Szałwia lekarska Salvia officinalis

  • Aromatyczny półkrzew kwitnący na fioletowo-niebiesko od maja do czerwca. Szałwia może być sadzona w ogródkach ziołowych. Liście szałwii lekarskiej znajdują zastosowanie w lecznictwie oraz w kuchni jako przyprawa np. do mięs. To roślina miododajna.
Szałwia lekarska Salvia officinalis
Szałwia lekarska Salvia officinalis
Szałwia lekarska Salvia officinalis
Szałwia lekarska Salvia officinalis
Szałwia lekarska Salvia officinalis
Szałwia lekarska Salvia officinalis
Szałwia lekarska Salvia officinalis
Kliknij, aby powiększyć
4,40 zł
/ szt.
Łatwy zwrot towaru w ciągu 14 dni od zakupu bez podania przyczyny

Szałwia lekarska jest to zimozielony, wieloletni podkrzew z wzniesionymi, ale skłonnymi do pokładania się pędami.

Osiąga wysokość od 0,3 do 0,6 m. Posiada szarozielone, skórzaste, eliptycznie liście. Blaszki liściaste są karbowane. Kwitnie od maja do lipca, zobaczyć wówczas można pędy kwiatostanowe zawierające niebieskofioletowe, miododajne kwiaty. Szałwia lekarska (nazwa łacińska: Salvia officinalis) lubi glebę żyzną, dobrze przepuszczalną. Najlepiej jeśli jest w niej choć odrobina piasku. Odczyn podłoża powinien być obojętny lub lekko zasadowy. Nie urośnie dobrze na glebach podmokłych i jałowych, a jeśli urośnie będzie narażona na gnicie. Stanowisko powinno być odpowiednio nasłonecznione oraz osłonięte od wiatrów. Jest częściowo mrozoodporna. Warto okryć ją na porę zimową. Szałwia lekarska stosowana jest jako przyprawa. Ma korzenny aromat oraz lekko gorzkawy posmak. Jednak przede wszystkim stosuje się ją jako roślinę leczniczą. Działa głównie przeciwzapalnie na skórę oraz błony śluzowe. Ponadto reguluje pracę układu pokarmowego, obniża poziom cukru we krwi. Jest pomocna w leczeniu zapalenia gardła. Co ważne, działa antydepresyjnie. Zaleca się sadzenie w okresie od kwietnia do końca września.

Gwarancja
Rośliny
Rośliny
Zapytaj o produkt
Jeżeli powyższy opis jest dla Ciebie niewystarczający, prześlij nam swoje pytanie odnośnie tego produktu. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak tylko będzie to możliwe. Dane są przetwarzane zgodnie z polityką prywatności. Przesyłając je, akceptujesz jej postanowienia.
Napisz swoją opinię
Twoja ocena:
5/5
Dodaj własne zdjęcie produktu:

Z naszego bloga

Jak sadzić i uprawiać zioła?
Aromatyczne, pełne cennych składników odżywczych zioła, są fantastycznym dodatkiem do wielu potraw. Ich przepiękny zapach pobudza apetyt, oraz podkreśla smak potrawy. Warto zatem posiadać smaczne, oraz zdrowe zioła w swoim domu, dlatego podpowiemy, jak je uprawiać, by obficie plonowały.
Czytaj więcej
Jak zwalczyć ślimaki w ogrodzie? Liczne sposoby.
Ślimaki występują w wielu gatunkach. Najwięcej szkód wyrządzają ślimaki nagie: pomrowik plamisty i ślinik luzytański. Najmniej groźne są ślimaki oskorupione. W ogrodach często pojawiają się dlatego, że w pobliżu mają swoje naturalne siedliska (zarośla, tereny podmokłe). Ślimaki potrafią nieźle nabroić w naszych ogrodach. Jak zatem się ich pozbyć? 
Czytaj więcej
pixel