Robinia Akacja
Akacja jest pięknym drzewem liściastym, które ze względu na niewielkie wymagania środowiskowe i umiejętność przystosowania do niemal każdych warunków, jest bardzo częstą ozdobą wszelkiego rodzaju parków miejskich. Drzewo liściaste nierzadko można spotkać w przydomowych ogrodach, w których sadzone jest nie tylko ze względu na łatwość uprawy, ale przede wszystkim na zniewalające piękno kwiatów. Zebrane w okazałe grona, majestatycznie zwieszają się z gałęzi, uwodząc swym delikatnym pięknem i czarując zmysłową wonią. Akacje są miododajne, dlatego zwabiają do siebie ogromne ilości pszczół i motyli.
Woń i słodycz akacji
Akacja jest drzewem liściastym, które do Europy zostało sprowadzone z Ameryki Północnej, skąd zresztą pochodzi. W Polsce jest bardzo popularną rośliną, którą wykorzystuje się nie tylko w celu zdobienia przestrzeni miejskiej i przydomowych ogrodów. Znane są też właściwości lecznicze kwiatów akacji, które są dodatkowo miododajne, poza tym jej drewno jest doskonałym surowcem. Napary i wywary sporządzane z suszonych kwiatów drzewa liściastego są skutecznym lekiem na wszelkie dolegliwości związane z nerkami, kojąco działają również przy chorobach układu krążenia. Wytwarza się też z nich pyszny i zdrowy miód akacjowy. Należy jednak pamiętać, że o ile kwiaty akacji stanowią źródło cennych minerałów, to pozostałe części drzewa są silnie trujące. Szeroko w budownictwie wykorzystywane jest też jej drewno. Akacja jest dość wysokim drzewem, osiąga bowiem nawet 25 metrów wysokości. Jest bardzo malowniczą rośliną, która wiosną okrywa się mnóstwem uroczych kwiatów. Jej pień zazwyczaj nie przekracza metra średnicy, rozgałęzia się przy tym już niemal od samej ziemi. Dzięki temu pokrój akacji jest bardzo szeroki, tworzy bowiem rozłożystą koronę, przypominającą parasol. Kora drzewa liściastego zmienia się z biegiem czasu. Początkowo, u młodych okazów, jest gładka i szara, z biegiem czasu pokrywa się jednak głębokimi, podłużnymi bruzdami. Akacja posiada głęboki i rozległy system korzeniowy, dzięki czemu jest tak powszechnym gościem zielonych przestrzeni miejskich. Młode pędy rośliny są zielone, z czasem jednak brązowieją, niekiedy zdarza się też, że porastają je niewielkie ciernie. Akacja posiada też bardzo długie, atrakcyjne liście. Osiągają one nawet 20 cm długości, są złożone i nieparzystopierzaste. Pojedyncze listki są owalne i odznacza je wyrazisty, zielony kolor. Bardzo długo pozostają na drzewie, uzupełniając je aż do jesieni. Kwiaty drzewa liściastego, poza swoją miododajnością, wyróżniają się też urzekającym i subtelnym pięknem. Kształtem przypominają białe motyle, które zebrane są w długie, zwisające i niezwykle pachnące grona. Zakwitają w maju i uwodzą swym pięknem do czerwca, w międzyczasie spraszając do siebie niezliczone ilości pszczół i motyli.
Delikatne piękno parasola z liści akacji
Akacja stanowi ciekawy akcent w każdym ogrodzie. Jej parasolowata, gęsta korona rzuca na ogród prześwitujący cień, w którym przyjemnie odpocząć latem. Drzewo liściaste jest też bardzo proste w pielęgnacji, stąd tak często można je spotkać rosnące na różnego rodzaju przestrzeniach.
-
Uprawa i pielęgnacja
Akacja lubi rosnąć na słonecznych stanowiskach, na których zakwita najpiękniej. Nie jest wybredna w stosunku do gleby, najlepiej jednak, aby była żyzna i umiarkowanie wilgotna. Przy jej sadzeniu należy jedynie unikać ziem ciężkich i mokrych, na których drzewo liściaste słabo rośnie, poza tym staje się łamliwe i podatne na przemarzanie. W początkowym okresie od zasadzenia, powinno się akację stale nawadniać i wspomagać kompostem. Drzewo liściaste nie wymaga przy tym cięcia i jest w pełni mrozoodporne.
