Co oznaczają P-liczba i C-liczba przy nazwie doniczki? Wymiary i wielkości doniczek.

2019-10-09
Co oznaczają P-liczba i C-liczba przy nazwie doniczki? Wymiary i wielkości doniczek.

Często dostajemy pytania odnośnie oznaczeń przy towarach: P9, C2, C3 – co one oznaczają? Ten artykuł to poradnik, dla wszystkich, którzy czasem się nad tym zastanawiają, przeglądając naszą ofertę. A trzeba przyznać, że rozmiar donicy ma duże znaczenie, aby ocenić wiek, wielkość i oczekiwaną jakość rośliny. 


Objaśnienie symbolu: P – donica kwadratowa; 9 – długość boku donicy (P9)

Doniczka P9 jest zazwyczaj pierwszym, początkowym etapem wzrostu rośliny. Ma już miejsce, aby rozrosnąć się w doniczce, swobodnie puścić korzenie. Roślinę na tym etapie nazywamy często „młodzieżą”. Najczęściej w tych doniczkach uprawiane są byliny, trawy, ale również i krzewy liściaste czy iglaste. Występują również inne doniczki P, podajemy ich wielkość:
P7 – bok 7, poj. 0,25 l
P9 – bok 9 cm, poj. 0,5 l
P11 – bok 11 cm, poj. 1 l
P13 – bok 13 cm, poj. 2 l
P15 – bok 15 cm, poj. 3 l
wielkość doniczek sadzonki P9

Objaśnienie symbolu: C – donica okrągła; 2 – pojemnik 2 litrowy (C2)

Rośliny, które są już starsze, bardziej odporne, sprzedaje się w donicach o większej pojemności – 1,5 litrowych, 2-litrowych, 3-litrowych i większych. Najczęściej w tych większych pojemnikach sadzone są krzewy i drzewa liściaste oraz iglaste, krzewy owocowe. Te rośliny w trakcie produkcji w szkółce przesadzane się kilkukrotnie, aby zapewnić systemowi korzeniowemu optymalne warunki wzrostu. W trakcie sprzedaży takie  rośliny mają zazwyczaj już ok. 2 – 3 lata. Oto niektóre oznaczenia pojemników okrągłych:
C1,5 -  bok 12, poj. 1,5 l
C2 – bok 13,5, poj. 2 l
C3 – bok 14, poj. 3 l  
C5 – bok 19, poj. 5 l
sadzonki C2 wielkości doniczek

KLASYFIKACJA POJEMNIKÓW według opracowanych w 1997 roku przez Związek Szkółkarzy Polskich zaleceń jakościowych. Dla ozdobnego materiału szkółkarskiego, za pojemnik uznaje się naczynie z dnem, do uprawy roślin o pojemności powyżej 1,5 l. Mniejsze naczynia to doniczki. Pojemniki oznacza się symbolem C wraz liczbą określającą pojemność w litrach (np. C3 — oznacza pojemnik o pojemności 3 l). Dla pojemników foliowych stosuje się to samo oznaczenie z dodaniem litery f — folia (np. Cf3 = pojemnik foliowy o pojemności 3 l). Doniczki oznaczane są symbolem P z podaniem średnicy lub długości górnej krawędzi w cm (np. P9 = doniczka o wymiarach 9 x 9 cm — okrągła o średnicy 9 cm lub kwadratowa o boku 9 cm). Przy sprzedaży roślin w multiplatach powinny być podane rozmiary całkowite multiplatu oraz liczba i rozmiar otworów.

Czemu jest aż tyle rozmiarów doniczek?

Nie zaleca się sadzenia do zbyt dużej doniczki, bo roślina będzie miała trudności z dobrym przekorzenieniem bryły, natomiast w zbyt małej nie urośnie odpowiednio. Właśnie z tego powodu do poszczególnych gatunków i wielkości sadzonek dobiera się odpowiednią pojemność i kształt pojemnika. Gdy roślina urośnie, kolejno przesadza się do coraz to większych doniczek.

Dlaczego niektóre rośliny wysyłamy z gruntu?

Z odkrytym korzeniem sprzedawane są przede wszystkim drzewa i krzewy o liściach opadających na zimę. Najczęściej są to krzewy i drzewa owocowe. Wysyłamy je tylko na wiosnę i na jesień.  Nasze rośliny z gruntu są prawidłowo szkółkowane i przygotowane do sprzedaży, są to zazwyczaj dorosłe, wysokie sadzonki – w przypadku drzew owocowych ok. 150 cm. Uprawa takich roślin jest relatywnie tańsza, dlatego również klient może kupić takie sadzonki w niższych cenach. Są one wysyłane z bryłą korzeniową, dzięki czemu i tak mamy pewność, że się pięknie przyjmą.

Czy rośliny, które znajdują się w paczce przetrwają podróż? Czy nic się im nie stanie?

Wiemy, że takie obawy nie są bezpodstawne. Sami przekonaliśmy się , jak towar wysyłają niektóre sklepy ogrodnicze – pakują rośliny byle jak, bez żadnego zabezpieczenia, w cienkich kartonach. Otóż wiemy, że aby sadzonki dotarły w całości musi być spełnione szereg wymogów, m.in.:
- chronimy przed uszkodzeniem mechanicznym towaru (pakujemy w grube kartony dostosowane do rozmiaru sadzonek),
- chronimy paczki przed odwróceniem góra-dół (stosujemy odpowiednie naklejki),
- chronimy przed utratą wilgotności (dbamy o to, aby sadzonki wyruszyły podlane),
- zapewniamy stabilizację sadzonek (wypełniamy karton, aby nie pozostawiać zbędnych luk; pojemniki owijamy folią, żeby nie wypadła z sadzonek ziemia).

Używamy dobrej jakości materiałów, współpracujemy z najlepszymi przewoźnikami i dokładamy wielu starań, aby zapewnić bezpieczny transport. Towar wysyłamy od poniedziałku do czwartku, aby roślinki nie czekały długo niepotrzebnie na magazynach, ale żeby jak najszybciej dotarły do odbiorcy.
Pokaż więcej wpisów z Październik 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 180 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-25
Czas realizacji dostawy i jakość sadzonek super. Polecam wszystkim
2024-05-21
Zamówienie dotarło bardzo szybko, profesjonalnie zapakowane
pixel