Dodaj produkty podając kody
Jagoda kamczacka Zojka Lonicera caerulea var. kamtschatica
- Jagoda kamczacka Zojka to odmiana wczesna – pora dojrzewania koniec maja. Stosowana jako dobry zapylacz dla odmiany Wojtek. Mało wymagająca co do podłoża. To jedna z najsłodszych i obficie kwitnących odmian jagody. Odporna na mróz, choroby i szkodniki.
Jagoda kamczacka Zojka
Lonicera coerulea var. kamtschatica Zojka. Jagodę kamczacką znamy też pod inną nazwą wiciokrzew lub suchodrzew jadalny. Jest to krzew, który swoje pochodzenie zapoczątkował we wschodniej Syberii. Odmiana Zojka dorasta do 160cm przy szerokości 130cm, rośnie umiarkowanie. Pokrój jaki reprezentuje ten krzew jest średnio zagęszczony, kulisty, wzniesiony. Pędy młode są zielone, dojrzewając zmieniają barwę na brązowa. Jagoda kamczacka Zojka jest to odmiana średnio wczesna. Pora kwitnienia Jagody Zojka przypada w miesiącu kwietniu. Jagody zaczynają dojrzewać od drugiej połowy maja przez czerwca. Kwiaty które oblepiają krzew są barwy białożółtej. Jest to odmiana plenna, o niezwykle smacznych, słodko-kwaśnych i soczystych owocach. Ilość jaką możemy zebrać z jednego krzewu to około 3,5kg, przy zbiorach nie obsypują się z krzewu. Owoce są koloru ciemno niebieskiego z delikatnym woskowym nalotem, w kształcie owalnym. Owoce pojawiają się na krzewie w ciągu 2-3 lat od posadzenia.. Oczywiście jest to zależne od warunków jakie stworzymy naszej roślinie do odpowiedniego wzrostu.
Jagoda kamczacka lubi stanowiska słoneczne, jeżeli będzie rosła w cieniu, przyczyni się to do jej słabego owocowania. Gleba w jakiej będzie wydawała duży plon, powinna zawierać odczyn ph lekko kwaśny, może to być podłoże piaszczyste-gliniaste, obojętne. Jednak gdy widzimy, że nasz krzew jest w słabym stanie, należy wtedy glebę wspomóc w ekologiczne nawożenie. Może to być obornik lub kompost, który stosujemy pod krzew co 2-3 lata. Jagoda kamczacka zielona jest to krzew mało wymagający co do pielęgnacji, potrzebuje tylko gleby zaopatrzonej w odpowiednie ph , cięcia po upływie 4-5 lat w celu odmłodzenia krzewu i w miarę potrzeb podlewania. Jest odporna na choroby, całkowicie mrozoodporna. Określić możemy jagodę kamczacką jako roślinę długowieczną, gdzie jej kwitnienie i owocowanie może osiągnąć wiek 40 lat. Krzewy jagody kamczackiej sadzimy w rozstawie co 1,5 metra, najlepiej w towarzystwie innych odmian zapylających. Najlepszym zapylaczem będzie odmiana jagody Wojtek. Jagoda kamczacka ma płytki system korzeniowy, dlatego w trakcie upalnego lata, należy pamiętać o jej podlewaniu.
Jagoda kamczacka ma wiele zalet ze względu na swoje właściwości prozdrowotne. Jest pomocna w leczeniu infekcji wirusowych i bakteryjnych. Wywar z jagody polecany jest do płukania jamy ustnej i gardła, przy chorobach dziąseł i anginie. Dodatkowo antocyjany z jagody kamczackiej, pomagają w chorobach oczu, poprawiając widoczność po zapadnięciu zmroku. Jagoda kamczacka zawiera wiele cennych składników odżywczych. Są to witaminy z grupy A,C, dużo żelaza, jodu i miedzi. Posiada też właściwości odtruwające organizm, poprzez wydalenie z organizmu metali ciężkich. Zapobiega wylewom podskórnym, poprawia obieg krwi w organizmie. Jest to owoc, który oprócz walorów smakowych ma wiele zastosowań zdrowotnych.Dlatego starajmy się ją jeść jak najczęściej, możemy z niej robić przetwory, galaretki, dżemy, soki. Nazywana jest też jagodą wiecznej młodości, ponieważ opóźnia proces starzenia się organizmu.