Fioletowe kwiaty do ogrodu i na balkon. Top 10 fioletowych kwiatów ogrodowych.

2021-12-14
Fioletowe kwiaty do ogrodu i na balkon. Top 10 fioletowych kwiatów ogrodowych.

Przedstawiamy piękne rośliny o fioletowych kwiatach. Są wśród nich byliny, krzewy oraz drzewa, które można uprawiać w ogrodzie i na balkonie.

Dzwonki

Dzwonki to nisko rosnące wieloletnie kwiaty zielne, które są często używane jako rośliny obrzeżowe w wieloletnich granicach, do rozlewania się na kamienne mury oporowe lub do wypełniania szczelin. Podobnie jak inni członkowie bardzo dużego rodzaju Campanula, dzwonki dalmatyńskie mają ciemnozielone liście i fioletowe lub niebieskie kwiaty w kształcie miseczki lub dzwonu. Roślina ta kwitnie zwykle od późnej wiosny prawie do jesieni. W wielu klimatach są one praktycznie wiecznie zielone, ponieważ nowe liście stale zastępują stare liście, gdy dojrzałe liście bledną i stają się brązowe. Ponieważ dzwonki mają słabe łodygi i zdolność rozprzestrzeniania się przez kłącza, najbardziej naturalnym zastosowaniem tej rośliny wieloletniej jest roślina okrywowa. Alternatywnie możesz wyszkolić je, aby rosły w górę, używając pierścienia piwonii lub podobnej konstrukcji wsporczej. Dzwonki powinny być sadzone na przeciętnej, dobrze przepuszczalnej glebie, która pozostaje stale wilgotna, ale nie rozmoczona. Generalnie lubią pełne słońce, ale w cieplejszym klimacie sprawdzą się lepiej, jeśli będą miały trochę cienia. W idealnych warunkach roślina ta rozprzestrzeni się dość szybko, zarówno poprzez wydłużenie korzeni kłączowych, jak i samosiew. Dzwonki są mocnymi roślinami, atakuje je niewiele chorób i owadów, ale ślimaki często lubią ucztować na ich liściach.

fioletowe kwiaty byliny drzewa krzewy

Aster

Astry nowoangielskie to wyróżniający się jesienny kwiat. Rośliny mają wyprostowane łodygi. Łodygi mają cienkie „włoski” lub szczeciny i wyrastają z nich liczne lancetowate liście. Późnym latem do wczesnej jesieni pojawiają się obfite kwiaty przypominające stokrotki. Kwiaty mają zazwyczaj różowo-fioletowy kolor z żółto-pomarańczowym środkiem. Zapylacze uwielbiają te kwiaty. Można sadzić te astry od wiosny do wczesnej jesieni i powinny one zadomowić się przed zimą. Astry szybko rosną i zazwyczaj kwitną w pierwszym roku. Astry nowoangielskie rosną naturalnie w różnych miejscach, w tym na bagnach i obrzeżach lasów. W idealnych warunkach z łatwością rozłożą się na grządce ogrodowej i wykonają doskonałe masowe nasadzenia. Jeśli wybierzesz miejsce uprawy, które ma dużo słońca i żyzną glebę, potrzeby pielęgnacyjne astrów będą minimalne. Twoim głównym zadaniem może być po prostu podlewanie, gdy nie ma wystarczającej ilości opadów, a gleba wysycha.

fioletowe kwiaty ozdobne aster budleja lawenda

Budleja

Budleja to krzew liściasty o łukowatym pokroju i imponujących kwiatach. Jest łatwa w uprawie i wytwarza efektowne kolce kwiatowe. Dzięki magii twórców odmian, kwiaty są teraz dostępne w wielu kolorach, w tym fioletowym, różowym, żółtoniebieskim i wielokolorowym. Krzewy te znane są jako magnesy dla motyli i innych zapylaczy. Budleja jest uprawiana zgodnie z wieloma różnymi preferencjami ogrodniczymi. Niektóre odmiany wytwarzają duże skupiska kwiatów, podczas gdy inne wytwarzają kwiatostany.

budleja fioletowe kwiaty byliny ozdobne

Lawenda

Lawenda to znana i pachnąca roślina wieloletnia o szarozielonych liściach i fioletowych kwiatach, wzniesionych kwiatostanach i zwartej formie krzewu. Pochodzi z Europy i można ją sadzić wiosną, gdy minie ryzyko mrozu i rozgrzeje się gleba. Będzie rosła w umiarkowanym tempie, często dodając kilka cm do swojego rozmiaru każdego roku. W ogrodzie lawenda jest doskonałą rośliną towarzyszącą prawie do wszystkiego, od róż po kapustę. Jest to jedno z tych aromatycznych, szarych ziół, których unikają jelenie. Lawenda może być toksyczna dla zwierząt domowych, takich jak psy i koty.

fioletowe kwiaty ozdobne krzewy lawenda

Fiołek

Fiołki to szybko rosnące odmiany uprawiane jako rośliny ogrodowe to głównie jednoroczne drobnokwiatowe lub krótkowieczne byliny. Wiele z nich sam się zasieje i da ci lata radości. Fiołki to jadalne kwiaty, które tworzą nieoczekiwane dodatki i składniki sałatek. Mogą być również kandyzowane, aby uzyskać efekt matowy, lub używane do dekorowania ciast lub innych słodyczy. Fiołki to przede wszystkim kwiaty na chłodny sezon: są idealne do rozpoczynania i kończenia sezonu w chłodniejszym klimacie oraz do łączenia pór roku w cieplejszych strefach, gdzie mogą kwitnąć przez całą zimę. Czas sadzenia fiołków będzie zależał od twojego klimatu. W chłodnym klimacie sadzi się je zwykle wiosną; w klimacie bez zimowych mrozów można je sadzić jesienią.

fioletowe kwiaty top 10 fiołek

Glicynia

Glicynia to drzewiasta, liściasta winorośl ceniona za długie grona pachnących wiosennych kwiatów (najczęściej niebieskawe lub fioletowe, ale czasami różowe lub białe). Jesienią następują kwiaty przypominające strąki fasoli. Forma liścia pierzasta (piórkowata). Istnieją trzy główne typy (dwa azjatyckie i jeden amerykański). Często wyglądają tak podobnie, że trudno je odróżnić, ale jedną cechą charakterystyczną są strąki: te typu azjatyckiego są pokryte meszkiem; te typu amerykańskiego są gładkie.

fioletowe kwiaty top 10 pnącze glicynia

Liriope

Rodzaj Liriope obejmuje niewielką liczbę przypominających trawę kwitnących bylin pochodzących z Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Dwa z najczęściej uprawianych gatunków są powszechnie uprawiane jako rośliny krajobrazowe. Rośliny Liriope tworzą twarde, odporne na suszę okrywy gruntowe. Mimo że liriope wygląda jak trawa, jest to kwitnąca na fioletowo bylina zielna z rodziny szparagów. Jest często używany jako roślina okrywowa, aby zapobiec erozji, służyć jako roślina obrzeżowa lub pomoc w zwalczaniu chwastów.

liriope fioletowy kwiat ozdobny

Żagwin

Żagwin, wesoła roślina okrywowa, jest świetnym kandydatem na obrzeża ścieżek lub chowanie się w kamiennych murach, jeśli Twoja witryna spełnia podstawowe wymagania dotyczące uprawy. Kiedy obficie purpurowe kwiaty wyblakną, szaro-zielone liście utrzymują ładną matę, która pokrywa nagie obszary pod długonogimi różami lub między kostkami brukowymi na ścieżce ogrodowej.

żagwin fioletowe kwiaty ozdobne bylina

Wrzos

Wrzos jest małym, wiecznie zielonym krzewem z rodziny wrzosowatych. Jego kwiaty, które kwitną od połowy lata do wczesnej jesieni, są zazwyczaj fioletowe, różowe lub białe. Ale jego maleńkie, wiecznie zielone, przypominające łuski liście są cenione tak samo jak kwiaty. Wysokość zależy od odmiany. Krótsze odmiany najlepiej nadają się do okrywania gruntu lub sadzenia w ogrodach skalnych; wyższe odmiany można sadzić w rzędach, tworząc granice.

wrzos krzew fioletowy top 10

Paulownia

Paulownia jest piękna i pachnąca, rośnie niewiarygodnie szybko. Jej kwiaty mają purpurowy odcień przypominający klejnot, a ich kształt jest niezwykły i niepowtarzalny, a liście w kształcie serca mogą urosnąć do zdumiewającej szerokości. To drzewo jest niezwykle atrakcyjne dla oka. Początkowo drzewo pachnie niebiańsko, jak wanilia, a na przełomie kwietnia i maja rozkwita tysiącami kwiatów w postaci naparstnic. Ale ta pozorna zaleta drzewa jest w rzeczywistości jego największą wadą: owoce na każdym z tych kwiatów zawierają 2000 nasion, a jedno drzewo może rzucić 2 000 000 nasion rocznie. Ponadto paulownia może w ciągu jednego roku urosnąć do 6 metrów. Potencjał, że drzewo stanie się inwazyjne, jest ogromny, a prawdopodobieństwo, że przejmie krajobraz, jeśli nie uda ci się usunąć zabłąkanej sadzonki, jest równie wysokie. Jeśli więc masz mały ogród, zastanów się czy to drzewo nie będzie go przytłaczać. Jeśli jednak jesteś fantastycznym łowcą sadzonek i potrafisz pilnie przycinać swoje drzewo to idealny wybór. Dobrze jednak, żeby to drzewo miało dla siebie odpowiednio dużo miejsca.

paulownia kwiaty fioletowe ozdobne

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 180 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-25
ok
2024-05-21
Super zapakowane Super szybko jestem zadowolony rośliny zdrowe pozdrawiam obsługę 5/5
pixel