Jesienne rośliny - drzewa, krzewy i byliny.

2020-02-03
Jesienne rośliny - drzewa, krzewy i byliny.

Jesień to niezwykle malownicza pora roku, szczególnie w świecie roślin, które potrafią wyglądać pięknie przed zimowym okresem spoczynku. Mowa tu zarówno o kolorowych liściach drzew oraz krzewów, ale również o całych połaciach niesamowitych kwiatów, którymi obsypuje się roślinność właśnie na jesieni. Czy to krzewy kwitnące jesienią do ogrodu, czy kwiaty na balkon kwitnące jesienią, każdy znajdzie coś zgodnego ze swoim gustem.

Jesienne drzewa 

O tej porze roku liście drzew wybarwiają się na różne kolory: czerwień, żółć, pomarańcz, brąz, a nawet fiolet. Warto wziąć pod uwagę te barwy przy zakładaniu ogródka i dopasować odcienie innej jesiennej roślinności, by w efekcie wszystko komponowało się po naszej myśli. Wraz ze skróceniem się dni i wydłużeniem nocy w okresie jesiennym oraz z nadejściem chłodów, w liściach drzew zaczyna zanikać produkcja chlorofilu, czyli zielonego barwnika. Chlorofil jest rozkładany na prostsze związki i w tej postaci transportowany z powrotem w głąb drzewa. Dzięki temu roślina odzyskuje część składników odżywczych i energii. Wtedy stery w liściach przejmują inne barwniki, które dotychczas były zagłuszane przez zielony chlorofil. I takim sposobem liście, które obfitują w ksantofil, staną się żółte, karotenoidy sprawią, że liść zmieni barwę na pomarańczową, natomiast antocyjany przemienią blaszki liści na czerwienie i fiolety w różnych odcieniach.

Przebarwianie się liści jest zależne również od pogody. Liście przybiorą najbardziej intensywne odcienie, gdy druga połowa lata jest obfita w deszcze, a następująca po nim jesień jest słoneczna, sucha oraz długotrwała. Jeśli natomiast druga połowa lata upłynie pod znakiem susz, a jesień rozpocznie się deszczowo, nie ma co liczyć na spektakularne pokazy barw na drzewach.

Jednym z drzew, które robią wrażenie jesienią jest miłorząb japoński. Może on dorastać do 40 metrów, ale wzrasta bardzo wolno. Drzewo to pochodzi z Chin i jest uprawiane od początku istnienia ludzkości, co – wraz z jego charakterystycznym pokrojem – nadaje mu majestatycznego charakteru. Miłorząb jest ceniony ze względu na wiele zastosowań, w szczególności leczniczych. Jest wyjątkowo odporny na choroby i szkodniki. Jego wachlarzowate liście przebarwiają się na kolor jasnożółty, dzięki czemu jesienią nie da się przejść obojętnie obok tego drzewa.

Spektakularnie przebarwiają się również wszelkie odmiany klonu. Do najbardziej urokliwych o tej porze roku należą: klon palmowy Phoenix Acer palmatum, klon palmowy czerwony Atropurpureum Acer palmatum, Klon palmowy Orange Dream Acer palmatum. Dwa pierwsze jesienią zmieniają szatę na intensywną czerwień, natomiast ostatni, Klon palmowy Orange Dream Acer palmatum, jest o tyle ciekawą odmianą, że rąbki liści przebarwiają mu się na pomarańczowo, natomiast pozostała, wewnętrzna część liścia na żółtozłocisty kolor. Tak wyjątkowe barwy robią niesamowite wrażenie.

Nie na gorszej pozycji pozostaje nasz rodzimy, powszechny gatunek – buk pospolity i inne odmiany buku. Stanowi większą część lasów Europy, dlatego z łatwością znajdziemy odpowiednie dla niego miejsce w ogrodzie. Z początkiem jesieni jego lekko karbowane liście stają się złocistożółte, by później przejść w intensywny pomarańcz, a na koniec w złoty brąz. Wspaniale jest móc obserwować tę żywą gamę barw.

Jesienią wspaniale prezentuje się jarzębina. Gałęzie uginające się od czerwonych owoców przyciągają nie tylko nasze spojrzenia swoim atrakcyjnym wyglądem, ale ściągają również różne gatunki ptaków, szukających pożywienia.

 

Jesienne krzewy ozdobne

Krzewy nie są tak okazałe jak drzewa, ale potrafią równie mocno przykuwać oko swymi imponującymi jesiennymi barwami. Jednym z nich jest berberys – kolczasty krzew o specyficznych, urokliwych listkach. Przebarwiają się one na żółto, pomarańczowo i czerwono. Oprócz pięknych liści berberys jesienią obfituje w intensywnie czerwone owoce, które można zjadać z korzyścią dla zdrowia, gdyż są bogate w witaminy.

Bardzo specyficznym krzewem jest perukowiec podolski. Jego owocostany mają wygląd pierzastych peruk. Jesienią barwa zielonych liści może zmienić się na żółto, pomarańczowo i czerwono. Krzew ten ma rozłożysty pokrój i może sięgać 3-5 metrów wysokości. Ze swymi kolorowymi liśćmi będzie idealnie uzupełniać rośliny kwitnące jesienią.

Unikalnym krzewem z dalekiego wschodu jest tawuła. Mimo azjatyckich korzeni, dobrze radzi sobie w naszym klimacie, a jesienią potrafi przeprowadzić przed naszymi oczami istny spektakl. Tawuła Magic Carpet często na wierzchołkach pędów wypuszcza liście w kontrastowych kolorach.

Krzewów pięknie prezentujących się jesienią jest wiele, są to derenie z ich dorodnymi owocami, kaliny o pomarańczowo i czerwono wybarwionych liściach oraz o czerwonych owocach. Liście trzmieliny oskrzydlonej zmieniają barwę na różową, przez co jest to bardzo charakterystyczna roślina. Wszystkie będą idealne jako krzewy do ogrodu jesienią.

Jesienne trawy ozdobne

Jesienią nie tylko drzewa i krzewy zmieniają kolory. Pięknie wybarwiają się również trawy, na przykład turzyca, do tego trzcinnik będzie prezentować się imponująco. Wybór jest ogromny, wystarczy przekonać się do traw ozdobnych, które idealnie posłużą jako rośliny ogrodowe, ale również jako rośliny na skalniak jesienią.

Byliny kwitnące jesienią

Warto zadbać o rośliny kwitnące jesienią w ogrodzie. Świat bylin otwiera przed nami ogromne bogactwo jesiennych kwiatów. Znajdziemy wśród nich nasze wymarzone rośliny na skalniak kwitnące jesienią – nie musi on wyglądać pusto o tej porze roku! A jeśli nie mamy ogródka, idealnym pomysłem będą kwiaty na balkon kwitnące jesienią, które umilą nam ten czas oczekiwania na zimę.

Jedną z bylin, które warto mieć jest jeżówka. Zimuje ona w gruncie i dorasta do 80 cm. Dużymi, różowo-purpurowymi kwiatami jeżówki możemy się cieszyć nawet do końca października. Popularne kwiaty na skalniak kwitnące jesienią należą do różnych rodzajów rozchodnika. Jest to dość niska bylina, której okazałe kwiaty pięknie pachną i zachwycają bogactwem barw.

 

Jakie jeszcze inne rośliny warto mieć w ogrodzie jesienią?

Rośliny miododajne kwitnące jesienią to prawdziwy skarb. Nie tylko pięknie wyglądają, ciesząc nasze oczy kolorowymi kwiatostanami, ale również wspierają naturę, wabiąc i żywiąc motyle, pszczoły i inne pożyteczne owady, które dodatkowo zachwycają nas swoją różnorodnością i pięknem. Do roślin miododajnych kwitnących jesienią należy rozchodnik, dostępny w różnych intensywnych kolorach, którego wszelkie odmiany są idealne jako rośliny na skalniak kwitnące jesienią. Kolejną tego typu rośliną jest tojad o niesamowitych, niebieskich kwiatach o dzwonkowatym pokroju. Świetnym źródłem pożywienia dla owadów będzie również słonecznik, który swoimi żywymi, jaskrawymi barwami ożywi każdy ogródek, a jego wszelkie odmiany dobrze sprawdzą się również jako kwiaty na balkon kwitnące jesienią.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2020

Polecane

pixel