Jak wysiewać nasiona kwiatow i warzyw?

2020-12-15
Jak wysiewać nasiona kwiatow i warzyw?

 

Jak wysiewać nasiona kwiatów i warzyw? Wydawałoby się, rzecz bardzo prosta. Wysiew nasion kwiatów, warzyw, trawy – czy rzeczywiście jest to taka prosta sprawa?

Wysiew nasion kwiatów i innych roślin ozdobnych

Poprzez nasiona rozmnażamy wiele roślin, zazwyczaj są to rośliny jednoroczne, dwuletnie, niejednokrotnie byliny, krzewy i drzewa,  a także rośliny doniczkowe. Niezależnie od gatunku, musimy pamiętać o kilku radach.
1. Należy zwracać uwagę na wysoką jakość materiału siewnego.
Z wielu roślin możemy sami zebrać nasiona, ale w przypadku większości odmian, najlepiej zakupić nasiona od sprawdzonego producenta, aby mieć możliwość posiadania roślin o cechach typowych dla danej odmiany, nie podrobionych cechach oryginalnych. Na rynku aż roi się od sprzedawców nasion, szczególnie wiosną są dostępne prawie wszędzie – na targach, w sklepach ogrodniczych, a nawet sklepach spożywczych. Musimy zawsze sprawdzać datę przydatności i czy opakowanie jest w stanie nienaruszonym. Jeżeli kupujemy nasiona przez internet, kupujmy to z głową od renomowanych sklepów ogrodniczych
2. Należy uwzględnić terminy siewu
Na każdym opakowaniu nasion z tyłu zazwyczaj podany jest termin, w jakim najlepiej sadzić daną roślinę. Mogą one być zróżnicowane, najczęściej wynikają z biologii danej rośliny, która może wymagać dłuższego okresu wegetacji. Uwzględnienie tego faktu jest niezbędne, aby cieszyć się pięknem roślin jeszcze przed nadejściem jesiennych chłodów, szczególnie jeśli siejemy rośliny jednoroczne.
3. Przygotowanie rozsady
W przypadku roślin wymagających dłuższego okresu wegetacyjnego oraz cieplejszych warunków, niezbędne jest przygotowanie rozsady. Możemy ją przygotować w szklarni, inspekcie, na rozsadniku, a także na parapecie okiennym w doniczkach. Ogrodnicy amatorzy wykorzystują przede wszystkim okienne parapety, które w okresie wiosennym przepełnione są różnego rodzaju pojemnikami. Warto zbudować inspekt, dzięki któremu uzyskanie rozsady byłoby o wiele prostsze i nie będzie zabierało nam cennego miejsca w domu. Na rozsadniku można wysiewać rośliny jednoroczne odporniejsze na chłody. W przypadku chłodniejszych dni, rozsadnik można nakryć np. słomą.
4. Przygotowanie gleby
Warto zaznaczyć, że podłoże do siewu należy odpowiednio przygotować, a więc odchwaścić, przekopać, uprawić. Dobrze przygotowane podłoże to jeden z podstawowych czynników warunkujących intensywność i jakość kiełkujących roślin.  Jeśli ziemia będzie wilgotna, dobrze napowietrzona, nasiona dużo szybciej będą nam pięknie kiełkować.

Wysiew nasion warzyw

Część warzyw wysiewa się wprost do gruntu, z uwzględnieniem terminu siewu podanego na opakowaniu, a część warto uprawiać z rozsady.
Warzywa nie wymagające rozsady to:
- marchew,
- pietruszka,
- buraczki ćwikłowe,
- rzodkiewka,
- groch,
- fasola,
- sałata,
- koperek,
- rukola,
- rukiew.
Warzywa wymagające rozsady (lub jest to zalecane):
- por,
- cebula,
- seler,
- pomidor,
- ogórek (można siać również z nasion),
- jarmuż,
- brukselka,
- kapusta,
- papryka,
- kalafior.

W jaki sposób wysiewamy nasiona ?

Zależnie od rodzaju wysiewanych roślin, jak również wielu innych czynników, siew nasion może się różnić. Na pewno różnice są np. w odległościach w jakich należy siać nasiona. W przypadku nasion bardzo drobnych najlepiej wykonać siew rzutowy i nie przykrywać nasion ziemią. Wystarczy, że nasiona będą  dobrze przylegać do podłoża i taki sposób jest polecany przy rozsadach.
Przy siewie na miejsce stałe sprawdza się siew rzędowy, pamiętajmy jednak o zachowaniu odpowiednich odległości między rzędami, a także roślinami w danym rzędzie. Na etykietach nasion zawsze jest podane jakie odległości mamy zastosować. Najczęściej ten siew wymaga od nas później przerwania, aby rośliny mogły swobodnie rosnąć.
Zatem jak widzimy wysiew nasion wcale nie jest taki trudny. Możemy to robić od razu do ziemi lub w przypadku niektórych roślin siejąc najpierw nasiona w pojemniki i czekając na to, aby powstałe z nich odporniejsze sadzonki, które możemy po pewnym czasie przenieść i posadzić w ogrodzie lub do końca uprawiać np. w skrzyniach.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.81 / 5.00 203 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-05
szybko i bardzo sprawnie, dobra komunikacja
2024-06-04
Gorąco polecam!
pixel