Hyzop

( ilość produktów: 1 )

hyzop lekarski

Hyzop lekarski nie jest rośliną często występującą w polskich ogrodach, ma jednak bardzo pożyteczne właściwości, zwłaszcza w przypadku działania rozkurczowego mięśni i naczyń krwionośnych.

Występuje na terenach całego świata, najczęściej można go jednak spotkać w Azji, Europie i Afryce Północnej, gdzie znalazł szerokie zastosowanie w medycynie tradycyjnej. Znany jest także po innymi nazwami: izop lekarski, józefek lub święte ziele – określenie to jest dosłownym tłumaczeniem arabskiego i hebrajskiego słowa „hyzop”, skąd pochodzi ogólna nazwa rośliny. Znany jest od starożytności, gdzie praktykowano jego uprawę w świątyniach i prywatnych ogródkach zielarzy, specjalizujących się w rozwiązywaniu problemów zdrowotnych mieszkańców miast. Niegdyś wykorzystywany był przy leczeniu zapalenia oskrzeli, ze względu na swoje właściwości wykrztuśne. To krzew osiągający nawet do dwóch metrów wysokości. Ma cienkie łodygi, na których znajdują się małe, drobne listki o intensywnej niebieskiej, różowej bądź białej barwie, co sprawia, że często traktowany jest jak roślina ozdobna. Posiada liczne właściwości lecznicze, a na dodatek można go zbierać przez cały rok. Jest rośliną miododajną, dlatego świetnie wabi pszczoły. Należy o tym pamiętać zwłaszcza wtedy, kiedy planujemy zasadzić go w ogródku albo doniczce na balkonie czy tarasie. Napar przyrządzamy z suszonego ziela oraz łodyg, który także wykorzystywane są w ziołolecznictwie. Najlepiej, kiedy wszystkie są świeżo zerwane, dzięki temu dłużej zachowują swoje właściwości, a ich działanie jest dużo silniejsze.

Hyzop uprawa

Hyzop można hodować niemal na każdej ziemi ogrodowej, należy jednak pamiętać, żeby była ona zasobna w wapń i minerały. Jeżeli tak nie jest, należy odpowiednio przygotować stanowisko, aby krzew lepiej rósł. Wymaga on także dobrze nasłonecznionego miejsca, ponieważ stąd czerpie siły do wzrostu. Leczniczo zbiera się wierzchołki pędów wraz z liśćmi w okresie krótko przed kwitnięciem.

Hyzop zastosowanie, właściwości

Hyzop lekarski służy zarówno jako zioło lecznicze, jak i przyprawa do wykorzystania w kuchni. Nadaje się do zup, sosów i sałatek przyrządzanych w domach. W medycynie tradycyjnej hyzop znalazł zastosowanie przy zmniejszaniu wydzielania potu oraz w trakcie chorób, kiedy występuje gorączka i kaszel. Ziele to działa wykrztuśnie, usuwając flegmę z układu oddechowego, oraz moczopędnie. Jest także niezawodnym środkiem na poprawę perystaltyki jelit. Wykorzystane jest również w przypadku schorzeń układu krwionośnego: zwalnia napięcia naczyń krwionośnych, miejscowo działa przeciwbólowo, przeciwwirusowo oraz rozkurczowo. W swojej szerokiej gamie właściwości jest w stanie niszczyć pasożyty, grzyby oraz niektóre wirusy. Zapewnia również ulgę udrażniając nos. Dodatkowo pozbywa się gazów i działa wspomagająco przy epilepsji, artretyzmie, nadwadze. Sprawdza się także w przypadku biegunek, poprawia pracę jelit, co jest bardzo cenne w przypadku schorzeniach układu pokarmowego, w tym przede wszystkim przy chorobach żołądka. Zaleca się go także w początkowej fazie przeziębienia. Wśród działań niepożądanych, zwłaszcza po zbyt długi spożywaniu, zanotowano jak dotąd jedynie drgawki.

pixel