać odpowiednią rolę.

Zastanów się nad posadzeniem bylin, iglaków lub roślin zadarniających.

Gdy mówimy o iglakach, musimy wiedzieć, że nie zrzucają one igieł w okresie zimowym. W zimie są nie lada ozdobą dla Twojego ogrodu. Nie zaśmiecają także ogrodu liśćmi (tak samo jak liściaste krzewy zimozielone). Oprócz tego uprawa iglaków jest prosta i nie wymaga dużo czasu.

rośliny mało wymagające iglaki rośliny zadarniające

Inwestycja w sprzęt, który ułatwia prace w ogrodzie.

Warto się nad tą kwestią dobrze zastanowić. Rozsiewacz nawozów, urządzenie do zwijania węża ogrodowego lub przedłużacz do kosiarki. W te urządzenia powinieneś się zaopatrzyć. Niezbędnym rozwiązaniem może też być system, który służy do automatycznego nawadniania. W praktyce nie wymaga on żadnej obsługi. W takim razie Twój ogród będzie od teraz nawadniany dzięki zraszacza, mikrozraszacza oraz liniom kroplującym., W tym ostatnim przypadku trzeba wiedzieć, że muszą być one dobrane do odpowiedniego rodzaju roślin. Są nimi: gęsiówka kaukaska, żagwin ogrodowy, smagliczka skalna, płomyk szydlasty oraz ubiorek wiecznie zielony. Wszystkie te rośliny można sadzić w ogrodzie skalnym (w dużym i małym). Byliny na skalniaku świetnie spełniają swoja rolę, jako rośliny okrywowe. Rosną bardzo szybkie i zajmują sporą część powierzchni. Gdy porównamy te byliny do innych bylin, które cechują się podobnym typem wzrostów, wtedy korzyść jest zauważalna. W dodatku, są świetnym uzupełnieniem drzew i krzewów, które są posadzone na skalniaku.

Popularne rośliny, mało wymagające na skalniak i rabaty:

- niskie rośliny cebulowe – nadają one pięknych kolorów wczesną wiosną. Wśród nich warto wymienić tulipany botaniczne, ranniki, przebiśniegi, narcyzy, szafirki, szachownice oraz krokusy,
- zioła - np. tymianek, lawenda, oregano, mięta, 
- rośliny iglaste - jałowce, żywotniki (tuje), cyprysiki, sosny, świerki oraz modrzewie,
- karłowe i płożące krzewy i drzewa liściaste - np. pięciorniki, irgi, pigwowce.

popularne rośliny mało wymagające ozdobne na skalniak

Jakie są najlepsze rośliny na balkon i taras?

W tej części dowiesz się, jakie kwiaty sprawdzą się na balkonie. Najlepiej wypoczywa się na balkonie w towarzystwie pięknych kwiatów. Istnieje wiele roślin, które sprawią, że balkon będzie pięknie wyglądać. Do tego potrzebna jest żyzna gleba oraz regularne podlewanie kwiatów. Warto o nie dbać, żeby pięknie kwitły. Jest to z pewnością najbardziej okazała roślina balkonowa. Wyróżniamy różne odmiany, które różnią się kwiatami. Są to na przykład kwiaty barwy cyklamenowej (ciemno- lub jasno fioletowe, białe oraz czerwone i jasnożółte). Gdy mówimy o kwiatach fioletowych, musimy wiedzieć, że ona bardzo ładnie pachną. Surfinie świetnie rosną w słońcu oraz na żyznej glebie.

Popularne rośliny na taras to szeroki wybór odpowiedniego gatunku. Oprócz wyżej wymienionych znajdziesz także wiele innych gatunków. Na pewno marzysz o pięknym tarasie, gdzie chcesz odpoczywać i mile spędzić czas w otoczeniu pięknym i ładnie pachnących kwiatów. Każdy o tym marzy. Dlatego dobrze przemyśl, jakie kwiaty chcesz posadzić. Następnie o niej dbaj.Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 177 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-22
Wszystko super
2024-05-21
Zamówione rośliny przyszły w bardzo dobrej kondycji i bardzo szybko. Jestem zadowolona z zakupu.
pixel