Nektarynka

( ilość produktów: 1 )

Nektarynka odmiany sadzenie pielęgnacja uprawa krzewy_ozdobne

Nektarynka jest owocem podobnym do brzoskwini zarówno pod względem wielkości jak i kształtu, bez charakterystycznego jednak dla brzoskwini meszku.

Uważa się, że nektarynka pochodzi z południowo- wschodniej części Chin i jest mutacją genetyczną brzoskwini. Nektarynki rosną na drzewach, których sadzonki można kupić u nas w sklepie online. Drzewo nektaryny może osiągać nawet 8 metrów wysokości, kwitnie w marcu i kwietniu, owocuje od lipca do października. Zbiory jednak trwają od lipca do sierpnia, gdyż tylko w tym okresie owoce nektarynki mają najlepszy smak i najwięcej wartości odżywczych.

Nektarynka odmiany

Do najpopularniejszych i najbardziej znanych odmian nektarynki należą nektaryna Harko (Harco), nektaryna Fantasia, nektaryna Redgold i nektaryna Harblaze. Do uprawy w pojemnikach na balkonach, tarasach lub małych ogrodach idealnie nadaje się odmiana- nektarynka kolumnowa.

Nektarynka - uprawa, pielęgnacja i choroby

Drzewka nektarynki uprawia się dużo trudniej niż drzewka brzoskwiń. Z uwagi na fakt, że te pierwsze są bardziej wrażliwe na działanie niskich temperatur, nie zaleca się uprawiania nektarynek na wschodnich terenach Polski oraz w górach. O ile drzewo nektarynki poradzi sobie z mrozami, o tyle kwiaty mogą łatwo zostać uszkodzone przez wiosenne przymrozki. Z uwagi na fakt, że nektaryna wymaga ciepłego i łagodnego klimatu, najlepszym stanowiskiem do jej uprawy jest ciepła południowa strona ogrodu osłonięta od chłodnych wiatrów. Sadzonki nektarynki umieszczamy w ziemi na wiosnę, po ustąpieniu wiosennych przymrozków. Nektarynka jest samopylna, jednak dzięki posadzeniu obok siebie dwóch różnych jej odmian możemy liczyć na bardziej obfite owocowanie. Gleba w której najlepiej rosną drzewka nektarynki powinna być piaszczysta i bogata w próchnicę, umiarkowanie wilgotna, dodatkowo warto wzbogacić ją kompostem. Aby nektarynka obficie owocowała, drzewka należy również regularnie przycinać. Pierwsze cięcie można wykonać w marcu. Należy wówczas usunąć wszystkie zwiędnięte łodygi skupiając się głównie na bocznych gałęziach, które powinny być krótkie. Oprócz przycinania drzewko nektarynki należy również przerzedzać, gdyż zbyt duże zagęszczenie przeszkadza zapylaniu, wówczas drzewko słabiej owocuje, a owoce są mniejsze. Pierwszego przerzedzenia należy dokonać cztery tygodnie po okresie kwitnienia zostawiając pomiędzy owocami odpowiednio duże odstępy. Najczęstszą chorobą atakującą drzewka nektarynki jest kędzierzawość liści. Aby jej zapobiec wiosną i jesienią drzewka nektarynki warto opryskać preparatem miedziowym. Zabieg ten wykonujemy w bezwietrzny dzień, gdy nie padają deszcze i nie świeci intensywne słońce.

Nektarynka wartości odżywcze, witaminy

Nektarynki są jednymi z najsmaczniejszych owoców, zawierającymi w sobie mnóstwo wartości odżywczych. Drogocenne składniki występujące w nektarynkach, pomagające wzmocnić naszą odporność to m. in. witaminy A, B1, B2, C, E i kwas foliowy oraz potas, wapń, żelazo i magnez. Dzięki bogactwu minerałów występujących w owocach, nektarynki zapobiegają również chorobom układu krwionośnego, udarom, a także nowotworom płuc. Dodatkowo nektarynki są bogate w betakarotem- cudowny składnik który wzmacnia układ immunologiczny oraz wzrok, a dodatkowo chroni przed promieniami UV i nadaje cerze ciepły odcień. Dzięki dużym ilościom błonnika pokarmowego, nektarynki wspomagają przemianę materii, oczyszczają jelita i chronią przed problemami z układem pokarmowym. Z uwagi na fakt, że nektarynki mają soczysty słodki miąższ łatwo oddzielający się od pestki, doskonale nadają się do jedzenia zarówno na surowo, suszone jak i po przeróbce termicznej. Z reguły dodaje się je do ciast, lodów, kremów i sałatek owocowych. Można z nich także wyrabiać soki, likiery, dżemy, sorbety oraz galaretki.

pixel