Jak pozbyć się trawy, chwastów i mchu z kostki brukowej?

2020-12-15
Jak pozbyć się trawy, chwastów i mchu z kostki brukowej?

 

Piękny ogród, to szereg prac, które tylko wykonywane systematycznie sprawią, że ogród będzie wyglądał bajecznie. Już od momentu sadzenia roślin, trzeba zadbać o każdy, nawet najmniejszy szczegół, czyli wybrać odpowiednie stanowisko pod uprawę rośliny, spulchnić ziemię oraz dokładnie usunąć z niej chwasty, które do wzrostu, pobierają niezbędne dla właściwego rozwoju wartości odżywcze z gleby. W przypadku terenu otwartego, usunięcie chwastów nie stanowi większego problemu. Do tej czynności wystarczy użyć specjalnej haczki lub małej łopatki. Gdy chwasty posiadają duże korzenie, konieczne może okazać się przekopanie danego miejsca, czasem nawet kilkukrotnie, gdyż pozostawienie nawet najmniejszego kawałka korzenia, może wystarczyć do odbudowy rośliny.

Niestety, chwasty doskonale radzą sobie również na trudnym terenie. Mogą pojawić się na ogrodowych dekoracjach kamiennych a nawet na chodniku. Jak sobie z nimi poradzić?
Usuwanie chwastów z chodnika, jest czynnością wymagającą sporego nakładu pracy. Jeśli chwasty są małe i porastają niewielką powierzchnię, można usunąć je ręcznie, za pomocą małych grabek, nożyka czy wąskiej haczki taki zabieg przeprowadza się szybko i nie wpływa on na jakość chodnika. Jeśli te proste czynności nie rozwiążą problemu z pojawiający mi się chwastami, warto sięgnąć po skuteczniejsze sposoby, czyli mechaniczne usuwanie chwastów z kostki brukowej.

Metoda ta, najczęściej wykorzystywana jest w przypadku mchu. Aby dokładnie usunąć chwasty, używa się niewielkiego panika, który wypala rośliny wraz z systemem korzeniowym. Czynność nie zajmuje wiele czasu, dzięki czemu jest świetnym rozwiązaniem na usuwanie chwastów z kostki. Niezależnie od metody usuwania chwastów z chodnika, ważne jest, aby czynność została wykonana dokładnie. Jeśli pozostanie choć najmniejszy kawałek korzenia, roślina zdoła się odbudować na nowo, psując ładny wygląd ogrodu oraz w dalszym ciągu, będzie pobierać z gleby cenne wartości odżywcze, przez co uprawiane rośliny nie będą prezentować się jak najlepiej.

Jak przygotować się do usuwania chwastów w trudno dostępnych miejscach?

Jeśli Twój chodnik jest zbudowany głównie z niewielkich elementów, na przykład kostki brukowej, usunięcie znajdujących się pomiędzy kostkami chwastów, wymaga użycia specjalnych narzędzi. Doskonale sprawdza się haki, druty, wąskie haczki, małe grabki, a nawet sól kuchenna i ocet. Bardzo skutecznym sposobem są również środki chemiczne chwastobójcze.

Sól, to naturalny środek, który wysusza korzenie i roślina obumiera. Aby jednak czynność przyniosła zamierzony efekt, należy jaj wykonywać regularnie. Jeśli w pobliżu chodnika znajdują się rośliny lub trawa, nie zaleca się stosowanie soli. Może ona przeniknąć do gleby podczas deszczu i uszkodzić znajdujące się w ogrodzie rośliny. Drugim naturalnym środkiem jest ocet. Mieszamy go z woda w proporcji 2:1 i tak przygotowaną miksturą spryskujemy chwasty. Dla pewności zabiegwarto potarzać. Aby mieć pewność, że ogród nie ucierpi podczas pielęgnacji, warto wybrać mechaniczne środki do usuwania chwastów. Dostępne są one niemal w każdym sklepie ogrodniczym, budowlanym a nawet w wielu marketach stacjonarnych jak i internetowych, dlatego to najbardziej bezpieczna i skuteczna forma usuwania chwastów z ogrodu.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.80 / 5.00 76 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-11
Wszystko ok! Polecam
2024-04-05
Szybka realizacja. Rośliny bardzo dobrze zabezpieczone. Puszczają liście więc mam nadzieję,że się przyjęły. Polecam!
pixel