Dodaj produkty podając kody
Rośliny zimowe, zimozielone - drzewa, krzewy, trawy, pnącza i byliny.
Prawdziwi ogrodnicy i miłośnicy ogrodów, nie wyobrażają sobie zimy bez zieleni goszczącej na ich posesji, balkonie lub tarasie. Rośliny zimozielone są prawdziwym skarbem natury, ponieważ zdobią ogrody o każdej porze roku. Chronią przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów, dodają uroku i zieleni każdemu ciemnemu zakątkowi, a także dodają swego rodzaju magii i uroku, dzięki swoim wiecznie zielonym liściom czy igłom. Czasami na rośliny zimozielone ludzie mówią także „wiecznie zielone”. Niby można używać tych określeń naprzemiennie, aczkolwiek istnieją między nimi różnice.
Rośliny zimozielone zachowują swoje liście poza okresem wegetacyjnym, także od zimy do wiosny, podczas której stare liście wymieniają na nowe. Natomiast „ wiecznie zielone ” rośliny charakteryzują się utrzymywaniem swoich liści od 3 do 11 lat.
Kiedy należy sadzić rośliny zimozielone?
Idealną porą na sadzenie roślin zimozielonych jest wiosna, ale sadzonki w pojemnikach można przenosić aż do lata. Najważniejsze jest, aby podczas sadzenia roślin gleba była odpowiednio ciepła, by móc się dobrze zakorzenić. Dodatkowo należy pamiętać, że zimozielone rośliny muszą być osłonięte przed porannym i południowym słońcem, a także przed suchym wiatrem od strony wschodu. Warstwa ściółki powstała z jesiennych liści, sprawdza się jako idealne rozwiązanie dla zabezpieczenia korzeni przed przemrożeniem.
1. Krzewy zimozielone
Krzewy zimozielone idealnie sprawdzają się jako zielony żywopłot oraz tworzyć wspaniałe kompozycje ogrodowe. Wśród krzewów możemy rozróżnić liściaste i iglaste. Zimozielone krzewy liściaste do ogrodu lub do doniczki to przede wszystkim Osmantus Burkwooda, który latem prezentuje swoje białe kwiaty oraz pięknie pachnie. Kolejnym krzewem polecanym do zasadzenia jest laurowiśnia iberyjska albo wschodnia, ze względu na ciemnozielone liście i zwarty pokrój; ostrokrzew kolczasty, który ma charakterystyczne kolczaste liście, a także trzmielina japońska, charakteryzująca się skrórzastymi i jajowatymi liścmi.
Zimozielone krzewy iglaste posiadają często różnorodne pokroje oraz szyszki. Ich paleta barw jest różnorodna – od zieleni, aż po błękit. Do krzewów iglastych możemy zaliczyć jałowiec, którego owoce są pokarmem dla ptaków oraz idealną przyprawą np. do dziczyzny; kosodrzewina, która sprawdza się w każdym słonecznym stanowisku oraz cis, nadający się przede wszystkim do tworzenia zielonych żywopłotów.
2. Drzewa zimozielone
Drzewami zimozielonymi są rośliny zachowujące swoje liście lub igły przez wiele lat, a pomimo zrzucania ich, dalej pozostają zielone. Powodem dla którego taka sytuacja ma miejsce, jest wytwarzanie nowych liści lub igieł co roku, których żywotność jest do dwóch lat.
Rośliny zimozielone liściaste posiadają grubsze i twardsze liście niż letnie drzewa. Większość drzew zimozielonych to tak naprawdę wyrośnięte krzewy lub małe drzewka. Ze względu na zdarzające się mroźne zimy w naszym regionie, pielęgnacja nad takimi drzewami jest bardzo trudna, choć częściej za zimozielone drzewa uważa się rośliny pół wiecznie zielone. Często laurowiśnia, ognik, czy kamelia przybierają formę drzewiastą, ale bez pojedynczego pnia. Jedynym drzewem, które przetrwa zimę wraz ze swoją piękną zielenią jest dąb Turnera.
Wszystkie drzewa iglaste oprócz modrzewia, zachowują swoje zielone igły przez cały rok oraz są łatwe w pielęgnacji. Istnieje bardzo szeroki wybór pomiędzy drzewami iglastymi, począwszy od cis, aż po daglezję czy świerk pospolity.
3. Trawy i byliny zimozielone
Zimozielone trawy i byliny sprawiają, że ogród przez cały rok jest atrakcyjny i przyjemnie zielony. Najlepszą rośliną do sadzenia na sezon zimowy jest paproć, w różnych gatunkach, ponieważ jej korzenie są idealnie dostosowane do niskich temperatur oraz opadów śniegu. Do efektownych i zimozielonych gatunków traw możemy zaliczyć turzyce czy kostrzewy, których kwiatostany pięknie wyglądają pod warstwą szronu.
4. Pnącza zimozielone
Zimozielone pnącza stanowią zimową ozdobę ogrodu czy balkonu. Stanowią idealna osłonę przed wiatrem oraz słońcem, a także zakrywają zakątki, chroniąc przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów czy przechodniów. Biorąc pod uwagę nasze położenie geograficzne, najlepszą rośliną na sezon zimowy jest niezaprzeczalnie bluszcz jako roślina wiecznozielona, który tworzy gęste ściany lub długie dywany swojego pnącza. Gdy nie mamy zbyt dużej wysokości dla pnączy, dobrym rozwiązaniem będzie posadzenie trzemieliny Fortune'a. W naszym klimacie wszystkie inne pnącza mogą być jedynie uznawane za rośliny zimozielone, biorąc pod uwagę fakt, że na sezon zimowy nie potrafią tworzyć długich i gęstych dywanów pnączy.
Aby dostarczać wilgoć do korzeni w czasie zimy, należy wybierać dni odwilżowe, podczas których woda najbardziej wyparowuje z ziemi. Jeśli pomimo warstwy śniegu występują ostre mrozy, ziemię należy zabezpieczyć ściółką świerkową. Wszystkie rośliny zimozielone powinny rosnąc w zacisznych i pół cienistych miejscach. Krzewy rosnące w donicach na czas zimy należy owinąć jutą lub słomą, aby zabezpieczyć przed mrozem i ostrym porannym i południowym słońcem.