Jak uprawiać kiwi? Czy hodowla aktinidii jest w ogóle możliwa w naszym klimacie?

2020-02-03
Jak uprawiać kiwi? Czy hodowla aktinidii jest w ogóle możliwa w naszym klimacie?

Gdzie sadzić mini kiwi?

Aktinidia - ostolistnapstrolistna czy smakowita - w ogrodzie sprawdzi się na stanowiskach dobrze oświetlonych. Roślina ta jest pnączem, więc najlepiej będzie rozwijać się, jeżeli zapewnimy jej odpowiednie podpory. Warto z wyprzedzeniem przygotować odpowiednio dużo miejsca, roślina ta szybko rozrasta się na dużą powierzchnię. Aktinidia sprawdzi się zatem na pergoli lub jako roślina okrywowa na altanki lub małe budynki gospodarcze. Ze względu na duże kiści dosyć ciężkich owoców, słabo osadzone pędy mogą się obsuwać, stąd wykorzystanie samej ściany jako przestrzeni dla wzrostu nie będzie dobrym pomysłem.

Aktinidia – jak sadzić?

Jak już wspomnieliśmy, polski klimat nie jest perfekcyjny dla gatunków z tej grupy. Musimy w takim wypadku zadbać o jak najlepsze warunki rozwojowe dla rośliny. Przede wszystkim niezbędne będzie regularne podlewanie. Zbytnie, nawet jednorazowe przesuszenie może doprowadzić roślinę do śmierci. Niedobór wody to też przyczyna tego, dlaczego aktinidia nie kwitnie – na braki nawodnienia mini kiwi reaguje spowolnieniem wzrostu i zastopowaniem kolejnych etapów rozwojowych. Wymagania glebowe są wysokie – musimy zapewnić podłoże o bardzo dużej wartości odżywczej. Dobrym rozwiązaniem będzie wcześniejsze podniesienie jakości gleby przez wykorzystanie naturalnych nawozów, takich jak kompost lub wzbogacenie poprzez wcześniejsze zasadzenie roślin takich jak łubin w miejscu, które przeznaczone będzie później dla mini kiwi. Sadzenie aktinidii powinno uwzględniać zachowanie dwu do trzymetrowych odstępów pomiędzy poszczególnymi roślinami – da im to wystarczające warunki do rozwoju.
Wspomniane przed momentem duże wymagania co do gleby i stanowiska powodują, że aktinidia na balkonie nie będzie dobrym pomysłem. Ograniczona ilość miejsca i niejednokrotnie duża wietrzność takiego stanowiska nie zapewnią roślinie warunków do optymalnego rozwoju. Tym bardziej nie sprawdzi się aktinidia w doniczce. Oczywiście możemy uprawiać tą roślinę w domu jako ciekawostkę botaniczną, ale ze względu na niewielkie możliwości rozwoju bryły korzeniowej i szybkie wyjałowienie gleby ze składników odżywczych, raczej nie możemy liczyć na kwitnienie i wyrośnięcie owoców.

 

jak uprawiać aktinidia mini kiwi jak sadzić gdzie

Dlaczego aktinidia nie owocuje?

Przyczyn braku owocowania można upatrywać w niewystarczających warunkach klimatycznych lub w zbyt jałowej glebie. Jednak nie to jest najczęstszą przyczyną problemów. Rozwiązanie jest banalnie proste, aczkolwiek wymaga wiedzy – aktinidia bowiem posiada zarówno osobniki męskie jak i osobniki żeńskie. Jeśli zatem chcemy cieszyć się smakiem owoców mini kiwi, musimy posadzić w sąsiedztwie rośliny obu płci. Przy większej uprawie zakłada się, że jeden osobnik męski na sześć do ośmiu osobników żeńskich powinien umożliwić optymalnie jak największe zapylenie kwiatów. Pamiętajmy też, że obie rośliny muszą osiągnąć odpowiedni etap rozwoju, aby mogły brać udział w procesie zapylania.

Pielęgnacja po okresie owocowania

W chłodniejszych miesiącach roku roślina przechodzi w stan spoczynku. Wszystkie funkcje rozwojowe spowalniają, stąd aktinidia cięcie w tym okresie zniesie najlepiej. Cięcie wykonujemy mniej więcej do końca lutego, aby dać czas roślinie na regenerację przed okresem wzrostowym. Dokonujemy selekcji najzdrowszych pędów i usuwamy te źle rozwinięte lub deformujące się. Należy zadbać też o przerzedzenie nadmiernie nagromadzonych w jednym miejscu gałęzi, aby do budzącej się na wiosnę do życia rośliny docierało równomiernie dużo światła. Cięcie powtarzamy jeszcze raz mniej więcej w czerwcu – w tym miesiącu następuje najszybszy wzrost rośliny. Przyrastające pędy selekcjonujemy i zostawiamy tylko te, które rokują na wydanie dużej ilości owoców. Jeżeli nie przeprowadzimy odpowiedniej selekcji, uzyskamy znacznie mniej owoców. Roślina włoży wysiłek w rozrastanie się i wytwarzanie kolejnych liści.

 

aktinidia uprawa pielęgnacja sadzenie owocowanie

Kwitnienie i owoce

Aktinidia kwitnie bardzo wczesną wiosną i właśnie tutaj ukryte jest największe zagrożenie dla owoców – zawiązane kwiaty są bardzo wrażliwe na przymrozki. Ponownie, ten sam problem mamy na jesieni, bo zbyt wczesne obniżenie temperatury może uniemożliwić owocom prawidłowe dojrzenie. Jeżeli nie zdążymy ze zbiorami przed pierwszymi jesiennymi przymrozkami, owoce przemarzną i nie będą nadawały się do jedzenia. Należy zatem bardzo uważnie śledzić prognozy pogody i szukać jak najcieplejszego stanowiska do posadzenia rośliny.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 14 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-18
Sadzonki w bardzo dobrym stanie.
2024-03-14
Ocenę najwyższą obniżyła informacja o czasie wysyłki 10 dni (przyszła po 2 dniach). Dla mnie to minus, bo chciałem uniknąć przymrozków i wstrzelić się w dobrą pogodę (szybko nie zawsze znaczy dobrze). Wiciokrzewy OK widać rękę ogrodnika
pixel