Berberysy - odmiany, kolory, rozmnażanie, przycinanie i pielęgnacja.

2020-12-11
Berberysy - odmiany, kolory, rozmnażanie, przycinanie i pielęgnacja.

 

Krzewy ozdobne, stanowią wspaniałą dekoracje ogrodu. Mogą być sadzone na rabatach, wrzosowiskach, ogrodach skalnych, w skrzyniach i donicach, a nawet jako żywopłot. Dostępność wielu gatunków roślin sprawia, że każdy może zaprojektować swój wymarzony ogrodu, który nie tylko latem, będzie zjawiskowy, w dodatku przepełniony barwnymi roślinami. Idealnym krzewem ozdobnym, chętnie uprawianym jest berberys, czyli krzew o niesamowitych walorach dekoracyjnych, oraz stosunkowo niskich wymogach uprawnych.

Jak go uprawiać? Gdzie i kiedy najlepiej sadzić berberys?

Berberys to krzew, który ma prawie 450 gatunków. Najchętniej uprawiany jest jednak berberys zwyczajny, który słynie z pięknych walorów dekoracyjnych, oraz cennych wartości odżywczych, wykorzystywanych w leczeniu wielu schorzeń. Rośliny te, charakteryzują się krzaczastym pokrojem, drobnymi, dekoracyjnymi liśćmi, które w zależności od gatunku, mogą być zielone, czerwone, pomarańczowe, a nawet występują w odcieniu fioletu. Rosną szybko, a niektóre gatunki mogą osiągnąć nawet 2 metry wysokości. Są w pełni mrozoodporne, preferują niemal każdy rodzaj gleby, oraz stanowisko, dlatego są tak chętnie uprawiane w przydomowych ogrodach.

Jak sadzić berberys w ogrodzie i na tarasie?

Berberys uwielbia piaszczyste oraz przepuszczalne podłoże, dlatego można sadzić go w miejscu, gdzie ziemia jest piaszczysta, lub w ogrodach skalnych, gdzie rośliną zapewnia się idealny drenaż systemu korzeniowego. Stanowisko, odpowiednie do uprawy tych ozdobnych krzewów, powinno być nasłonecznione, lub częściowo osłonięte przed promieniami słonecznymi. W takich warunkach, krzew staje się wyjątkowo urokliwy, stanowiąc wyjątkową dekorację. Berberysy doskonale radzą sobie również na tarasie, gdzie uprawiane są w skrzyniach lub donicach. Z racji pełnej odporności na mróz, nie trzeba stosować specjalnych osłon, oraz chować krzew w cieplejsze miejsce, dlatego uznaje się je za mało wymagające rośliny. Najlepszym okresem na sadzenie berberysów, jest wczesna wiosna, lub wczesna jesień. W tym czasie, rośliny mają odpowiednie warunki do wzrostu. Wiosną, podłoże jest już na tyle suche, że delikatne korzenie, nie ulegną uszkodzeniu, przez kontakt ze stale wilgotnym podłożem. Jesienią zaś, roślina będzie miała wystarczająco dużo czasu, by przygotować się do nadchodzącej zimy.

Jak pielęgnować berberys? Czy konieczne jest zastosowanie przycinania gałęzi?

Choć krzew ten, doskonale radzi sobie nawet w najgorszych warunkach, niezbędne jest jego przycinanie. Stare, przesuszone pędy, powinno się przycinać wiosną, lub wczesnym latem, by pobudzić roślinę do wypuszczenia nowych, zdrowych pędów. Czynność ta, pozwala również na szybki rozrost rośliny, oraz uzyskanie jak najlepszych efektów dekoracyjnych, poprzez wypuszczenie wielu niewielkich, żółtych kwiatów. W przypadku uprawy berberysów na żywopłot, cięcie można wykonać niemal o każdej porze roku, gdyż roślina doskonale nadaje się na modelowanie.

Ozdobne żywopłoty. Jaki berberys na żywopłot wybrać?

Berberys Thunberga, jest odmianą, która doskonale nadaje się na żywopłot. Charakteryzuje się zielonymi, czerwonymi, lub ciemnoczerwonymi, drobnymi liśćmi, oraz żółtymi kwiatami, które związują czerwone, okrągłe owoce. Roślina osiąga około 1,5 metra wysokości, oraz dobrze się rozgałęzia, tworząc wyjątkowo barwny żywopłot. Drugim, równie ciekawym berberysem jest ottawski. Charakteryzuje się ciemnoczerwonymi liśćmi, oraz żółtopomarańczowymi kwiatami. Ta odmiana, może osiągnąć nawet 3 metry wysokości, dlatego uprawiana jest, w celu uzyskania wysokiego, krzaczastego żywopłotu.

 

Które berberysy są zimozielone?

 

Berberysy, jak wiele innych, zimozielonych krzewów, są wyjątkową dekoracją nawet w okresie zimy. Charakteryzują się podłużnymi, zielonymi liśćmi, które w okresie jesiennym, przebarwiają się na czerwono, i utrzymują ten kolor przez całą zimę. Choć są wyjątkowo ładne, są wymagającymi w uprawie krzewami.
Berberys, na przykład bukszpanolistny, preferuje zacienione stanowisko, osłonię od wiatru. Źle znosi zmianę stanowiska, dlatego powinno się go wysadzać na stanowisko stałe. Podczas uprawy, należy zapewnić mu stale wilgotne podłoże, gdyż roślina nie toleruje suszy. Wymaga również przycinania, gdyż na starych pędach, roślina wypuszcza zdecydowanie mniejsze liście, a ich kwiaty są mniej wybarwione, oraz pojawiają się w mniejszych ilościach. W przypadku silnego mrozu, warto zabezpieczyć pędy, stosując specjalne osłony, gdyż w przeciwnym razie, może zgubić liście.
Berberysy, są ozdobnymi krzewami, które chętnie uprawiane są w przydomowych ogrodach, na tarasach, w ogrodach rekreacyjnych oraz w przestrzeni miejskiej. Stanowią wspaniałą dekorację przez cały rok, dlatego warto uzupełnić nimi puste miejsce na rabatach, ogrodach skalnych lub wrzosowiskach. Przy odpowiednich warunkach, roślina każdego roku wypuści barwne kwiaty, oraz dekoracyjne owoce, które stanowić będą ozdobę krzewu.
Warto wykorzystać je jako pojedyncze krzewy ozdobne, oraz jako oryginalny, łatwy w pielęgnacji oraz modelowaniu żywopłot.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2020

Polecane

pixel