Dodaj produkty podając kody
Co posadzić w donicach na balkonie i tarasie? Rośliny wieloletnie i zioła.
Aby ubarwić nasz balkon lub taras powinny się na nim znaleźć rośliny. Niekiedy są to kwiaty, niekiedy są to zioła a jeszcze innym razem zwykła trawa ozdobna. w niniejszym blogu przedstawię kilka propozycji na to jak ubarwić swój balkon lub taras, ale również czerpać z niego korzyści nie tylko korzystania z zieleni w zatłoczonym mieście.
Pierwszy kwiat na balkon jaki mogę zaproponować jest:
- Modrzewnica pospolita (Compacta Andromeda polifolia) - jest to roślina hodowana ze względów estetycznych, naturalnie rosnącą można ja spotkać na wrzosowiskach. Modrzewnica jest rośliną okrywową. Roślina ta jest niezwykle ozdobna z różowych kwiatów i srebrzysto zielonych liści. Zasadzenie jej na słonecznym lub nasłonecznionym balkonie lub tarasie będzie strzałem w dziesiątkę, gdyż modrzewnica uwielbia słoneczne lub często nasłonecznianie miejsca. Przy zapewnieniu odpowiednich warunków glebowych można ją sadzić i ustawić jako roślinę balkonową lub tarasową. Jest to roślina mrozoodporna więc idealnie sprawdzi się do ogrodów całorocznych. Należy pamiętać, że modrzewnica musi mieć wilgotną glebę o dużej kwasowości, podobną do tej na torfowiskach.
- Lebiodka pospolita (Aromata Origanum vulgare) - zwana również jako Oregano. jest to roślina okrywowa, z rzędu wieloletnich. Oregano jest używane w naszej kuchni do wielu potraw a to że mamy je świeże tuż obok doda naszym daniom dużo smaku. Oregano w donicach balkonowych i tarasowych sprawdzi się również jako roślina ozdobna, ponieważ ma piękne kwiaty o różowo- liliowej barwie. Wymagania glebowe Lebiodki nie są wysokie więc każdy może ją mieć na balkonie czy tarasie, należy jednak pamiętać, że jak każda roślina lubi ona wilgotną ziemię i należy pamiętać o jej odpowiedniej pielęgnacji, zwłaszcza po zimie.
- Lubczyk ogrodowy (Leviscitum officinalis) - jest to wieloletnia roślina, która z pewnością nada naszym balkonom oraz tarasom zapachu i koloru. W naszej kuchni wykorzystujemy liście ze względu na walory smakowe, jednak w zielarstwie wykorzystywany jest korzeń ze względu na swoje właściwości lecznicze. Ze względu na walory estetyczne może przypasować do gustu minimalistom, gdyż w czasie kwitnienia ma ona bardzo drobne kwiatki w odcieniu żółci. Wymaga hodowania w dobrych gatunkach gleb, które powinny cechować się dobrym spulchnieniem i przepuszczalnością. Jest to roślina mrozoodporna, która znosi trudny i mroźny klimat, nie wymaga więc od nas specjalnych zabezpieczeń na zimę.
- Mięta czekoladowa (Mentha piperita) - jest to wieloletnie mrozoodporne zioło, ma słodki zapach a w smaku da się wyczuć delikatna nutkę czekolady, z tego względu jej nazwa. Z walorów estetycznych, podczas kwitnienia ma piękne białe kwiaty. Ta odmiana mięty jest bardzo łatwa w uprawie. Najlepiej rośnie w wilgotnej, przepuszczalnej i piaszczystej glebie. Pięknie prezentuje się zarówno w glebie jak i w donicach. Będzie wzbogacać nasz balkon i taras nie tylko o kolor oraz piękne kwiaty, ale również będzie nam służyć jako składnik do deserów oraz do różnych dan w naszej kuchni.
- Mięta kędzierzawa (Mentha spicata var. crispa) - kolejna odmiana mięty, również mrozoodporna i wieloletnia. Ma piękny i mocny zapach, jest stosowana nie tylko w kuchni do dań, ale również w kosmetologii. Mimo pięknego wyglądu jest niezwykle rzadko spotykana w obrodach, na balkonach czy tarasach. Wywar z liści pomoże nam jako zioło lecznicze na różne dolegliwości żołądkowe. Mięta ta ma bardzo mocny aromat, więc należy pamiętać o umiarze dodając ją do dań. Roślina ta najlepiej czuje się na stanowiskach słonecznych do częściowo zacienionych, preferuje glebę przepuszczalną, o średnim stopniu żyzności, umiarkowanie wilgotną. Idealnie sprawdzi się na balkonach i tarasach.
Z ziołolecznictwa, doskonale się sprawdzą:
- Melisa lekarska (Melissa officinalis) - jest to roślina wieloletnia, mrozoodporna. Idealnie wpasuje się w ogrody i donice ziołowe. Dopełni nasz balkon i taras i kolejne zioło mające praktyczne zastosowanie nie tylko w kuchni, ale również w ziołolecznictwie jak wcześniej wymienione zioła. Melisę można również stosować w etero terapii, gdyż po potarciu liście wydzielają delikatny i kojący zapach cytryny. Melisa wymaga osłoniętego od wiatru, ciepłego i słonecznego miejsca, ale nie będzie jej przeszkadzać, jak zasadzimy ja w nieco zacienionym miejscu. Do jej uprawy najlepsza będzie żyzna, wilgotna gleba, lekko przepuszczalna i zasobna w wapń, należy pamiętać, żeby tak jak inne zioła, miała ona wilgotną glebę. Trzeba jednak szczególnie pilnować, żeby wilgotność nie była za duża, tak żeby woda nie stała a gleba nam nie zaczęła pleśnieć.
- Kozłek lekarski (Valeriana officinalis) - inaczej waleriana, kocia trawa czy Bierdzan. Roślina ta jest mrozoodporna. wykazuje właściwości lecznicze, jest więc stosowana jako zioło oraz jako lek. najczęściej kozłek lekarski stosowany jest w lekach na sen oraz na spokojnie. Jego zapach, na naszym balkonie czy tarasie, będzie na nas wpływał uspokajająco i kojąco na nasze nerwy. Posiada ona białe, jasno-fioletowe lub biało-różowe kwiaty, będzie więc w naszym ogrodzie również pełnić funkcję estetyczną.
Jest to tylko kilka przykładów roślin i ziół jakie możemy zasadzić na swoim balkonie czy tarasie. Nie musimy się ograniczać z kolorami i ziołami. Możemy stosować co tylko chcemy. Należy pamiętać jednak o umiarze, tak żeby nie zagracać naszego balkonu samymi roślinami, tak że aż nie da się przejść, na tarasie również należy znać umiar tak aby ogrom i ilość roślin nie przygniatała nas podczas odpoczynku w ciepłym letnim słońcu.