Rajska jabłoń
Rajska jabłoń, inaczej niż większość odmian tego drzewa owocowego, hodowania jest głównie z uwagi na swoją dekoracyjność, nie zaś walory smakowe owoców. Urocze, niewielkich rozmiarów drzewo liściaste posiada wiele walorów ozdobnych, jakimi są kolorowe liście, atrakcyjne kwiatostany i malownicze owoce. Rajska jabłoń jest znaną dekoracją zielonej przestrzeni, a jej owoce były niegdyś powszechną dla bawiących się na zewnątrz dzieci bronią. Drzewo liściaste najpiękniej prezentuje się jesienią, kiedy to liście nabierają odcieni pomarańczy i purpury, a niewielkie jabłuszka dopełniają cudownego wdzięku rośliny.
Intensywnie czerwony urok rajskiej jabłoni
Rajska jabłoń jest japońską rośliną, którą, inaczej niż w przypadku większości odmian jabłoni, uprawiana jest w ogrodach w celach dekoracyjnych, nie spożywczych. Drzewo liściaste uważane jest za jedno z najpiękniejszych drzew ozdobnych, którego piękno wynika z cudownego pokroju, intensywności barw liści i niewielkich, bordowych jabłuszek. Ze względu na to, że jabłonie ozdobne posiadają niewygórowane wymagania, bardzo często zasadza się je, jako element dekoracyjny zieleni miejskiej. Rajska jabłoń osiąga różne rozmiary, mieszcząc się w przedziale od 1 do 6 metrów, dlatego idealnie nadaje się do każdego ogrodu. Najczęściej przybiera formę drzewa liściastego, choć można ją spotkać też w kształcie krzewu. Przybiera kolumnową lub kulistą postać, a jej wzniesione, silnie rozgałęzione pędy pokryte są kutnerem. Rajska jabłoń to niesamowicie malownicze drzewo, które stanowi zjawiskową dekorację w ogrodach. Już same liście wyróżniają się nietypowymi, zmiennymi barwami. Wiosną najczęściej można spotkać je w odcieniach różu, a nawet purpury, w lecie z reguły prezentują się w ciemnej zieleni, jesienią natomiast w promienistych żółciach, ognistych pomarańczach i bordo. Liście są dość duże, szerokoeliptyczne lub jajowate, o ostrych zakończeniach i karbowanych brzegach. Rajska jabłoń zakwita w maju dużą obfitością kwiecia. Kwiaty bardzo licznie obrastają gałązki, dekorując je różnymi barwami. Mogą mienić się bielą, która cudnie kontrastuje z bordową poświatą liści, choć częściej można je zobaczyć w najróżniejszych odcieniach różu, które przystrajają drzewo liściaste niemniej efektownie. Wraz z nadejściem jesieni, rajska jabłoń obsypuje się wieloma małymi, intensywnie czerwonymi lub pomarańczowymi owocami. Swym kształtem przypominają jabłka, jednak są zdecydowanie mniejsze i bardziej cierpkie. Kwaskowaty smak owoców drzewa liściastego sprawia, że jabłuszka nie do końca nadają się do spożycia na surowo, choć niektórzy je lubią. Bardzo często są konsumują je też ptaki, ponieważ owoce pozostają na roślinie aż do nadejścia zimy. O ile nie każdemu przypadnie do gustu cierpkość rajskich jabłuszek, tak są cudownym składnikiem na przetwory lub jako kandyzowana ozdoba ciast i deserów.
Rajska jabłoń, czyli urok nie z tej ziemi
Rajska jabłoń jest bardzo uległą rośliną, która nie posiada wygórowanych wymagań, a przy tym dostosowuje się do otoczenia, dlatego jest bardzo częstym elementem dekoracji zielonych przestrzeni miejskich. Jest zachwycającą ozdobą, która idealnie wkomponuje się w każdy ogród.
-
Uprawa i pielęgnacja
Rajska jabłoń bezwzględnie wymaga dobrze nasłonecznionych stanowisk. Rosnąc w cieniu nie zakwitnie obficie, a jej kolory nie będą tak pełne, poza tym może chorować. Drzewo liściaste akceptuje niemal każdy rodzaj gleby, jednak chcąc zapewnić mu jak najlepsze warunki, warto zadbać o żyzną, piaszczysto-gliniastą i kwaśną ziemię, która będzie stale i umiarkowanie wilgotna. Rajskie jabłonie posiadają naturalnie ładny kształt korony, dlatego nie wymagają cięcia. Powinno się im jedynie usuwać pędy uszkodzone i długopędy wyrastające pionowo, by nie zaburzały estetyki pokroju. Taki zabieg powinno wykonywać się wiosną, nie później niż w czerwcu, ponieważ drzewa liściaste zaczynają wytwarzać pąki na przyszły rok, a cięcie może osłabić kwitnienie. Rajska jabłoń jest rośliną mrozoodporną, dlatego można bez wahania sadzić ją w każdym obszarze Polski.