Morela Somo Prunus armeniaca
- Odmiana deserowa i przerobowa. Samopłodna – nie wymaga zapylaczy. Odporna na mróz. Owocuje co roku, dość obficie, w połowie sierpnia. Owoce są słodkie, aromatyczne o pomarańczowej barwie z jasnoczerwonym rumieńcem.
Zaletą moreli Somo jest to, iż jest samopylna, nie wymaga zatem zapylaczy. Po za tym jest odporna na szkodniki i choroby.
Polska odmiana deserowa i przerobowa. Samopłodna – nie wymaga zapylaczy. Morela Somo jest odmianą całkowicie odporną na mróz. Co roku występują liczne, młode pędy, grube i długie, które formują kulistą koronę. Liście są niedużej wielkości, okrągłe. W okresie kwitnienia drzewko jest dekoracyjne z średniej wielkości, licznymi białoróżowymi kwiatami, które pojawiają się przed liśćmi. Owocuje co roku, dość obficie, w połowie sierpnia. Owoce są słodkie, aromatyczne, o pomarańczowej barwie z jasnoczerwonym rumieńcem, dodatkowo są słabo omszone. Miąższ tego samego koloru jest zwięzły, włóknisty i soczysty. Wymagania i uprawa nie są zbyt trudne. Morela preferuje glebę żyzną, próchniczą o średniej wilgotności. Jeżeli chcemy by owocowanie było obfitsze, należy regularnie nawozić, lub stosować obornik. Najlepszym miejscem do zasadzenia są stanowiska słoneczne i lekko zacienione. Przy dłuższych suszach konieczne jest podlewanie. Polecana do uprawy w przydomowych ogrodach, jak i na działkach. Często hodowana również w większych ilościach, gdzie owoce sprzedawane są hurtowo. Cięcie moreli Somo możemy przeprowadzić albo w sierpniu, tuż po zbiorze owoców, albo w kwietniu. Podczas prześwietlania (cięcia), wycinamy wszystkie gałęzie krzyżujące się lub utrudniające wzrost innym, a także rosnące zbyt nisko, chore, obumarłe i niewydające owocujących pędów. Sadzenie najlepiej poczynić w okresie jesiennym lub wiosennym.