Parzydło

( ilość produktów: 2 )

parzydło_leśne parzydło chińskie miniaturowe cena odmiany

Parzydło jest wieloletnią, efektowną byliną. Pochodzi z Europy, ze strefy klimatu umiarkowanego. Występuje dziko w Azji, Ameryce Północnej i Europie, w tym w Polsce, głównie na zboczach Sudetów i Karpat. Jest pod ścisłą ochroną, lecz bez problemu otrzymasz sadzonki w specjalistycznych sklepach ogrodniczych.

CHARAKTERYSTYKA 

Parzydło jest niewielką rośliną, osiąga maksymalnie 200 cm wysokości. Kwitnie w czerwcu i lipcu. Pojedyncze pędy nie rozgałęziają się. Tworzą kępy, które z roku na rok stają się coraz większe i bardziej okazałe. W kępie znajduje się kilkanaście łodyg, a ich wielkość zależna jest od wieku.
Ciemnozielone, pierzaste liście o jajowatym kształcie są ozdobą rośliny. Pojedyncze listki są duże, wydłużone i pomarszczone. Brzegi są ostro piłkowane, ostre jest też zakończenie. Liście łodygowe są liśćmi o długich ogonkach.
Owoce mają błoniasto obrzeżone miseczki, których długość osiąga 3 mm. W środku znajdują się bardzo lekkie nasiona, a całość jest efektownie zwieszona.
Parzydło jest rośliną dwupienną, co znaczy, że kwiaty męskie występują tylko na okazach męskich, a kwiaty żeńskie – na żeńskich. Kwiaty męskie są bardziej dekoracyjne od kwiatów żeńskich. Te pierwsze są białego koloru, drugie natomiast charakteryzuje dodatkowe żółte plamki. Pojawiają się w czerwcu-październiku. Ich średnica wynosi 2-4 mm. Zebrane są w dekoracyjne, puszyste wiechy. Kwiatostany osiągają nawet 50 cm długości i pojawiają się na krótkiej szypułce, o lekko przewisającym wierzchołku.

 

SADZENIE, UPRAWA I PIELĘGNACJA

Rozmnażanie można wykonać na kilka sposobów:

  •  przez wiosenny wysiew nasion (w okresie po ustąpieniu przymrozków),
  •  przez podział kęp,
  •  przez sadzonki boczne i wierzchołkowe. Jest to najłatwiejszy sposób. Sadzonki pobiera się latem i umieszcza w wilgotnym piasku w cienistym miejscu.

Parzydło lubi w zasadzie każdy rodzaj gleby, jednak najlepiej radzi sobie na stanowisku lekko ocienionym, z żyzną, próchniczą, przepuszczalną i wilgotną glebą, o odczynie lekko kwaśnym. Jeśli gleba w twoim ogródku jest uboga w składniki odżywcze, przed sadzeniem nakarm ją kompostem i kwaśnym torfem.

Pamiętaj, aby zasadzić maksymalnie trzy byliny na 1 m2.

Parzydło ma duże zapotrzebowanie na składniki odżywcze, dlatego od wiosny do jesieni nawoź je kompostem lub nawozem organicznym. Latem zadbaj o częstsze nawadnianie.

Jest to roślina mrozoodporna. Okrycia wymagają tylko młode egzemplarze. Do tego celu możesz wykorzystać sianko, kawałki kory czy gałązki iglaków.

Wytwarza cyjanogenne glikozydy, co sprawia, że jest byliną trującą. Najmocniej szkodliwe są nasiona i liście, dlatego nie sadź parzydła, jeśli masz dzieci i zwierzęta domowe. Jednakże, trujące czynniki sprawiają, że roślina nie jest atakowana przez szkodniki.

PARZYDŁO LEŚNE - ZASTOSOWANIE

Parzydło doskonale sprawdzi się jako kwiat cięty – długo utrzymuje świeżość w wodzie. Kwiaty możesz również zasuszyć. Z suchych elementów stworzysz piękny bukiet.
Parzydło będzie też godnym towarzyszem innych bylin w rabacie. W razie potrzeby przyjmie rolę solitera.

pixel