Wierzba iwa

( ilość produktów: 3 )

wierzba iwa drzewa liściaste i krzewy

Wierzba Iwa to piękny krzew bądź drzewo liściaste, które najbardziej urokliwie prezentują się w pobliżu zbiorników wodnych. Zwisające bazie, zwane też kotkami, wyglądają niesamowicie, kiedy odbijają się w tafli płynącej pod nimi wody. Wierzba Iwa to bujna i gęsta roślina, która wnosi iście leśną atmosferę do każdego ogrodu, w którym się znajduje. Roślina liściasta idealnie sprawdza się także jako ozdoba doniczkowa, doskonale uzupełniając domowe balkony, tarasy czy altany.

Wierzba Iwa również na bonsai

Wierzba Iwa występuje zarówno w formie krzewu, osiągając przy tym wysokość do 9 metrów, jak i drzea liściastego, gdzie jej maksymalną wysokością jest 15 metrów. Największą ozdobą wierzby Iwa, są duże, puchate bazie, potocznie nazywane kotkami. Pojawiają się one wczesną wiosną, jeszcze przed ukazaniem się liści. Początkowo białe, z czasem pokrywają się złocistym, urokliwym pyłem. Ciekawie prezentują się również liście drzew i krzewów liściastych. Od góry są bowiem oliwkowozielone, od spodu natomiast pokrywają je białe włoski. Pojawiają się zazwyczaj w marcu i charakteryzują się ząbkowanymi brzegami, a ich długość to 10 cm. Wierzba Iwa zakwita na przełomie marca i kwietnia, a w przypadku łagodnej zimy potrafi zakwitnąć już w lutym. Jej kora jest szara i pęka wraz z upływem lat. Pędy krzewów i drzew liściastych występują w dwóch kolorach. W przypadku odmian męskich jest on bardziej atrakcyjny i interesujący, jest to bowiem bordowy, przy odmianach żeńskich zielony. Wierzba Iwa jest także rośliną miododajną. Dodatkowo, gałązki pokryte baziami są bardzo często wykorzystywane do dekoracji palm, podczas świąt Wielkanocnych. Wierzba Iwa nadaje się nie tylko do posadzenia w gruncie. Cudownie sprawdza się również jako roślina doniczkowa, pięknie ozdabiając tarasy, balkony czy altany. Ze względu na swoje niewielkie wymagania i zdolności adaptacyjne, jest częstą ozdobą parków i miejskiego krajobrazu. Dodatkowo bardzo wcześnie zakwita, czym podnosi walory estetyczne zurbanizowanych przestrzeni.

Ogród udekorowany baziami wierzby Iwy

Wierzba Iwa należy do mało wymagających roślin, dlatego stanowi tak częstą ozdobę parków. Znalazła też swoje miejsce w przydomowych ogrodach, gdzie czaruje urokiem swych bazi – kotków.

  • Uprawa i pielęgnacja

Wierzba Iwa jest rośliną, która dobrze aklimatyzuje się niemal w każdych warunkach. Najlepiej rośnie na słonecznych stanowiskach, nie przeszkadza jej jednak półcień. Preferuje glebę żyzną, niemniej poradzi sobie również na innym rodzaju podłoża. Drzewa i krzewy liściaste lubią umiarkowaną wilgoć, dlatego warto pamiętać o regularnym ich podlewaniu. Jeżeli zależy nam na ładnym pokroju, warto przycinać wierzby, jednak nie częściej niż co 2 – 3 lata. Dzięki temu rośliny będą też bardziej zagęszczone. Cięcie należy przeprowadzić zaraz po przekwitnięciu, skracając pędy o 1/4 długości. Atutem jest też to, że wierzba Iwa jest mrozoodporna.

pixel