Dodaj produkty podając kody
Uprawa agrestu i innych krzewów owocowych.
Krzewy owocowe to niezwykłe dobrodziejstwo dla naszego ogrodu. Nie wyobrażamy sobie wiejskiego ogrodu bez krzewów takich jak agrest, porzeczki czy jeżyny. Warto włożyć wysiłek w ich uprawę, aby móc cieszyć się obfitymi zbiorami tych owoców.
Uprawa agrestu
Agrest należy do tej samej grupy krzewów co porzeczki. - do rodziny agrestowatych. Te kolczaste krzewy dorastają zwykle do 1,5 m wysokości. Zależnie od odmiany mogą być w kolorach białym, żółtym, lub ciemno-różowym. Kwitną w kwietniu i maju wabiąc do naszego ogrodu owady zapylające.
Wymagania agrestu
Roślina ta będzie najlepiej owocować na słonecznym stanowisku, choć znosi też półcień. Dobre doświetlenie owoców jest niezbędne do ich prawidłowego i szybszego dojrzewania.
Agrest lubi glebę żyzną, próchniczą i średnio wilgotną. Krzewy można sadzić w ziemi piaszczysto gliniastej, ale musimy pamiętać, że rośliny te źle znoszą suszę, dlatego trzeba je wtedy podlewać. Tak jak w przypadku większości roślin jagodowych, dla agrestu odpowiednie jest lekko kwaśne pH podłoża - najlepiej ok. 6,5.
Większość odmian agrestu jest mrozoodporna, dlatego dobrze znosi zimy w Polsce.
Sadzenie
Z racji tego, że rośliny będą rosnąć w tym samym miejscu przez wiele lat, postarajmy się jak najlepiej zaopatrzyć ziemię w składniki odżywcze i zapewnić im najlepsze warunki do wzrostu. Najlepsza pora na sadzenie agrestu to jesień. Jednak można to robić przez cały okres wegetacyjny. Sadzimy krzew 5 cm niżej niż był posadzony w doniczce, co sprzyja szybszemu ukorzenianiu się.
Pielęgnacja i nawożenie
Musimy pamietać o tym, aby zapewnić agrestowi odpowiednią wilgotność podłoża. Pomoże w tym ściółkowanie roslin, co zapobiega wysuszeniu się gleby. Warto też na wiosnę i jesień nawozić agrest nawozem mineralnym do roślin owocowych lub obornikiem. Cięcie agrestu najlepiej wykonać w lutym – marcu przed okresem wegetacyjnym.
Uprawa porzeczek
Porzeczka to krzew, który musi znaleźć się w każdym ogrodzie. Mamy do wyboru – porzeczkę białą, czerwoną lub czarną. Owoce porzeczki czarnej dojrzewają w lipcu, a porzeczki czerwonej i porzeczki białej – od połowy sierpnia.
Wymagania porzeczek
Porzeczki powinno się sadzić na stanowiskach słonecznych, ciepłych i osłoniętych od silnych wiatrów. Krzewy są tolerancyjne względem podłoża – należy jedynie unikać gleb wapiennych oraz ciężkich. Optymalne podłoże jest żyzne i przepuszczalne o pH ok. 6,5. Lubią wilgotne podłoże.
Sadzenie
Najlepsza pora to wiosna lub jesień. Szczególnie jeśli zamierzamy kupić sadzonki z gołym korzeniem, to czas sadzenia musi być albo wczesną wiosną albo późną jesienią – październik, listopad. Z pojemników sadzonki możemy sadzić przez cały okres wegetacyjny. Sadzić powinniśmy w rozstawie 1 m – 1,5 m między roślinami i 1,5 m między rzędami. Wykopujemy dołek, ok. 30 cm. Podłoże na spodzie dołka można wymieszać z nawozem organicznym (kompost, obornik) oraz popiołem drzewnym (dostarcza niezbędnego potasu).
Pielęgnacja i nawożenie
Cięcie zimowe wykonujemy podobnie jak przy agreście od stycznia do połowy marca. W uprawie porzeczek bardzo ważne jest nawożenie organiczne. Porzeczki oprócz potasu są wrażliwe na niedobór magnezu i żelaza, co objawia się zmianą barwy i kształtu liści. Nawozy stosuje się głównie w formie doglebowej, jednak przy objawach braku konkretnego składnika, najlepszym rozwiązaniem jest nawożenie dolistne. Porzeczki wymagają regularnego podlewania w czasie suszy. Mimo że roślina jest mrozoodporna, młode sadzonki warto osłaniać na zimę.
Uprawa jeżyn
Jeżyna to krzew owocowy, który kojarzy nam się z lasem. Istnieje jednak wiele odmian hodowlanych o dużo większych owocach niż te leśne. Jeżyna również zależnie od odmiany może mieć różne kolory owoców.
Wymagania
Idealnym stanowiskiem dla jeżyny jest miejsce osłonięte przed zimnym wiatrem i umiarkowanie nasłonecznione. Dopuszczalny jest delikatny półcień. Należy unikać również miejsc zastoin mrozowych. Optymalne podłoże jest lekko wilgotne, żyzne, dość zasobne w składniki pokarmowe i ma lekko kwaśny odczyn. Jeżyna nie lubi gleb podmokłych z długo zalegającą wodą. Podłoże warto wymieszać z nawozem organicznym (np.: kompostem) jeszcze przed sadzeniem krzewów.
Sadzenie jeżyn
Sadzić jeżyny najlepiej możemy jesienią lub wiosną. Krzewy jeżyn sadzi się w większej odległości względem siebie – optymalnie rozstawa powinna wynosić 1,5 do 3 m. Odległość pomiędzy rzędami wynosi zaś 2,5-3,5m. Po posadzeniu rośliny wymagają podpór, np.metalowego stelażu, drabinki. Warto przy tym pamiętać, że jeżyna jest dość ekspansywnym krzewem i posadzona w małym ogrodzie po pewnym czasie rozrośnie się zajmując cenną powierzchnię.
Pielęgnacja i nawożenie
Musimy pamiętać o zachowaniu wilgotnego podłoża, warto glebę ściółkować, aby dłużej trzymała wilgoć. Możemy wzbogacać glebę na wiosnę lub jesień specjalnym nawozem do jeżyn, albo kompostownikiem lub obornikiem. W przypadku słabo rosnących roślin, ewentualnie po inwazji szkodników ogrodowych, można zastosować nawożenie po raz drugi.
Krzewy owocowe nie są roślinami trudnymi w uprawie. Warto więc zagospodarować miejsce w ogrodzie, rozpocząć uprawę tych roślin i cieszyć się późniejszymi zbiorami.