Dodaj produkty podając kody
Dokarmianie gleby i roślin - efektywne nawożenie.
Rośliny, jak wszystkie inne organizmy, potrzebują pokarmu. Stanowią go substancje chemiczne znajdujące się w podłożu. Jeśli poziom chociażby jednej z nich jest za niski i nie pokrywa zapotrzebowania roślin, staje się ona czynnikiem hamującym i ograniczającym wzrost roślin.
Wiosną, jeszcze przed rozpoczęciem intensywnego wzrostu, trzeba roślinom zapewnić dostateczną ilość substancji pokarmowych. Od tego zależy powodzenie naszej uprawy. Uzupełnianie składników pokarmowych powinno być zawsze kompleksowe i obejmować wszystkie tzw. makro- i mikro- składniki. Do tych pierwszych należą pierwiastki podstawowe, których rośliny zużywają dużo: azot (N), fosfor (P), potas (K) i magnez (Mg). Niektóre źródła zaliczają do nich także siarkę (S). Mikroskładniki to żelazo, mangan, cynk, miedź, bor i molibden. Nawet śladowe ich ilości, jakie znajdują się we wszystkich nawozach organicznych i w niektórych mieszankach nawozowych, na ogół wystarczają do prawidłowego rozwoju roślin.
Nawozy organiczne. Należą do nich komposty, różne rodzaje obornika, a także tzw. nawozy zielone. Oprócz dostarczania roślinom niezbędnych substancji pokarmowych mają decydujący wpływ na strukturę gleby i panujące tam warunki wilgotnościowe i powietrzne.
Komposty powstają w procesie rozkładu substancji organicznych zgromadzonych na pryzmach. Zawierają dużo składników pokarmowych łatwo dostępnych dla roślin, a ponadto znacznie poprawiają strukturę gleby – wpływają na spoistość gleb piaszczystych, co zmniejsza wypłukiwanie z nich składników mineralnych, a gleby ciężkie rozluźniają, umożliwiając dostęp powietrza do głębszych warstw.
Obornik to niezwykle cenny nawóz pochodzenia zwierzęcego, coraz trudniej dostępny w formie naturalnej. W niektórych sklepach ogrodniczych można kupić wysuszony i rozdrobniony obornik bydlęcy i drobiowy, sprzedawany w workach plastikowych. Łatwo go przewieźć i rozrzucić. Wymaga jednak zmieszania z wierzchnią warstwą gleby.
Nawozy zielone to głównie rośliny motylkowe lub ich mieszanki z innymi roślinami, które przekopuje się w celu wzbogacenia gleby w substancje organiczne. Stosuje się je głównie na etapie zakładania ogrodów, trawników lub rabat. Dobrze wyrośnięte rośliny dostarczają glebie tyle składników pokarmowych, co obornik, mogą go więc w pełni zastąpić.
Nawozy mineralne
W ogrodach stosuje się głównie gotowe mieszanki składające się z podstawowych składników potrzebnych roślinom. Obecnie coraz powszechniej używa się nawozów wolno działających (otoczkowanych), z których składniki uwalniane są stopniowo w ciągu kilku miesięcy. Pozwala to ograniczyć ilość zabiegów do jednego, dwóch w ciągu sezonu oraz zapewnić roślinom równomierne dawkowanie. Sklepy ogrodnicze oferują również mieszanki przeznaczone dla różnych grup roślin, np. dla wymagających kwaśnego podłoża, o ozdobnych kwiatach, iglastych lub na trawniki.
Ile i kiedy nasypać?
Nie można przedstawić gotowej recepty dawek i rodzajów nawozów, gdyż różnią się one w zależności od uprawianych gatunków roślin i rodzaju podłoża. Jedynym sposobem dokładnego określenia ilości składników pokarmowych w glebie jest analiza chemiczna w laboratorium lub za pomocą zestawów odczynników, które można kupić w sklepach ogrodniczych.
Ogólnie można przyjąć, że najkorzystniejszym terminem zasilania jest wiosna, przed rozpoczęciem intensywnej wegetacji. Wtedy rośliny zużywają najwięcej składników, a nawozy powinny zawierać spore ilości azotu.
Przenawożenie nawozami organicznymi jest mało prawdopodobne, ale gdy stosujemy mieszanki mineralne uważajmy, żeby nie nasypać za dużo. Jednorazowa dawka np. Azofoski nie powinna przekroczyć 100 gramów na 1 m² powierzchni. W ustaleniu ilości potrzebnych nawozów pomocne mogą się okazać wskazówki producenta zamieszczone na opakowaniach. Warto je zatem czytać!
Żeby mieć pewność, że rozsypane nawozy mineralne nie spowodują uszkodzenia roślin, przeznaczoną dawkę można podzielić na dwie, a nawet trzy części i zasilać nią rośliny co 2 tygodnie. Pamiętajmy też, że wszystkie nawozy trzeba koniecznie zmieszać z wierzchnią warstwą ziemi na głębokość kilku centymetrów.
Nawożenie bylin i krzewów należy przerwać na początku sierpnia, gdyż zasilane po tym okresie nawozami z azotem bedzie pobudzać je do wzrostu, co z kolei spowoduje, że źle przezimują i a nawet przemarzną.