Hortensja: gatunki, odmiany, uprawa, cięcie, pielęgnacja hortensji w ogrodzie.

2019-03-20
Hortensja: gatunki, odmiany, uprawa, cięcie, pielęgnacja hortensji w ogrodzie.Hortensja to jedna z najpiękniejszych roślin ozdobnych, która swoją popularnością przed wiekami zachwycała królów, książęta, dworskich dostojników oraz szlachtę. Początki jej uprawy sięgają odległych czasów i terenów współczesnej Azji Wschodniej. Szczególnie popularna jest w ogrodach, gdzie naturalnie komponuje się z krajobrazem jako pojedyncza roślina lub na rabatkach. Jednak coraz częściej można też spotkać doniczkowe odmiany, które nadają się do domowe hodowli. Istnieje w pełnej poecie barw oraz charakteryzują ją bujne kwiatostany. Hortensja posiada liczne odmiany, przez co jej uprawa jest jednocześnie wyzwaniem i przyjemnością dla każdego miłośnika roślin i ogrodnictwa.

Hortensja - gatunki, odmiany.

Gatunki tej zachwycającej rośliny mają imponujące rozmiary i wiele odmian. Choć w naszym klimacie nie osiągają pełni swojej klasy, i tak są niezwykle piękne. Ich naturalne siedliska w Azji, Ameryce Północnej i Ameryce Południowej stanowią wzór do naśladowania, tworząc niedoścignione style w sztuce ogrodowej. Na całym świecie istnieje blisko 35 gatunków hortensji, z których większość posiada po kilka charakterystycznych odmian oraz sporo z nich jest stosunkowo mało znanych. Jest to krzew ozdobny, który w ciągu wieków szczególnie upodobał sobie ogrody, a dzięki swoim walorom estetycznym jest w stanie konkurować z egzotycznymi roślinami.

Hortensja ogrodowa

Hortensja ogrodowa - posiada najwięcej kolorów oraz imponujące kwiatostany. Jest stosunkowo mało odporna na mróz, może być jednak hodowana w domu. Okres jej kwitnienia przypada na miesiące letnie (czerwiec, lipiec). Sama roślina osiąga do metra wysokości. Na zimę należy ją okrywać, aby zakwitła na wiosnę. Istnieje w bogatej palecie rozmaitych barw. Spotkać można Hortensję o bujnym, kulistym kwiatostanie w kolorach tęczy: różowym, białym, fioletowym, czerwonym, a nawet niebieskim. To, jaki przyborze roślina w danej sytuacji zależy od tego, jaki jest odczyn pH gleby, w której jest posadzona. Generalna zasada mówi, że, aby nadać jej barwę czerwona, powinno się wybrać ziemię od odczynie zasadowym, by stała się niebieska - najlepiej działa gleba kwaśna. co ciekawe, w naturalnym środowisku, np. na terenie Japonii, osiąga ona wysokość nawet do czterech metrów.

Hortensja ogrodowa

Hortensja bukietowa

Hortensja bukietowa - bardziej odporna na mrozy od ogrodowej, ale występuje w mniejszej ilości barwnych odmian. W naszym klimacie osiąga wysokość do metra, zaś naturalnie - podobnie co hortensja ogrodowa - nawet do czterech metrów. Kwitnie na pędach tegorocznych, co sprawia, że mimo występowania wiosennych przymrozków, będzie w stanie zakwitnąć. Posiada duże, białe kwiaty, korę pojawiają się pod koniec sezonu letniego i osiągają średnicę nawet do 30 centymetrów.

Hortensja bukietowa

Hortensja drzewiasta

Hortensja drzewiasta - znana także jako hortensja krzewiasta, posiada charakterystyczne wyprostowane pędy. Kwitnie od lipca do września i osiąga do półtora metra wysokości. W swojej podstawowej formie ma płaskie kwiatostany, zaś w odmianach przybierają one formę kulistą o średnicy 20 centymetrów.


hortensja drzewiasta

Hortensja pnąca

Hortensja pnąca - bardziej przypomina wijący się na podporach bluszcz, dodatkowo posiada błyszczące ulistnienie. Może osiągnąć nawet do 25 metrów wysokości, jeżeli zapewni jej się właściwe, stabilne podpory. Jeden kwiatostan to zbiór kwiatów, które ukazują się w czasie lata.
Hortensja dębolistna

hortensja pnąca

Hortensja dębolistna

Hortensja dębolistna swoją nazwę wzięła od liści, które kształtem przypominają liście dębu.


hortensja dębolistna

Uprawa, cięcie i pielęgnacja

Przez wzgląd na swoją popularność hortensja na acz zła zajmować ważne miejsce w projektach architektów krajobrazu. Równie na balkonach i w doniczkach na parapecie zaczyna być coraz częściej widoczną ozdobą. Jest zachwycające walory sprawiają, że wielu miłośników ogrodnictwa pragnie zasadzać ją na swoich rabatach albo sadzić w korytach i chwalić się nimi na tarasach. Ze względu na fakt, że posiada stosunkowo mało wymagające warunki uprawy polecanajest szczególnie amatorom, którzy nie mogą sobie pozwolić na drogie, trudne w hodowli odmiany roślin. Jednak i doświadczeni pasjonaci znajdzie tutaj coś dla siebie. Zwłaszcza, gdy lubią eksperymentować i tworzyć barwne kompozycje.

Sama jej uprawa i pielęgnacja nie jest zadaniem wymagającym, pod warunkiem, że zna się podstawowe zasady i skrupulatnie ich przestrzega. Hortensja lubi morski klimat, stąd w Polsce najlepiej czuje się na Pomorzu i zachodnich regionach kraju. Bardzo lubi wilgoć stąd też powinno jej się zapewnić glebę wilgotną, przepuszczalną i bogatą w próchnicę, zaś unikać glinianych i ciężkich gatunków. Wybór stanowiska zależy od tego, na czym bardziej zależy uprawiające mu: jeżeli chce, aby hortensja ogrodowa pięknie kwitła, powinien zasadzka ją w miejscu dobrze nasłonecznionym. Gdy zaś chce, aby prawidłowo się rozwijała, powinien znaleźć stanowisko półcieniste. Powinno się też pamiętać, żeby ją obficie podlewać. Jej odporność na niskie temperatury zależna jest od gatunki - hortensja ogrodowa, która nie zakwita z pędów tegorocznych jest mało odporna na mrozy, zaś hortensja bukietowa - bardzo dobrze radzi sobie podczas zimy.

Zastosowanie


Przez wieki uprawiana była w ogrodach, nadając im niepowtarzalnego uroku. Zasadza na była na rabatach oraz jego pojedyncze elementy ozdobne na trawnikach i przy altanach. Podobnie czyni się po dziś dzień w ogrodach klasycznych i nowoczesnych. Hortensja znakomicie nadaje się na roślinę odkrywkową, a także do doniczek i pojemników, które umieszcza się na tarasach i balkonach. Od jakiegoś czasu trzymana jest również w domu, jednak na zimę należy ją przenieść w zacienione, chłodne miejsce, najlepiej do piwnicy, gdzie pozostanie aż do wypuszczenia pierwszych pąków. Nadaje sięnteż doskonale na kwiaty cięte - do bukietów i wazonów. Jak większość roślin ozdobnych posiada ona szerokie zastosowanie - nadaje się zarówno do działkowych ogródków, jak i publicznych miejsc, gdzie spędza się wolny czas, pod warunkiem, że zapewniana jest jej podstawowa, regularna opieka. Świetnie wygląda też na balkonach w blokach czy przy domkach jednorodzinnych, skąd jej blask jest szczególnie dobrze widoczny. Można też ozdobić wejścia, niczym altany i tarasie.
Pokaż więcej wpisów z Marzec 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.69 / 5.00 49 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-25
Szybka realizacja zamówienia. Krzewy bardzo ładne
2024-03-23
Bardzo dobra
pixel