Rośliny na stanowiska cieniste i półcieniste.

2020-12-15
Rośliny na stanowiska cieniste i półcieniste.

Duża ilość cienia w ogrodzie, może wydawać się ogromnym problemem. Choć wiele roślin kocha słońce, istnieją i takie gatunki, które nie potrzebują tak dużo promieni do wzrostu, a nawet zawiązania przepięknych kwiatostanów. Jeśli mówimy o miejscu zacienionym, należy pamiętać, że to stanowisko, do którego mimo wszystko docierają promienie słoneczne, choć są rozproszone. Najczęściej są to miejsca nieopodal dużych drzew, lub pod koroną małego drzewa, lub przerzedzonego.

Jakie rośliny doskonale poradzą sobie w cieniu?

Rośliny pod drzewa, charakteryzują się zazwyczaj miękkimi oraz dużymi liśćmi. Ich ubarwienie jest różne, od zielonego, po fioletowe, co pozwala na stworzenie wyjątkowego ogrodu. Jakie gatunki sprawdzą się idealnie?

Rośliny cieniolubne

Rośliną, która doskonale poradzi sobie pod drzewami jest parzydło leśne. To duża roślina, która osiąga nawet dwa metry wysokości. Charakteryzuje się dużymi, zielonymi liśćmi, cienkimi pędami oraz dużym, rozłożystym kwiatostanem, o białej barwie. Nazwa ta, nawiązuje do pierzastego kwiatostanu. Ze względu na duże rozmiary, zaleca się jej sadzenie w dużych lub średnich ogrodach.     

Drugim gatunkiem, równie ciekawym jest trzmielina japońska. Ten barwny krzew, doskonale poradzi sobie na słonecznym, jak i zacienionym stanowisku. Charakterystyczne dla tego gatunku są miękkie, z czasem sztywniejące łodygi, pokryte  niewielkimi, zielonymi liśćmi, z złotymi lub białymi obwódkami. Krzew ten, dorasta maksymalnie do 1.5 m wysokości. Świetnie znosi cięcie, dlatego można go modelować. Nadaje się głównie do uprawy na stałym stanowisku, choć spotkać ją można w donicach i skrzyniach. Świetnie poradzi sobie w cieniu, gdy będzie mieć zapewnione wilgotne stanowisko, w przeciwnym razie, może zrzucić swoje barwne liście. 

Kolejną propozycją rośliny, doskonale znoszącej cień jest barwinek pospolity. Ta zimozielona roślina, choć nie należy do wysokich roślin, doskonale radzi sobie w cieniu. Charakteryzuje się małymi, ciemnozielonymi liśćmi, oraz niedużymi, fioletowymi kwiatami, które zakwitają w maju i mogą utrzymywać się przez całe lato. Choć do wzrostu nie wymaga dużej ilości słońca, konieczne jest zapewnienie próchniczej gleby, o stale wilgotnym podłożu. Przy takich warunkach roślina szybko się rozrasta i osiąga około 15 cm wysokości. Barwinek pospolity to rośliny, które zalicza się również jako cieniolubne na skalniaki, na skarpę, ze względu na płożenie się rośliny. Łatwo się go rozmnaża, poprzez pobranie sadzonki z wierzchołka rośliny lub jej podział .

Cień w ogrodzie znaleźć można nie tylko pod drzewami czy krzewami. To również ogrody skalne i rabaty. Jakie rośliny cieniolubne na rabaty wybrać?

Hortensje, to kwiaty które nie znoszą nasłonecznionych miejsc, gdyż istnieje prawdopodobieństwo poparzenia ich wrażliwych pędów. By nie zrzuciła liści oraz zakwitła, warto posadzić ją w zacienionym miejscu, jeszcze lepiej osłoniętym przed wiatrem. Z racji tolerancji kwaśnego podłoża, będzie stanowiła piękną dekorację wrzosowiska, skalniaka lub rabaty. Choć na zimę zrzuca dekoracyjne liście, rekompensuje to długim kwitnieniem oraz barwnymi kwiatami, których kolor zależy od gatunku oraz rodzaju gleby. Kwiatostany hortensji nadają się do suszenia, dzięki czemu można wykonać z nich fantastyczne dekoracje.


Kolejna grupa roślin cieniolubnych to funkie. Hosta funkia to piękna, okrywowa roślina, o dużych, barwnych liściach. W zależności od gatunku, liście mogą być zielone, z jasnymi obwódkami, ciemnozielone a nawet srebrzystoniebieskie. Liście duże, owalne i miękkie, są dekoracją ogrodu do czasu pojawienia się kwiatostanów, na sztywnych i wysokich łodygach. W momencie kwitnienia hosta funkia osiąga około 70 cm wysokości. Doskonale znosi mróz i jest rośliną wieloletnią.

Tawułka, również sprawdzi się na skarpach, wrzosowiskach i ogrodach skalnych. jej przepiękne, duże i pierzaste kwiatostany, charakteryzują się długim kwitnieniem. W zależności od gatunku, mogą mieć one biały, jasnoróżowy, ciemnoróżowy, lub fioletowy kolor. Doskonale nadają się do suszenia, oraz jako roślina cięta. Tworzą duże, rozłożyste liście, dlatego tawułka potrzebuje dość dużo miejsca. Taka samo jak w przypadku pozostałych roślin, tawułka najlepiej czuje się w cieniu lub w półcieniu. W okresie kwitnienia, wymaga regularnego podlewania oraz stale lekko wilgotnego podłoża. Z powodzeniem można uprawiać ją nawet pod niedużymi drzewami, gdzie promienie są rozproszone.


Rośliny do półcienia są popularne wśród ogrodników. Ich różnorodność, długi okres kwitnienia lub rozłożystość pięknych, zielonych liści sprawia, że ogród przez długi czas zachowuje oryginalny wygląd. Łatwość w uprawie oraz niezbyt duże wymagania glebowe sprawiają, że rośliny z dnia na dzień, cieszą się ogromnym zainteresowaniem. A dla osób, które pragną zamienić swój ogród w magiczne miejsce, pełne zieleni, polecamy do uprawy paproć. Ta zapomniana nieco przez ogrodników roślina, uwielbia cień i wilgoć. Jej stale zielone liście, pozwalają mieć namiastkę lasu w ogrodzie. Są roślinami wieloletnimi, w dodatku odpornymi na mróz, dlatego każdego roku, będą stanowić piękną, zieloną dekorację ogrodu.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 13 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-15
Gorąco polecam. Bardzo piękne, dorodne i zdrowe azalie, super zapakowane, więc nic nie zostało uszkodzone podczas transportu.
2024-03-14
Bezproblemowo
pixel