Jak dbać o róże w ogrodzie? Uprawa, pielęgnacja i przycinanie.

2020-01-08
Jak dbać o róże w ogrodzie? Uprawa, pielęgnacja i przycinanie.

Róże - królowe każdego ogrodu

Róże to jedne z najczęściej spotykanych kwiatów ogrodowych. Ich popularność spowodowana jest faktem, że są one roślinami wieloletnimi, które przy stosunkowo niewielkiej, ale odpowiedniej pielęgnacji mogą długo cieszyć nasze oko. Jako ozdoba stołu w wazonie będą prezentowały się bardzo dostojnie. Są to bowiem jedne z najbardziej królewskich kwiatów. Mnogość rodzajów i kolorów sprawia, że z udziałem róż ogród staje się prawdziwą dumą - szczególnie w okresie kwitnienia.

Uprawa róż – nie taka trudna jak się wydaje.

Róże to rośliny nie mające szczególnych wymagań glebowych. Będą rosły na glebach zarówno żyznych, jak i piaszczystych i gliniastych. Warto jednak zapewnić im jak najlepsze warunki glebowe, aby w pełni mogły się rozwijać. Niezbędna jest odpowiednio gruba warstwa próchnicy, niezależnie od rodzaju ziemi na jakiej sadzimy krzewy. Na miejsce dla róż najlepiej przeznaczyć nie zbyt nasłonecznione, ani nie zbyt cieniste miejsce. Optymalne warunki sprawią, że okres kwitnienia się przedłuży, a barwa kwiatów będzie maksymalnie piękna.

uprawa róż królowe ogrodu jak uprawiać podlewać ciąć

Czy sam deszcz wystarczy różom?

Choć róże dają sobie dość dobrze radę przy niezbyt regularnej pielęgnacji, to warto jednak dbać o nie w należyty sposób. Podlewanie jest niezbędne, gdy mamy róże doniczkowe, ich podłoże szybko wysycha, bo jest go mało. Również świeżo wsadzone krzewy wymagają dodatkowego nawodnienia, aby móc lepiej rosnąć z mocnymi korzeniami. W okresach susz warto podlewać też krzewy dojrzałe, aby brak wody nie wpłynął negatywnie na ich wygląd i dalszy rozwój. Bardzo ważne jest, aby z podlewaniem nie przedobrzyć. Może to powodować zastoje wody i gnicie korzeni. Najlepiej robić to obficie, a rzadko – sprawdzając przedtem stopień wilgotności gleby. Również sama woda, jaką podlewamy rośliny nie jest bez znaczenia. Ważna jest jej temperatura – nie może to być lodowata woda wodociągowa. Należy ją pozostawić na chwilę, aby nabrała temperatury bliższej tej otoczenia i ulotniły się związki chloru w niej zawarte. Wymarzoną wodą do podlewania róż jest deszczówka. Nie jest ona twarda i jej temperatura jest odpowiednia, a co najlepsze – jest darmowa.

róże w ogrodzie jak uprawiać podlewać ciąć

Jak ciąć i kiedy róże w ogrodzie?

Przycinanie krzewów różanych jest jednym z najprostszych zabiegów pielęgnacyjnych. Generalna zasada, która obowiązuje przy praktycznie wszystkich odmianach róż to obcinanie tylko pędów chorych, słabych, uschniętych i zbędnych. Pozwala to formować krzew i sprawia, że odżywa on i staje się gotowy na następny sezon, lub kolejne kwitnienie. Nie jest prawdą, jak się powszechnie uważa, że róże przycina się na jesień. Okaleczanie krzewu przed okresem tak trudnym jak zima może nie być korzystne i wpłynąć negatywnie na jego kondycję. Odpowiednia pora to przedwiośnie. Jeśli mamy pewność, że już za nami ostatnie przymrozki, a nasze róże jeszcze nie zaczęły się intensywnie rozwijać, możemy je przyciąć. Najlepiej użyć ostrego sekatora, aby jak najmniej odczuły zabieg.

jak podlewać i uprawiać róże w ogrodzie? z czym komponować? wymagania uprawa sadzenie

Z czym komponować róże w ogrodzie?

Róże są dość wysokimi krzewami, dlatego warto stworzyć w ogrodzie kompozycje z ich udziałem. Najlepiej wyglądają jeśli rosną w drugiej linii, a ich najmniej estetyczną część, czyli tę najbliżej ziemi, zasłaniają inne, niższe rośliny. Idealnie nadaje się lawenda, która będzie pasować do różowych kwiatów o chłodnym odcieniu, ale też białych. Również kosmosy, łubiny, czy ostróżki będą nadawały się, jeśli nasze krzewy różane są na tyle wysokie. Warto dopasować kwiaty towarzyszące do rodzaju róż, ale też stylu ogrodu. Inne będą pasowały do ogrody angielskiego, a inne francuskiego. Dobrym pomysłem jest komponowanie róż pnących z innymi pnączami zielonymi lub barwnymi. Natomiast róże szczepione na pniu dobrze będą wyglądać w geometrycznych kompozycjach z przycinanymi iglakami, lub bukszpanami. Warto podkreślić, to co najważniejsze - czyli wyjątkowy pokrój krzewu. Można wyeksponować go też, sadząc w pierwszym rzędzie przed różami niskie jednoroczne lub dwuletnie byliny.

Jak podlewać i uprawiać róże w ogrodzie, aby im nie zaszkodzić?

Każdy miłośnik kwiatów chce, aby jego ogród wyglądał zjawiskowo. Róże są dosyć wymagające, ale nadmiar pielęgnacji może im zaszkodzić. Podlewanie zbyt często w okresie upałów może spowodować poparzenie liści i kwiatów a, przycinanie tępym narzędziem sprzyja rozwojowi chorób. Warto przycięte miejsca posmarować środkiem antygrzybicznym, który wykluczy ewentualny rozwój niechcianych pasożytów i chorób. Również zbyt wczesne okrywanie róż na zimę nie wpływa dobrze na kwiaty. Mogą one się zaparzyć jeśli temperatura wzrośnie. Warto poczekać z tym do pierwszych przymrozków. Jeśli róże trudno jest nam okryć to można złamać zasadę i przyciąć krzew w celu zmniejszenia jego rozmiarów. Stopień pielęgnacji jakiego wymagają nasze róże jest zależny od ich rodzaju. Dzikie róże, czy odmiany parkowe nie wymagają, ani zbytniego okrywania na zimę, ani regularnego podlewania w czasie susz. Jeśli w naszym ogrodzie znajdują się krzewy typowo ozdobne, delikatne, to należy bardziej szczególną opieką je otoczyć. Róże są kwiatami wartymi zachodu, bo ich piękne kolory i kształty kwiatów i głęboka zieleń liści cudownie ozdobi każdy ogród.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 157 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-14
Szybka realizacja ,dobre zapakowanie, brak szczegółowej informacji o wysokości sadzonek. Zdjęcia z oferty wprowadza w blad.
2024-05-14
Bardzo szybka realizacja zamówienia, ładne, zdrowe sadzonki, dobrze zabezpieczone do podróży, nic się nie uszkodziło. Polecam!
pixel