Lubczyk
Lubczyk ogrodowy jest popularną byliną, cenioną jako roślina przyprawowa, ze względu na jej charakterystyczny, intensywny aromat, który dodaje potrawom wyrazistego smaku. Lubczyk z powodzeniem można hodować również jako roślinę ozdobną. Imponujące, soczyście zielone kępy o błyszczących liściach, nie pozwolą nikomu przejść obok siebie obojętnie.
Charakterystyka lubczyku ogrodowego
Lubczyk ogrodowy (łac. Levisticum officinale) ma swoje korzenie w południowej Europie oraz południowo-zachodniej Azji. Jest gównie rośliną uprawną, ale można go spotkać w Polsce również jako dziko występujący gatunek. Lubczyk jest rośliną wieloletnią, co oznacza, że zimą jej górna część zamiera, ale wiosną tkwiące pod ziemią kłącza wypuszczają nowe pędy. Jest to silnie rosnąca roślina, która może osiągać nawet do dwóch metrów wysokości. Rozrasta się kępami, na które składają się liczne, wzniesione liście w intensywnie zielonym odcieniu i ząbkowanych brzegach. Lubczyk zakwita na przełomie czerwca i lipca, a jego okres kwitnienia trwa nawet do końca sierpnia. Jego kwiaty mają po ok. 2-3 mm średnicy, a więc są niezwykle drobne. Mają odcień bladozielony z żółtymi przebłyskami, a kwitną zebrane w baldachy, umieszczone na szczytach nowych pędów. Owoce lubczyku mają brunatny kolor i są suche, łatwo rozłupujące się na dwie części.
Uprawa lubczyku, jego wymagania i pielęgnacja
Lubczyk ma ścisłe upodobania, jeśli chodzi o podłoże. Najlepiej czuje się w glebach luźniejszych, dobrze spulchnionych i żyznych. Ważne są dla niego składniki odżywcze takie jak wapń, uwielbia również stanowiska obfite w próchnicę. Lubczyk ogrodowy nie wyrośnie na glebie gliniastej, kwaśnej, jałowej, ani suchej. Roślina ta preferuje raczej stanowiska słoneczne, ale na osłoniętych i zacienionych również da sobie radę. Warto na zimę zabezpieczać stanowiska lubczyku. Doskonale w tym celu sprawdzi się warstwa kompostu, która dodatkowo użyźni glebę, dzięki czemu roślina wiosną wyrośnie ze zdwojoną energią, co zapewni nam obfite plony.
Sadzenie lubczyku ogrodowego
Tuż po zbiorze nasion, w sierpniu, nastaje najlepszy czas na wysiew lubczyku. Nasiona należy wsiać bezpośrednio do gruntu na głębokość ok. 2-3 cm, późnym latem lub wczesną jesienią, zanim nadejdą mrozy. Lubczyk należy regularnie i obficie podlewać, a także zasilać nawozami. Ważne jest również pozbywanie się wyrastających wokół niego chwastów, które w przeciwnym razie mogą go wyprzeć i zaburzyć wzrost.
Lubczyk - do czego?
Najbardziej znanym zastosowaniem lubczyku jest wykorzystanie jego liści jako przyprawy. Świeże pędy można zbierać przez cały okres wegetacji. Najlepiej robić to w suche i słoneczne dni, w godzinach popołudniowych, gdyż wtedy liście będą najbardziej aromatyczne. Kolejną dziedziną, w której zastosowanie ma lubczyk, jest zielarstwo. Jego korzeń ma wiele właściwości wspomagających organizm, takich jak zwiększanie ilości wydalanego moczu, pobudzanie wydzielania soku żołądkowego, czy regulowanie pracy przewodu pokarmowego. Lubczyk ogrodowy może być również wykorzystywany jako roślina ozdobna, ze względu na jego nietypowy pokrój oraz wdzięk, jaki roztacza dokoła.