Chiastofil naprzeciwlistny

( ilość produktów: 1 )

chiastofil naprzeciwlistny uprawa sadzenie pielęgnacja cena

Chiastophyllum oppositifolium, czyli chiastofil naprzeciwlistny ma swoje korzenie na Kaukazie, gdzie jest niezwykle popularny. Rośnie tam nawet w naturalnych warunkach. Należy do rodziny gruboszowatych. W Polsce jest to niestety roślina wciąż mało znana. Najczęściej można ją spotkać w ogrodach ozdobnych.

CHARAKTERYSTYKA

Chiastofil naprzeciwlistny jest niewielką, zimozieloną rośliną wieloletnią, o oryginalnej budowie. Osiąga od 10 do 30 cm wysokości. Wraz z rozrostem jej wzniesiony pokrój zmienia się na płożący, co oznacza, że pędy ścielą się lub pełzają po ziemi. Łodygi są silne, lecz giętkie. Liście są jasnozielone, duże, jajowate, podwójnie ząbkowane, ułożone w sposób naprzeciwległy. Zawierają miękisz wodny, dzięki któremu roślina wytrzymuje okresy suszy i silnego nasłonecznienia. Kwiaty o dzwonkowatym kształcie przybierają złotożółtą barwę, osiągają długość 4 mm i zbierają się w pojedynczych lub rozgałęzionych kwiatostanach, delikatnie przewiszających się, dzięki czemu bylina przypomina złotokap. Okres kwitnienia przypada na okres od maja do końca lipca, pierwsze kwiaty pojawiają się już w czerwcu a jesienią roślina przybiera piękny, czerwony kolor.

 

UPRAWA, WYMAGANIA I PIELĘGNACJA

Chiastofil naprzeciwlistny można rozmnażać jesienią przez podział, tuż po okresie kwitnienia. Można go też wysiewać, najlepiej w pojemnikach inspektowych przechowywanych w zimnej szklarni. Późnym latem w miejscu kwiatów pojawiają się owoce z nasionami, które także można wykorzystać do rozmnażania. Jednak trzeba pamiętać, że szybko tracą one zdolność wysiewu.

Chiastofil nie ma specjalnych wymagań. Upodobał sobie miejsca suche, bardzo nasłonecznione lub delikatnie ocienione, z wapienną glebą, o neutralnym lub lekko zasadowym odczynie i umiarkowanej wilgotności. Dobrze radzi sobie również w żwirowych i kamienistych podłożach. Chociaż przetrwa bez wody, to warto go regularnie podlewać, zwłaszcza w okresie kwitnienia, ponieważ woda jest niezbędna do prawidłowego rozwoju. Jednocześnie należy pilnować, aby ziemia nie magazynowała i nie zatrzymywała zbyt dużej ilości wody, ponieważ prowadzi to do szybkiego gnicia rośliny.

Jest mrozoodporny, doskonale radzi sobie w naszym klimacie. Jednak w bezśnieżne zimy warto zadbać o delikatne okrycie.

Jest wytrzymały i odporny na choroby.

Ze względu na swoją prostotę w uprawie, jest polecany nawet osobom dopiero rozpoczynającym swoją przygodę z ogrodnictwem.

 

ZASTOSOWANIE

Chiastofil naprzeciwlistny najlepiej sprawdzi się w ogródkach skalnych lub w pobliżu chodników, murków bądź oczek wodnych, gdzie w wyjątkowy sposób oznaczają się zwisające kwiatostany. Jego oryginalna forma doskonale odnajduje się w towarzystwie kamieni. Jeśli masz wyjątkowo nasłoneczniony fragment rabaty, śmiało możesz zasadzić tam naszą bylinę. Zwróci uwagę domowników nie tylko liśćmi, lecz także kwiatami, które niejednemu przypominają kwiaty konwalii. Można sadzić pojedynczo lub w niewielkich grupach, po 2-3 okazy. Dobrze czuje się jako roślina doniczkowa, ale wtedy należy pamiętać o regularnym, delikatnym podcinaniu.

pixel