Sumak octowiec
Sumak octowiec to niewielkich rozmiarów drzewo liściaste, które na świecie posiada liczne grono zwolenników, z zamiłowaniem uprawiających go w swoich ogrodach, jak i przeciwników, stroniących od rośliny. Nie da się ukryć, że sumak octowiec, nazywany też odurzający, jest wyjątkowo atrakcyjnym drzewem, którego prezentacja przypomina nieco tropikalną palmę, jesienią przebarwiającą się na żywe kolory. Jest jednak też bardzo ekspansyjną rośliną, która potrafi zdominować cały ogród, uszkadzając przy tym inne, rosnące w jej pobliżu. Niemniej prawidłowa pielęgnacja sprawi, że zarówno sumak jak i pozostałe rośliny w jego pobliżu mogą być chlubą ogrodu.
Sumak octowiec dla wytrwałych ogrodników
Sumak octowiec to drzewo liściaste, które do Europy przybyło z Ameryki Północnej. Uprawiany jest z uwagi na estetyczne walory, na które składa się rozłożysta korona, usiana przez przypominające kształtem palmę liście i ciekawe kwiaty, które z czasem przeradzają się w kwaśne, lecz jadalne owoce. Indianie przygotowywali z nich nawet lemoniadę. Wytwarzano ją z namoczonych w wodzie owoców sumaka octowca, która zyskiwała dzięki nim kwaskowaty smak i różowy kolor. Choć jeszcze do nie tak dawna drzewo liściaste było mało znane, to dziś jest powszechnym elementem ozdabiającym przestrzenie zieleni miejskiej i ogrody. Nie ma w tym niczego dziwnego, bowiem sumak octowiec odznacza się niezwykłą, egzotyczną urodą, poza tym jest mało absorbujący w uprawie. Drzewo liściaste dorasta do 5 metrów wysokości, przy czym rośnie dość powoli. Jego pień jest niski i wąski, zwieńczony rozłożystą i gęstą koroną, którą budują dość grube gałęzie, pokryte gęstymi włoskami. Liście sumaka octowca są duże, intensywnie zielone, o lancetowatym kształcie i drobno ząbkowanych brzegach. Jesienią przebarwiają się na wyraziste, żywe kolory, jakimi są żółty, pomarańczowy i ogniście czerwony. Drzewo liściaste zakwita na przełomie czerwca i lipca, wtedy też pojawiają się biało-zielone kwiatostany, w postaci okazałych wiech. Po przekwitnięciu przekształcają się w dorodne, pokryte delikatnym meszkiem, purpurowo-brunatne owocostany. Ozdabiają one drzewo przez całą zimę, niesamowicie przy tym wyglądając. Malowniczość sumaka octowca sprawia, że każdy pragnie posiadać tę niesamowitą ozdobę w ogrodzie. Choć roślina jest piękna, to jednak może sprawić nieco problemów. Jest bardzo ekspansywnym drzewem liściastym, które bardzo łatwo i szybko się rozprzestrzenia, wydając liczne odrosty korzeniowe. Przez to może uszkodzić inne rośliny, które rosną w jego towarzystwie. Jednak dzięki odpowiedniej pielęgnacji można temu zapobiec i cieszyć się pełnym uroku ogrodem.
Egzotyczne, wielobarwne piękno sumaka octowca
Sumaka octowca w ogrodzie może mieć każdy, ponieważ drzewo jest bardzo tolerancyjne i mało wymagające. Stąd też bardzo często uzupełnia zielony, miejski krajobraz. Drzewo liściaste idealnie wpasowuje się w otoczenie, cudownie je dekorując. Należy jednak mieć na uwadze ekspansywność drzewa i bacznie czuwać nad jego odrostami korzeniowymi.
-
Uprawa i pielęgnacja
Sumak octowiec to idealna roślina do ogrodów ubogich w sprzyjającą roślinom glebę. Drzewo liściaste bardzo lubi stanowiska słoneczne, na których najokazalej rośnie, bardzo dobrze znosi też susze i sezonowe upały. Nie przepada za wilgotnymi glebami, poza tym poradzi sobie na każdej, choć jego ulubioną jest przepuszczalna i piaszczysta, o dowolnym odczynie. Sumak octowiec jest wyjątkowo odporny na choroby i szkodniki,dodatkowo jest całkowicie mrozoodporny. Nie wymaga też przycinania, jednak należy pamiętać o jego płytkim systemie korzeniowym, który uwielbia tworzyć liczne odrosty. Ujarzmione drzewo liściaste stanowi niesamowitą dekorację każdego ogrodu.