Mącznica lekarska

( ilość produktów: 1 )

 

Mącznica lekarska cena preparaty uprawa właściwości

Mącznica lekarska, zwana inaczej niedźwiedzim gronem lub chrościną, jest gatunkiem należącym do rodziny wrzosowatych. Roślina ta naturalnie występuje głownie w strefie umiarkowanej oraz arktycznej półkuli północnej. Jest to niewielka krzewinka, o bardzo charakterystycznym wyglądzie, wydająca charakterystyczne owoce, które można spożywać.

Właściwości mącznicy lekarskiej

Mącznica lekarska (z łac. Arctostaphylos uva-ursi) jest zimozieloną krzewinką, która dorasta do niewielkich rozmiarów. Jej zielone liście wyrastają z długich, płożących pędów. Liście te są małe i skórzaste, całobrzegie i szersze u góry, o błyszczącym wierzchu. Mącznica zakwita na różowo bądź biało na przełomie wiosny i lata, w maju oraz czerwcu. Jej czerwone, błyszczące owoce w postaci jagód wyrastają natomiast pod koniec lata. Są jadalne i mają kwaśny posmak. Roślina ta jest mrozoodporna, dlatego z powodzeniem można ją hodować w przydomowym ogródku.

Uprawa, wymagania i pielęgnacja mącznicy lekarskiej

Mącznica lekarska idealnie nadaje się do uprawy w ogrodzie. Ze względu na to, że ma wymagania podobne do wrzosów, warto posadzić ją na wrzosowisku, jeśli takowe już posiadamy. Preferuje ona glebę przepuszczalną, najlepiej o kwaśnym odczynie. Służyć jej będzie zarówno podłoże torfowe, jak i piaszczyste. Aby mącznica pięknie i obficie kwitła, należy zapewnić jej słoneczne stanowisko. Przetrwa ona również w półcieniu i cieniu, jednak będzie wtedy wytwarzać o wiele mniej kwiatów. Mącznica jest stosunkowo odporna na brak wody, jednak młode rośliny warto podlewać w okresie utrzymującej się suszy i upałów, gdyż one są bardziej podatne na niszczące działanie braku wody. Mącznica jest gatunkiem mrozoodpornym, jednak warto na zimę zabezpieczyć ją agrowłókniną, by jej liście nie uległy niechcianym zniszczeniom, spowodowanymi niekorzystnymi warunkami pogodowymi.

Rozmnażanie mącznicy lekarskiej

Mącznicę najlepiej rozmnażać za pośrednictwem jej własnych, ukorzenionych pędów. Innym sposobem na rozmnożenie tej rośliny jest samodzielne ukorzenienie pędów. Zastosowanie mają tu pędy zielone oraz półzdrewniałe, które łatwo się ukorzeniają. Mącznica łatwo się rozkrzewia, dlatego jej rozmnażanie może nie być konieczne, jeśli nie chcemy rośliną obsadzić innych stanowisk.

Mącznica lekarska -  zastosowanie

Mącznica lekarska, ze względu na swą łatwość w rozkrzewianiu się, idealnie sprawdzić się może jako roślina okrywowa. Pasować będzie zarówno na obsadzenie skalniaka, jako urozmaicenie wcześniej wspomnianego wrzosowiska lub jako uatrakcyjnienie każdego ogrodu, któremu brakuje czegoś nieokreślonego. Mącznica jest również wykorzystywana jako roślina lecznicza. Jej liście mają działanie bakteriobójcze i moczopędne, dlatego roślinę wykorzystuje się przede wszystkim w chorobach układu moczowego. Swoje prozdrowotne działanie mącznica zawdzięcza zawartych w liściach garbnikom, kwasom organicznym i glikozydom. Nietypowe owoce tej rośliny wraz z gałązkami po ususzeniu stosuje się jako dodatki do bukietów oraz wszelkiego rodzaju dekoracje.

pixel