Jak urządzić i uprawiać ogród warzywny?

2020-01-14
Jak urządzić i uprawiać ogród warzywny?Smaczne, świeże, pozbawione chemikaliów i sztucznych nawozów - warzywa z własnego ogrodu - któż nie chciałby ich używać do przygotowywania domowych obiadów? Wiele spośród osób, które mają kawałek działki sadzi w ogródku kwiatki czy drzewka owocowe jak ognia unikając warzywniaka. Tymczasem, pomysł na ogród warzywny jest niezwykle prosty. Wcale nie trzeba mieć ogromnego doświadczenia ogrodniczego aby zaplanować i zrealizować swój pierwszy ogród warzywny. Ogródek warzywny jak zaplanować by rośliny urosły i cieszyły oko ogrodnika? Kilka ciekawych rad przydatnych zwłaszcza dla osób początkujących w tematyce zakładania i pielęgnacji ogródka warzywnego można znaleźć poniżej.


Jak zaplanować ogródek warzywny?

Każde działanie, aby przyniosło określony skutek, musi zostać odpowiednio zaplanowane. Chcąc założyć warzywny ogródek trzeba się w pierwszej kolejności zastanowić jak duży obszar zostanie pod ten ogródek przeznaczony. Gdy już się będzie wiedziało, ile grządek można wyznaczyć, to przyjdzie czas na kolejny etap planowania, czyli wybór roślin, jakie będą na grządkach rosły. Niektóre rośliny nie powinny być sadzone zbyt blisko siebie, gdyż wzajemnie niekorzystnie wpływają na swój wzrost. Jeżeli już rośliny zostaną wybrane, to nie pozostanie nic innego jak tylko je zasadzić, a następnie odpowiednio pielęgnować czekając aż wydadzą obfite plony. Każdy ogrodnik, który marzy o tym aby doczekać takich obfitych plonów ze swojego warzywnego ogródka, powinien przed posadzeniem roślin odpowiednio przygotować glebę.

jak zaplanować ogród warzywny

Przygotowanie gleby pod ogród warzywny

Chcąc założyć swój pierwszy ogródek warzywny nie trzeba mieć dużo miejsca. Wystarczy już teren o powierzchni około dziesięciu metrów kwadratowych. Na takim poletku spokojnie zmieści się kilka grządek, na których można posadzić warzywa. O wiele większe znaczenie niż rozmiar warzywnego poletka ma jego położenie. Warzywa do wzrostu potrzebują dużej ilości słońca, dlatego warto wybierać miejsca jak najbardziej nasłonecznione. Dobrze, jeżeli równocześnie będą osłonięte od wiatru. W trosce o to, aby warzywa były zdrowe dla człowieka, warto tak ulokować poletko aby znajdowała się w jak największej odległości od ciągów komunikacyjnych. Rośliny, zwłaszcza te zielone jak na przykład sałata, pochłaniają dużą ilość metali ciężkich z powietrza, a takich zanieczyszczeń przy ruchliwych ulicach jest co nie miara. Z kwestii praktycznych - warto w okolicy grządek z warzywami mieć dostęp do wody, tak by nie trzeba było daleko po nią chodzić chcąc podlać rośliny w ogródku. Jak przygotować glebę pod uprawę warzyw? Im bardziej gleba jest żyzna, tym lepiej. Warzywa lubią glebę próchniczą. Zakładają warzywniak trzeba glebę oczyścić ze wszelkich roślinek czy zalegających na niej kamieni. Pomocne może okazać się także jej spulchnienie, w czym pomóc może glebogryzarka. Jeżeli ktoś nie ma dostępu do takiego urządzenia, to zamiast niego może wykorzystać tradycyjny szpadel.

jak urządzić zaplanować i uprawiać ogródek warzywny

Ogródek warzywny - jak sadzić rośliny?

Sezon na sadzenie warzyw w ogródku trwa od marca do maja. W zależności od tego na jakie rośliny padł wybór, będzie się je sadziło o innych porach. Rośliny sadzi się na odpowiednio przygotowanych grządkach. Należy pamiętać o tym, aby optymalnie wykorzystać dostępne miejsce. Rośliny nie mogą być posadzone jednak zbyt ciasno, gdyż wówczas będą rywalizować ze sobą o dostęp do promieni słonecznych i zbiory mogą okazać się nie nazbyt obfite. W marcu można pomyśleć o posadzeniu cebuli, białej kapusty czy też selera. Z kolei początek kwietnia to idealna pora na bób, marchewkę, pomidory oraz rzodkiewkę. Na koniec kwietnia sadzić można brokuły oraz buraki, z kolei w maju najlepiej przyjmie się cukinia, dynia oraz ogórki.

warzywa jak siać w ogrodzie kiedy najlepiej

Jak uprawiać ogród warzywny?

Nawet początkujący ogrodnik doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że rośliny nie są w stanie żyć bez wody. Jeżeli wiosna i lato będą dosyć deszczowe, to jest szansa, że zbyt często nie trzeba będzie podlewa warzywnego ogródka. Natomiast, jeżeli obok siebie wystąpi kilka dni z dużym nasłonecznieniem i wysokimi temperaturami, a gleba zacznie przysychać, to podlewanie roślin będzie konieczne. Warto pamiętać o tym, że zwłaszcza w gorące letnie dni optymalną porą do podlewania roślin jest ranek oraz późne popołudnie. Wciągu dnia, gdy gleba jest mocno nagrzana od promieni słonecznych lepiej unikać podlewania, gdyż wówczas można sparzyć rośliny. Osoby, które obawiają się insektów i chcą mieć dorodne zbiory mogą także dodatkowo pomyśleć o nawożeniu roślin i ich opryskiwaniu. Dostępnych jest wiele produktów, które skutecznie odstraszają insekty, a przy tym są nieszkodliwe dla zdrowia ludzkiego. Odpowiednia pielęgnacja warzywnego ogródka powinna uwzględniać także jego plewienie, czyli regularne usuwanie chwastów. Jeżeli chwasty się na dobre zadomowią, to zabiorą warzywom miejsce do wzrostu i zbiory warzywne nie będą zbyt obfite.

Podsumowując - założenie własnego ogródka warzywnego nie jest tak skomplikowane jak może się na początku wydawać. Wystarczy odrobina działki, trochę chęci i odpowiednie sadzonki oraz nasiona, by po kilku miesiącach móc cieszyć się własnymi warzywami.
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 157 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-16
Polecam , bardzo ładne i duże sadzonki. Zapakowane bardzo starannie.
2024-05-14
Piękne sadzonki, polecam
pixel